Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Strach przed koronawirusem czy utrata pracy spowodowały duży odpływ obcokrajowców z Polski?
Prawie puste lotnisko; kontrola temperatury wchodzących do dworca lotniczego T2 – tak przedstawia się sytuacja w rozbudowywanym Porcie Lotniczym Gdańsk. Terz lądują i starują głównie samoloty PLL LOT w komunikacji krajowej. Nie ma rejsów za granicę Czy długo to jeszcze potrwa? O ile zmniejszy się ruch cudzoziemców na przejściach granicznych? W przypadku Polski jest to dość ważne, gdyż nasza wschodnia rubież jest też granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.
Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku
Jak ustalił Główny Urząd Statystyczny, liczba cudzoziemców w Polsce na koniec kwietnia 2020 r. w porównaniu z końcem lutego 2020 r. zmniejszyła się o 223 tys., tj. o 10,1%. W tym, liczba obywateli Ukrainy zmniejszyła się o 11,5%. Najwięcej ubyło nam obywateli Białorusi (32.2%) oraz Rosji (25.7%).
Szacuje się, że w końcu 2019 r. przebywało w Polsce ponad 2 106 tys. cudzoziemców, w tym ponad 1 351 tys. obywateli Ukrainy.
W marcu i kwietniu 2020 r. z Polski wyjechało 938 tys. cudzoziemców, a przyjechało prawie 715 tys. W ciągu marca i kwietnia 2020 r. liczba obywateli Ukrainy przebywających w Polsce zmniejszyła się o 160 tys.
Więcej wiadomości na ten temat zawiera specjalne opracowanie pt. „Populacja cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19”, które przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. To eksperymentalne opracowanie powstało we współpracy Urzędem Statystycznym w Poznaniu i wykorzystuje dane z 9 rejestrów administracyjnych oraz informacje pozyskane od Straży Granicznej.
Przedstawiamy je poniżej:
Populacja cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl