Tczew. Eko Patrol Straży Miejskiej, zajmujący się m.in. sprawdzaniem jakości powietrza, otrzymał samochód elektryczny. Na Kociewiu będzie zdrowiej oddychać. W planach jest wprowadzenie do tczewskiej komunikacji zbiorowej autobusów na wodór

Fot. Kazimierz Netka.

Tczewskie służby strzegą czystości powietrza. Niebawem, przy użyciu dronu sprawdzą co i gdzie się wydostaje z kominów

Tczew jest kolebką Polski Morskiej – w tym mieście kształcili się w czasach II Rzeczypospolitej pierwsi kapitanowie żeglugi wielkiej. Teraz Tczew staje się jednym z miast najszerzej wdrażających komunikację tzw. bezemisyjną, czyli bez silników spalinowych powodujących powstawanie gazów cieplarnianych – np. dwutlenku węgla – oraz spalin. We flocie jednostek podległych Urzędowi Miejskiemu pracuje pięć samochodów na prąd.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczyste przekazanie najnowszego pojazdu z silnikiem elektrycznym: Kia Soul – dobyło się 21 grudnia 2021 roku. To prezent gwiazdkowy, pod choinkę, dla Straży Miejskiej, a jego wręczenie nastąpiło akurat pierwszego dnia zimy.

Fot. Kazimierz Netka.

– Przekazujemy do użytku pierwszy elektryczny pojazd, który będzie służył Straży Miejskiej na potrzeby ekopatrolu, czyli będziemy chronić środowisko. Przy okazji chcemy się pochwalić autami elektrycznymi, które służą naszym jednostkom: ZUOS – Zakładowi Utylizacji Odpadów Stałych; ZWiK – Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji; ZUK – Zakładowi Usług Komunalnych. W sumie mamy 5 pojazdów elektrycznych. Za półtora roku będzie 8 sztuk więcej, bo dojdzie 8 autobusów elektrycznych. Idziemy w kierunku spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności – powiedział Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, wręczając kluczyki do auta reprezentantowi Straży Miejskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Przetarg na komunikację miejską

Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg na świadczenie usług przewozowych transportu zbiorowego dla potrzeb komunikacji miejskiej w Tczewie w latach 2023 – 2033. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług komunikacji miejskiej w Tczewie we wszystkie dni tygodnia, 25 autobusami (w ruchu) miejskimi niskopodłogowymi, w tym co najmniej 8 elektrycznymi, według rozkładów jazdy opracowanych przez zamawiającego, wraz z emisją, sprzedażą i kontrolą biletów za te usługi. Termin składania ofert upływa 17 stycznia 2022 roku – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Elektryczny dron – latające laboratorium

Straż Miejska w Tczewie otrzymała samochód elektryczny Kia Soul, który będzie służył głównie do patroli ekologicznych, w tym kontroli tego, czym palimy w piecach.

Wkrótce eko-patrol Straży Miejskiej zostanie wyposażony również w specjalistyczny dron służący do monitoringu jakości powietrza. Urządzenie będzie swego rodzaju latającym laboratorium, które mierzyć będzie kluczowe parametry jakości powietrza na terenie miasta, ma również pełnić funkcję prewencyjną. Będą je obsługiwać strażnicy miejscy po specjalistycznym przeszkoleniu i uzyskaniu odpowiednich uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Fot. Kazimierz Netka.

Stan monitorowania jakości powietrza w Tczewie jest bardzo istotny nie tylko z uwagi na duże natężenie ruchu oraz na używanie paliw stałych do ogrzania domów. W Tczewie funkcjonuje sporo dużych przedsiębiorstw, również tych, które w procesie produkcji wykorzystują materiały niebezpieczne. Według spisu Urzędu Miasta, takich firm na terenie Tczewa jest aż 16. Straż Miejska cyklicznie otrzymuje zgłoszenia dotyczące wydobywających się nieprzyjemnych zapachów z ośrodków fabrycznych.

Największym jednak problemem obniżającym  jakość powietrza w Tczewie są paleniska gospodarstw domowych – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Wodór z LOTOS-u

Już są wstępne plany budowy stacji ładowania autobusów wodorem w Tczewie. Stacja taka ma powstać w rejonie przepompowni, niedaleko ul. Czatkowskiej i Zakładu Usług Komunalnych. Wodór ma pochodzić z gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS. Napęd wodorowy, wspólnie z LOTOSEM, zamierzają wprowadzić u siebie również Gdynia, a także Gdańsk i Wejherowo.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *