Fot. Kazimierz Netka.
Planowane inwestycje i wyzwania rozwoju Gdańska
Pod okiem sławnego XVII-wiecznego gdańskiego naukowca i na neutralnym terenie spotkali się reprezentanci Pracodawców Pomorza z Władzami Gdańska. Gościny Udzieliła Politechnika Gdańska, na dziedzińcu im. Daniela Gabriela Fahrenheita. Choć rozmowy toczyły się tygodniu świątecznym, bo 20 grudnia 2021 roku, to nie była to typowo bożonarodzeniowo – noworoczna uroczystość. Nie dzielono się opłatkiem, bo na to przyjdzie czas. Obydwie strony zaprezentowały swe wizje i poglądy jak i co ulepszyć w Gdańsku – stolicy województwa pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
Spotkanie zwołano z inicjatywy stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Mimo trudności kowidowch, pogodowych, okresu przedświątecznego i godzin funkcjonowania firm oraz instytucji (spotkanie rozpoczęło się o godz. 11.30), zainteresowani (każdy wchodzący musiał wylegitymować się certyfikatem dotyczącym szczepień) stawili się bardzo licznie. Trzeba było dostawiać krzesła. W gremium zaproszonych gości byli m.in. Agnieszka Majewska – pełnomocnik rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, prof. Dariusz Mikielewicz – prorektor ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej, Sławomir Halbryt – przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej, prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, wiceprezydenci Gdańska: Alan Aleksandrowicz i Piotr Grzelak.
Gości powitał Zbigniew Canowiecki – prezydent Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, Przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Rektorze Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
Takie gremium, dysponujące potęgą intelektualna, to skarb dla regionu, miasta. Nic dziwnego, że z dużym zainteresowaniem wsłuchiwano się w słowa wypowiadających się na tematy możliwości polepszenia warunków funkcjonowania miasta i wygody mieszkańców, uatrakcyjnienia Gdańska dla zagranicznego i krajowego biznesu.
– Postanowiliśmy się spotkać bezpiecznie, w trudnych warunkach pandemicznych, by spojrzeć w oczy przedstawicielom władz Gdańska i wymienić poglądy na temat funkcjonowania Gdańska – stolicy naszego regionu – powiedział prezydent Zbigniew Canowiecki.
Czego chcą się dowiedzieć przedsiębiorcy – a konkretnie członkowie Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza? O tym mówił prezes zarządu tej organizacji, Tomasz Limon. Pytania do reprezentantów władz Gdańska zostały sformułowane na podstawie ankiety, przeprowadzonej wśród członków stowarzyszenia. w ankiecie wypowiadali się przedstawiciele m.in. następujących branż: budowlanej turystycznej, technologii informacyjnych, edukacji medycznej, przemysłu, a także branży deweloperskiej. Pytania już wcześniej przekazano władzom Gdańska:
Fot. Kazimierz Netka.
Oto niektóre ze spostrzeżeń dokonanych oczami biznesmenów, niepokojące przedsiębiorców, wymagające interwencji ze strony władz miasta:
1. Bieżące problemy przedsiębiorców działających w Gdańsku
– Kwestie związane z załatwianiem wszelkich zgód, pozwoleń. Brak decyzyjności ze strony urzędników oraz przedłużanie ich w czasie.
– Długotrwałe procedury administracyjne wydłużające proces przed rozpoczęciem realizacji inwestycji (umowy drogowe, uzgodnienia, pozwolenia na budowę).
– Potrzebny jest punkt testowania podróżnych wracających z krajów poza Schengen.
– Brak planów zagospodarowania przestrzennego w wielu dzielnicach, uniemożliwiający nabycie gruntu i rozwoju firm.
– Niedobra organizacja remontów ulic, długie cykle z powodu małych ekip wykonawczych i złej koordynacji.
– Zaniedbania w zakresie estetyzacji miasta (szczególnie podwórka na starówce, domy do wyburzenia, stragany koło budynku tzw. LOTu, murek koło szpitala obok Urzędu Miasta…)
– Jak Miasto Gdańsk zamierza wspomóc, zwłaszcza mikro i małe firmy, w przebijaniu się przez gąszcz niejasnych i niejednoznacznych przepisów związanych z Nowym Ładem?
– Brak aktualizacji aktów prawnych w dobie covida.
– Jaka jest możliwość wpłynięcia na konserwatora zabytków w celu przyśpieszenia uzyskiwania odpowiedzi?
Fot. Kazimierz Netka.
2. Polityka inwestycyjno-gospodarcza miasta
– Uzgadnianie wewnątrz komórek organizacyjnych UM.
– Za mało inwestycji, w szczególności w infrastrukturę transportu zbiorowego
– Tereny zielone i komunikacja drogowa.
– Nie są przygotowywane i udostępniane tereny pod przemysł, nawet tereny wolne, wskazane przez zainteresowane przedsiębiorstwa.
– Jakie wsparcie proponuje i przewiduje miasto dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych w skali mikro i małych firm?
– Jakie były przesłanki wprowadzenia ograniczenia prędkości na głównej trasie przelotowej Trójmiasta?
– Otrzymałem dzisiaj zapewnienie że do połowy stycznia będzie pisemna odpowiedź z miasta – poinformował nas Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza.
Zgromadzeni na dziedzińcu Fahrenheita oczekiwali odpowiedzi dotyczące m.in. załatwiania zgód, pozwoleń, długotrwałości procesu administracyjnego, uzgadniania pozwoleń na budowy, o stworzenie punktu testowego dla osób przybywających spoza strefy Schengen, braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, trudnej sytuacji w remontach ulic.
Szczegółowo plany rozwoju miasta omówili wiceprezydenci Piotr Grzelak oraz Alan Aleksandrowicz.
Prezydent Piotr Grzelak przedstawił prezentację pt. „Wyzwania w rozwoju miasta”.
– Gdybyście nas państwo nie wezwali, to byśmy się odezwali – powiedział prezydent Piotr Grzelak na początku swego wystąpienia, w którym przedstawił min. tendencje zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi min o: dostosowanie się do zmian klimatu; tworzenie lokalnych przestrzeni publicznych; wzrost liczby mieszkańców; zapotrzebowanie na nowe biurowce w przeciwieństwie do rozwoju pracy zdalnej i homeoffice.
Fot. Kazimierz Netka.
Czynnikami kształtującymi kierunki planowania przestrzennego w Gdańsku są m.in.: bieguny wzrostu: port lotniczy, port morski oraz centralne pasmo usług; zrównoważona mobilność; partycypacja społeczna – czyli aktywny udział mieszkańców w planowaniu przestrzennym. W Gdańsku procedowanie uchwalania planów zagospodarowania trwa około 2 lat. W Warszawie – około 6 lat – powiedział prezydent Piotr Grzelak.
Istotnym kierunkiem jest rozwój miasta do wewnątrz. Miasto ma być kompaktowe, czyli również bardzo ekologiczne, w którym bliżej jest do usług i w tym prosimy państwa o wsparcie – zwrócił się do Pracodawców Pomorza prezydent Piotr Grzelak. Gdańsk jest miastem policentrycznym – powiedział. Te centra to Oliwa, Wrzeszcz, Śródmieście i Gdańsk Południe – liczący około 100 000 mieszkańców.
Szacuje się, że Gdańsk powinien się rozwijać do 500 000 mieszkańców. Tendencje, dostrzegane przez GUS nieco się różnią. Prognozy te wskazywały na 430 000 mieszkańców, a teraz Gdańsk może mieć nawet pół miliona obywateli.
Piotr Grzelak wspomniał też o aktualizacji dokumentu System Tras Rowerowych dla Gdańska i o planowanym w jego ramach szybkich tras – Ekostrad. W tej sprawie wiosną planowane jest spotkanie z panią prezydent Aleksandrą Dulkiewicz – powiedział wiceprezydent Piotr Grzelak.
Istotne jest też zwiększenie średniej prędkości komunikacji publicznej. Teraz ta prędkość wynosi 17 – 18 km na godzinę. Władze Gdańska chcą by była wyższa: ponad 20 km na godzinę.
O planowanych inwestycjach mówił wiceprezydent Alan Aleksandrowicz. Roczny budżet inwestycyjny Gdańska liczy około 700 projektów. Wartość zaś wynosi 700 mln zł – 1 mld złotych – inwestycji realizowanych przez miasto Gdańsk, jego jednostki oraz spółki. Czy ten plan będzie można zrealizować – zależy od tego, ile pieniędzy uda się uzyskać z funduszy unijnych, zwłaszcza z programu FEnIKS (Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 – FEnIKS) – następcy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Ważny jest Krajowy Plan Odbudowy; na razie nie wiadomo, czy on ruszy. Pieniądze będą pochodzić również z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza (dotychczas o nazwie: Regionalny Program Operacyjny).
Fot. Kazimierz Netka.
Jedną z ważniejszych inwestycji będzie tunel pod Motławą – poinformował prezydent Alan Aleksandrowicz. Szczegółowsze plany przedstawił na slajdzie:
Prezentacje obydwu wiceprezydentów pochłonęły większą część spotkania. Na zadawanie pytań od licznie zgromadzonych przedsiębiorców i ich reprezentantów, pozostało niewiele czasu.
Pytania dotyczyły m.in. sposobów zwiększenia estetyzacji miasta, np. w centrum niedaleko ul. Mariackiej, obok szpitala im, Mikołaja Kopernika (chodzi o mur), teren obok budynku LOT przy Targu Węglowym. Przedsiębiorcy zwracali też uwagę na konieczność poszerzenia niektórych jezdni i zmniejszenia powierzchni chodników tam, gdzie jest to możliwe (ul. Równa), zagospodarowania obszaru Czerwony Most. Padł też postulat, by miasto projektowało na przykład drogę na osiedlu, a jej odcinek zleciło do wykonania firmie prywatnej np. deweloperowi.
Fot. Kazimierz Netka.
Był też apel o stworzenie miejskiej linii transportu zbiorowego wzdłuż obwodnicy. Przy niej znajduje się bowiem wiele centrów handlowych, do których niełatwo się dostać osobom bez własnych pojazdów.
Nawiązano też do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a pytanie dotyczyło m.in. możliwości stworzenia z tego zasobu zieleni czegoś w rodzaju amerykańskiego Central Park, w którym mieszkańcy aglomeracji mogliby lepiej wypoczywać.
Trójmiejskim parkiem zawiaduje administracja parku, a gospodarują w nim Lasy Państwowe – wyjaśnił prezydent Piotr Grzelak. Przygotowane zostały strefy buforowe, mające chronić różnorodność biologiczną TPK.
Wspólnie z Lasami Państwowymi tworzony jest szlak turystyczny w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – poinformował prezydent Alan Aleksandrowicz.
Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza zaapelował do reprezentantów miasta, by wzięli pod uwagę sugestie przedsiębiorców. Poinformował też, że w ramach Konwentu Gospodarczego Politechniki Gdańskiej przygotowywana jest debata na temat Młodego Miasta w Gdańsku. Członkowie stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, działający na terenie Młodego Miasta mają wiele problemów.
Fot. Kazimierz Netka.
– Jesteśmy uczelnią oferującą swe usługi przy rozwiązywaniu problemy miasta – zapewnił na zakończenie prof. Dariusz Mikielewicz – prorektor Politechniki Gdańskiej. Pan rektor z okazji świąt i nowego roku życzył wszystkim byśmy byli zdrowi i mieli siły walczyć w przyszłości. Organizatorzy spotkania przekazali pani prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz, życzenia świąteczno – noworoczne. Uczestnicy debaty w Politechnice Gdańskiej otrzymali upominki świąteczne od pani prezydent Gdańska, które również przekazała od siebie życzenia i pozdrowienia.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl