Fot. Kazimierz Netka.
Hołd poległym cywilom
Najważniejszy przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych w Polsce: Mark Brzeziński – ambasador USA w Polsce, gościł w Pomorskiem. Jednym z najważniejszych punktów programu pobytu Jego Ekscelencji Marka Brzezinskiego w Gdańsku było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Poległych Pocztowców -Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Mieliśmy przyjemność obserwować tę uroczystość.
Fot. Kazimierz Netka.
Przed Muzeum Poczty Polskiej i Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, ambasador Mark Brzezinski przybył 9 sierpnia 2022 roku w towarzystwie prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz. Pan ambasador zainteresował się historią dawnego Sierocińca i jego najnowszym przeznaczeniem. Budynek ten, znajdujący się naprzeciwko Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, po rewitalizacji stanie się miejscem m.in. wystaw stałych i czasowych pokazujących działalność literacką i plastyczną sławnych gdańszczan.
Fot. Kazimierz Netka.
Następnie, ambasador Mark Brzeziński oraz prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Asystę honorową pełnili podczas tej uroczystości m.in. reprezentanci Harcerstwa, Straży Miejskiej, Wojska Polskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– Szanowni państwo dzisiaj od samego rana mamy pierwszą oficjalną wizytę ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego – poinformował prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Rozpoczęliśmy ją od wspólnego obejrzenia wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. Myślę, że to, co jest bardzo bardzo ważne, co pan ambasador wielokrotnie podkreślał, to jakże jego bliska relacja z ojcem Zbigniewem Brzezińskim, który był także Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Jako prezent – pamiątkę z tej wizyty pan ambasador otrzymał zdjęcie z 2013 roku, wtedy, kiedy zmarła dwa tygodnie temu matka pana ambasadora Emily Brzezinski prezentowała swe prace w Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ulicy Szerokiej. Zdjęcie pokazujące oboje rodziców. Co bardzo ważne: strona amerykańska zabiegała o to, abyśmy dzisiaj, w tym miejscu, przy Pomniku Poległych Pocztowców, złożyli kwiaty i uczcili cywilne ofiary II wojny światowej, nie ofiary militarne, ale właśnie cywilne. Myślę, że tak, jak dzisiaj wzajemnie potrzebujemy siebie. Amerykanie – Polaków, Polacy – Amerykanów właśnie dla wzajemnego zapewnienia bezpieczeństwa w Europie. Musimy także pamiętać o cywilnych ofiarach wojny czy rosyjskiej napaści w Ukrainie.
W czasie naszych rozmów, rozmawialiśmy także o tym, jak bardzo Amerykanie doceniają nasze polskie, ale przede wszystkim konkretnych obywatelek i obywateli, starania organizacji pozarządowych ale także samorządów dotyczące wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.
Pan ambasador dzisiaj rano spotkał się także z amerykańskimi firmami, które są obecne w Gdańsku i te firmy prosił o wsparcie takie, jak tylko to możliwe chociażby szkół, w których będziemy przyjmowali dzieci pochodzące z Ukrainy.
To już moje drugie spotkanie z panem ambasadorem. Pierwsze miało miejsce w rezydencji pana ambasadora w Warszawie w kwietniu tego roku. Dzisiaj oficjalna wizyta w Gdańsku, ale jak słyszałam, na pewno nie ostatnia, bo oczywiście wiele nasze miasto łączy ze Stanami Zjednoczonymi – powiedziała prezydentka Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
– Pani prezydent Aleksandro, dziękuję za zaproszenie – powiedział ambasador Mark Brzezinski:
Fot. Kazimierz Netka.
– To nie jest mój pierwszy raz w Gdańsku, ale jest to dla mnie ogromny zaszczyt być tu dzisiaj osobiście. Bardzo mi przyjemnie być w Gdańsku wczoraj i dzisiaj. Moja matka zmarła 10 dni temu. Ona kochała Gdańsk, ona kochała artystów tutejszych. Mój ojciec też wspominał gdańszczan. Również to co robią dzisiaj gdańszczanie przyjmując z polską gościnnością ponad 100 000 uciekinierów z Ukrainy, zasługuje na uwagę. Za to w imieniu USA pani prezydent Aleksandro. Dziękuję. Dziękuję w imieniu prezydenta Bidena, Polakom. Gdańszczanie są bohaterami. Bohaterami w tym momencie, tyle robiąc dla uchodźców z Ukrainy.
Jestem tutaj od 2 dni. Przyjechałem do Redzikowa wczoraj. Zobaczyłem się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami, pracującymi w tak ścisłej współpracy, jakiej do tej pory nie było w historii.
Ambasador Mark Brzeziński powiedział również o swym spotkaniu z pond 25 reprezentantami amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce, m.in. z Amazon, Flex, Boeing. Rozmowa dotyczyła sposobności amerykańskich kompanii jakie znajdują w polskich naturalnych zasobach. To są ludzie, Polscy ludzie – to są naturalne zasoby, nastawione na świat, wysoko wykształcone, korzystające z nowoczesnych technologii.
600 ludzi, którzy pracują w amerykańskiej ambasadzie i ja budujemy mosty z Gdańskiem i z Polską – powiedział pan ambasador. – Potem też rano, wizytowałem Europejskie Centrum Solidarności. Będę rekomendował je mojemu attache obrony w ambasadzie, by jak najwięcej amerykańskich żołnierzy spośród 10 000 US troops w Polsce, odwiedziło ECS. Żeby zobaczyli to co ja zobaczyłem: demokracje reguły prawa, prawa człowieka; by dowiedzieli się, co to była Solidarność. To jest droga dla amerykańskich żołnierzy dzisiaj, by zrozumieli demokrację i prawa człowieka.
– Dziękuję bardzo za powitanie mnie tutaj dzisiaj – zakończył JE Mark Brzezinski – ambasador USA w Warszawie, w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas wypowiedzi ambasadora Marka Brzezinskiego, zemdlała harcerka z asysty honorowej, towarzyszącej uroczystości składania kwiatów pod Pomnikiem Poległych Pocztowców. Pan ambasador zainteresował się samopoczuciem harcerki, siedzącej pod drzewem. Podszedł do niej, podał jej rękę, witając się. Zapytał, jak się czuje, podziękował za pomoc (harcerka zemdlała, sy stojąc w słońcu, przy pomniku Poległych Pocztowców, podczas gdy pan ambasador oraz pani prezydent Gdańska, uczestniczyli w konferencji prasowej).
Oto relacja z wizyty w Gdańsku, którą przekazał nam Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydent Gdańska:
Ambasador USA w Polsce: amerykańscy żołnierze powinni zobaczyć ECS
Spotkanie z przedstawicielami amerykańskich firm, wizyta w ECS, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, konferencja prasowa i spacer z prezydent Gdańska – Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce z pierwszą, oficjalną wizytą w Gdańsku.
– To dla mnie ogromny zaszczyt być dzisiaj w Gdańsku. Moja mama, która umarła 10 dni temu kochała Gdańsk, uwielbiała gdańską społeczność, mój ojciec bardzo szanował gdańszczan za rolę, jaką odegrali w czasach Solidarności. Dziękuję za to, co robicie dla tysięcy ukraińskich uchodźców – rozpoczął swoje wystąpienie Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.
Podczas spotkania z prezydent Gdańska została omówiona m.in. kwestia pomocy dla tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.
– Pan ambasador spotkał się również z przedstawicielami amerykańskich firm w Gdańsku, poprosił ich także o wsparcie na rzecz uchodźców z Ukrainy. W Gdańsku prowadzimy wiele działań, dla których pomoc finansowa wciąż będzie bardzo potrzebna – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Ambasador Brzezinski odwiedził także Europejskie Centrum Solidarności. Po wystawie stałej gości oprowadzali dyrektor ECS Basil Kerski i prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Według Marka Brzezinskiego amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce koniecznie powinni zobaczyć ECS.
– Wystawa w ECS zrobiła na mnie duże wrażenie, a każdy z 10 tysięcy żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce, powinien tę wystawę zobaczyć, żeby zrozumieć czym była i jest walka o wolność, solidarność i demokrację. Ich obecność w Polsce jest właśnie po to, aby, ramię w ramię z Polakami, stać na straży tej dzielnie wywalczonej demokracji, solidarności i wolności; dzisiaj o tę wolność walczą Ukraińcy, a Polacy swoim zaangażowaniem w pomoc stali się dla amerykanów wzorem – Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka.
Ambasador Brzezinski otrzymał od prezydent Gdańska pamiątkowe zdjęcie z wystawy matki, Emilii Brzezinskiej w 2013 roku. Po konferencji prasowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła ambasadora do krótkiego spaceru po Gdańsku i wizyty w znanej gdańskiej lodziarni – poinformował Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydent Gdańska.
Jak już wspomnieliśmy, JE ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkał się również z marszałkiem województwa pomorskiego, Mieczysławem Strukiem. O szczegółach poinformowała nas Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego:
Wzajemne relacje gospodarcze, wojna na Ukrainie, a także współpraca w dziedzinie energetyki. To najważniejsze tematy, poruszone podczas spotkania ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Marka F. Brzezinskiego z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się 9 sierpnia. Wcześniej ambasador odwiedził m.in. Słupsk.
Mark F. Brzezinski jest od lutego 2022 r. ambasadorem USA w Polsce. Odwiedzając różne regiony naszego kraju przyjechał również na Pomorze.
– Po raz pierwszy na Pomorzu byłem 30 lat temu, jeszcze jako stypendysta programu Fulbrighta – podkreślił ambasador USA. – Cieszę się, że mogłem tu przyjechać ponownie i jestem pod wielkim wrażeniem zmian, jakie w regionie zaszły. Widzę, jak dobrze wykorzystaliście te trzy dekady – zaznaczył podczas spotkania z marszałkiem.
Wcześniej dyplomata odwiedził m.in. Słupsk, co było okazją do rozmów z samorządem Słupska o możliwościach rozwoju miasta i regionu słupskiego. Ambasador był także w amerykańskiej bazie rakietowej w Redzikowie, gdzie spotkał się ze służącymi w niej żołnierzami.
Drugi dzień wizyty na Pomorzu to spotkanie z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego.
Fot. z Archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
– Serdecznie witam na Pomorzu. Cieszę się, że możemy porozmawiać o ważnych dla nas sprawach – powitał gościa Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Lata temu miałem okazję poznać Zbigniewa Brzezińskiego, ojca obecnego ambasadora. Był wspaniałym człowiekiem i wielką postacią zarówno dla Polaków, jak i Amerykanów – przyznał.
Rozmowy dotyczyły wielu konkretnych spraw. Mark F. Brzezinski był szczególnie zainteresowany sprawą amerykańskich inwestycji na Pomorzu.
– W naszym regionie działa wielu inwestorów zza Atlantyku. Intel, Boeing czy Amazon. Słowem najważniejsze amerykańskie koncerny – zaznaczył marszałek Struk.
Obie strony podkreślały także kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i energetyką odnawialną. W prezencie od marszałka ambasador USA otrzymał ozdobną tabakierę. Warto dodać, że stoisko województwa pomorskiego było jedynym polskim akcentem na największych światowych targach off-shore, które odbyły się w maju w Houston. Rozmowa dotyczyła również rozwoju infrastruktury i dostępu drogowy (trasa S6) oraz kolejowego (linia 202) do amerykańskiej bazy w Redzikowie – poinformowała Dorota Patzer – Starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl