VII edycja konkursu EKO HESTIA SPA dla polskich uzdrowisk. Liczy się m.in. systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W Kapitule Konkursu zasiadają eksperci – m.in. pracownicy naukowi PAN

Na zdjęciu: Ustka, wyjście i wejście dla statków. Fot. Kazimierz Netka.

Nauka i technologie. Polskie uzdrowiska walczą o eko-nagrodę

Znamy już uczestników VII edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w ramach którego nagradzane są polskie uzdrowiska podejmujące kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk, które będą walczyć o nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Do I etapu tegorocznego konkursu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk: Sopot i Ustka (woj. pomorskie), Połczyn-Zdrój (woj. zachodniopomorskie), Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Kazimierza Wielka (woj. świętokrzyskie), Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Uniejów (woj. łódzkie).

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi 100 tysięcy złotych. Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięskie uzdrowisko powinno przeznaczyć ją na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. Ocenie podlegają nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2017-2021. W konkursie zostaną przyznane również nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

Po wcześniejszej formalnej weryfikacji wniosków Kapituła Konkursu, w której zasiadają przedstawiciele organizatorów oraz eksperci – m.in. pracownicy naukowi PAN, zajmujący się zmianami klimatu oraz wykładowcy akademiccy – specjaliści w zakresie ochrony środowiska – będzie wizytować kolejno wszystkie zakwalifikowane uzdrowiska, aby ocenić jakość i znaczenie zgłoszonych projektów i inwestycji.

„Konsekwentnie, już od 7 lat, przyznajemy co roku finansową nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. – Jesteśmy jedynym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku, więc nic dziwnego, że idea zrównoważonego rozwoju jest nam wyjątkowo bliska. Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma nie tylko znaczenie promocyjne, ale i praktyczne – wskazywania najlepszych pomysłów i projektów, związanych właśnie ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, które są godne naśladowania” – podkreśla Mario Zamarripa.

Na zdjęciu: Źródło leczniczej solanki w Sopocie. Fot. Kazimierz Netka.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

„To konkurs unikatowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, długoletni samorządowiec i burmistrz Muszyny. – Możemy się też przekonać, jak wiele aktywności i działań polskich uzdrowisk dotyczy właśnie tej sfery. Bo to właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami różnych nowatorskich działań. Główną nagrodę pieniężną laureat może przeznaczyć wyłącznie na kolejne działania proekologiczne. Samorządy zgłaszające się do konkursu muszą jednak udokumentować ciągłość swojej aktywności w tym zakresie w czasie pięciu kolejnych lat budżetowych. Nie ma tu zatem mowy o przypadku. Co roku wygrywa najlepszy!” – podkreśla dr Jan Golba.

Siódma edycja będzie wyjątkowa między innymi dzięki wyraźnym zmianom w regulaminie. Dzięki nim Kapituła będzie mogła jeszcze precyzyjniej określić skalę oszczędności energetycznych (w tym ograniczenie emisji CO2) oraz efektywność i unikatowość zastosowanych innowacji ekologicznych w polskich uzdrowiskach. Organizatorzy konkursu przyjrzą się działaniom uzdrowisk szczególnie pod kątem ich zgodności z Celami Zrównoważonego Rozwoju.

W sześciu edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 31 polskich uzdrowisk, a dotychczasowi laureaci to: Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój i Muszyna. Regulamin dopuszcza ponowny start w konkursie po 5-letniej karencji.

Więcej informacje o konkursie, wzory wniosków aplikacyjnych, skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie www.sgurp.pl.

Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2022 roku. W tym roku organizatorzy planują też wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

Pomysł i organizację konkursu EKO HESTIA SPA doceniono, przyznając w roku ubiegłym Grupie ERGO Hestia – za wieloletnie zaangażowanie i konsekwentne działania w tej materii – prestiżową nagrodę Dobroczyńca Roku.

O ERGO Hestii:

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od ponad 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Źródło: https://pap-mediaroom.pl/

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *