Fot. Kazimierz Netka.
Ustawa ułatwi wyswobodzenie niepełnosprawnych z „więzienia“ czwartego piętra, pozwoli im na wyjście z DPS
W 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami (więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/konwencja-onz-o-prawach-osob-niepelnosprawnych ). Musimy odpowiednio zadbać o takie osoby. Zagwarantować ma to specjalny akt prawny: ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Projekt już istnieje. W grudniu 2024 r. Rozpoczęły się konsultacje w sprawie treści ustawy.
Ostatnie bezpośrednie spotkanie konsultacyjne miały miejsce 15 stycznia 2025 roku w Gdańsku, w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a konsultacje zostały zorganizowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Te rozmowy poprzedziła konferencja prasowa, podczas której o ustawie mówili m.in.: Łukasz Krasoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska. Spotkanie prowadził Krystian Kłos – rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest ostatni dzień konsultacji projektu ustawy, na który czekamy od 13 lat, bo w 2012 roku ratyfikowaliśmy Konwencję ONZ dotyczącą osób z niepełnosprawnościami, a fundamentem tej konwencji jest niezależne życie osób z niepełnosprawnościami – powiedział Łukasz Krasoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Asystencja osobista jako systemowe rozwiązanie jest jednym z najważniejszych elementów tej konwencji, ale także właśnie tego niezależnego życia.
Spotkania odbywały się stacjonarnie w kilku miejscach w kraju, było wiele online. Oczywiście osoby mogły zgłaszać swoje uwagi również drogą internetową. To jest też pierwsza ustawa, która w toku prac konsultacyjnych, była opisana w języku ETR (Easy To Read) – czyli takim prostym, do zrozumienia także dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W języku migowym też można było zgłaszać swoje uwagi.
Mam nadzieję, że to się w stanie w Polsce niedługo standardem. Pamiętajmy, że w Polsce są osoby z różnymi potrzebami; także osoby głuche i osoby z niepełnosprawnością intelektualną powinny mieć pełne prawa również w tych kwestiach. Ustawa jest bardzo ważna. Po liczbie zgłoszeń, po liczbach osób, które były na tych spotkaniach wiemy wszem i wobec, że naprawdę ta ustawa wzbudza emocje i cieszę się, że z takim wydźwiękiem to się wszystko odbyło. Bardzo dziękuję za zaproszenie pani wojewody pomorskiej na to spotkanie tutaj, bo przecież Pomorze każdemu kojarzy się z Solidarnością, a i ustawa o asystencji to jest wyraz solidarności ale też podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Gdzie jak nie w Trójmieście o tym powinniśmy mówić głośno. Cieszę się, że ta ustawa jest na tej ścieżce.
Fot. Kazimierz Netka.
W momencie, kiedy skończy się ten dzisiejszy dzień zaczniemy analizować te uwagi, prześlemy je tam, gdzie potrzeba i wierzę, że ta ścieżka rządowa się zakończy i pewnie już w marcu będziemy w Sejmie i ta ustawa sprawi, że dziesiątki, jak nie setki tysięcy osób z niepełnosprawnościami i ich rodziny poczują konkretnie nowy wymiar życia na plus oczywiście. Wydaje mi się, że to jest zobowiązanie całej koalicji 15 października, która będzie miała naprawdę znaczący wpływ na jakość życia osób w Polsce. Zabieramy się do roboty. Idziemy teraz na z salę, spotkać się z ludźmi, opowiedzieć o ustawie, zebrać kolejne uwagi, przemyślenia – powiedział Łukasz Krasoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
– Szanowni państwo, tak jak powiedział pan minister, chyba pierwszy raz mamy tak daleko zaawansowane prace, które pozwolą, mam nadzieję, na systemową asystencje osobistą, bo do tej pory, przypomnę, działaliśmy na zasadach projektowych – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska. – Nawiążę do solidarności, o której mówił pan minister w województwie pomorskim. Musze powiedzieć, że mamy bardzo dobrą sytuację, ponieważ na 123 jednostki samorządu terytorialnego, gminy, aż 110 w ostatnim konkursie na rok 2025 złożyło wnioski właśnie o asystencję osobistą swoich mieszkańców. Razem 75,5 miliona złotych, zostanie w tym roku rozdysponowane dla naszych mieszkańców – województwa pomorskiego. Niezależnie od tego, że w tych projektowych narzędziach sobie radzimy, to systemowe rozwiązanie w bardzo wielu kwestiach pewnie pozwoli nawet niektórym osobom z niepełnosprawnością powrócić na rynek pracy albo kontynuować tę pracę, bo będą miały bezpieczeństwo swojego postępowania.
Ja bardzo się cieszę, że pan minister jest w województwie pomorskim, ale znowuż muszę powiedzieć, że nasze środowisko zainteresowane tematyką asystencji osobistej i w ogóle polityki społecznej jest bardzo aktywne i na wszystkich konsultacjach online, których było bardzo dużo, zgłaszaliśmy te uwagi. NGO bardzo się angażowały również poprzez telefoniczną wymianę swoich uwag i spostrzeżeń z nami, z Urzędem Wojewódzkim. I to jest też dobre miejsce, żeby tym wszystkim społecznikom po prostu z tego miejsca podziękować. Bez was ta ustawa na pewno nie mogłaby wyglądać, jak mam nadzieję, będzie wyglądać, a dzisiaj już kolejny i ostatni element tej konsultacji. Bardzo dziękuję i zapraszam – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
Ustawa-o-asystencji-osobistej—konsultacje-publiczne—skrotowa-prezentacja—1.0-1736947443
Źródło powyższej prezentacji: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,185,asystencja-osobista .
– Ta ustawa jest niezwykle potrzebna, Czekamy na nią od wielu lat – powiedziała pani Małgorzata. Mam nadzieję, że jej kształt będzie niewykluczający osoby, które rzeczywiście jej potrzebują. Mam nadzieję, że osoby takie jak ja – jestem rodzicem dorosłej osoby z niepełnosprawnością – że ta ustawa będzie uwzględniała specyfikę potrzeb osób dorosłych z niepełnosprawnością, by miały wsparcie takie, jakie potrzebują.
Mam nadzieje, że na etapie jeszcze konsultacji społecznych, będą wzięte pod uwagę głosy środowiska zarówno osób z niepełnosprawnościami jak i środowiska, które jest bliskie. Po drugie wiem, że będzie procedowana i będą też poprawki, więc nie wiemy jaki będzie kształt tych poprawek. Potem wiemy, że będzie też kolejny etap, więc tak naprawdę trudno przewidzieć, jaki będzie kształt tej ustawy, a najważniejsze jest to, że naprawdę dzieją się konkrety, że możemy tutaj być, że możemy wyrazić swój głos, chociaż swą obecnością pokazać, jak bardzo ważna jest ta ustawa i to, żeby weszła w życie – powiedziała pani Małgorzata.
Spotkanie w Gdańsku było to częścią konsultacji społecznych prowadzonych przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasza Krasonia. W rozmowach wzięły udział również wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz II wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno.
Usługa asystencji osobistej, zapewniająca indywidualne wsparcie w codziennych czynnościach, ma na celu aktywne włączenie i pełnoprawny udział osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym.
Fot. Kazimierz Netka.
Konsultacje w Gdańsku prowadził też Adam Zawisny – doradca ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Asystencja osobista to rodzaj usługi dla osoby z niepełnosprawnością. Dzięki asystencji osoba dostaje wsparcie w tym, czego nie może zrobić sama. Usługa asystencji osobistej będzie dla osoby z niepełnosprawnością za darmo.
Pieniądze na pracę asystenta osobistego da osobie z niepełnosprawnością państwo. Za usługę asystencji osobistej w Polsce będzie odpowiadał Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.
O prawie do niezależnego życia mówi artykuł 19 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami: „Niezależne życie i włączenie w społeczność“.
Asystent osobisty może pomóc: jeść, umyć i ubrać się, przemieszczać się w sprawach domowych i rodzinnych, w pracy i w czasie wolnym. Asystent może pomagać osobie dbać o zdrowie, na przykład podać lekarstwa, zmienić opatrunki, karmić przez sondę czyli specjalną rurkę – napisano na stronie internetowej: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,185,asystencja-osobista .
Ustawa ułatwi wyswobodzenie niepełnosprawnych z „więzienia“ czwartego piętra; pozwoli im na wyjście z DPS – mówiono podczas konsultacji w Gdańsku.
Osoby niepełnosprawne bez pomocników miałyby ciężko. Utrudnienia na szlakach ich życia są i pewnie będą istnieć. Niepełnosprawni muszą pokonywać takie przeszkody, które są niełatwe do przejścia nie tylko dla nich. Na przykład przy wysiadaniu z pociągów SKM, pojawia się przepaść pomiędzy progiem wagonu a peronem. Takie sytuacje zdarzają się m.in. na przystankach Gdańsk Śródmieście i Gdańsk Przymorze Uniwersytet.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl