Admirał Miguel Grau Seminario – bohater narodowy Peru, na stałe zagościł w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczyste przekazanie popiersia Admirała, w obecności dyplomatów, wojskowych, naukowców, samorządowców

Fot. Kazimierz Netka.

Był szanowany również przez przeciwników

Fot. Kazimierz Netka.

Peru – znane państwo z Ameryki Południowej, reprezentowane jest w Gdyni m.in. przez swego najsłynniejszego bohatera – admirała Miguela Grau Seminario. Bohater, szanowany nie tylko w Peru, admirał Miguel Grau Seminario, żył w latach 1834 – 1879. W Gdyni, w Muzeum marynarki Wojennej, znajduje się Jego popiersie, podarowane przez Asociación Nacional Pro Marina Peru. Uroczystość przekazania pomnika odbyła się 26 lutego 2024 roku, w obecności dyplomatów, wojskowych, naukowców, samorządowców.

Fot. Kazimierz Netka.

Powitani zostali m.in.: reprezentanci misji dyplomatycznej Peru w Polsce, której przewodniczył Hubert Wieland Conroy – ambasador Peru w Polsce. Obecni byli też m.in. komandor Christian Salasa Ormeño – Attaché Morski Perú w Niemczech, Polsce i Czechach; wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej RP Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; kontradmirał Włodzimierz Kułagin – szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP; komandor Walter Jarosz – szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów MW RP; komandor Paweł Ogórek – dowódca ORP Błyskawica; komandor porucznik Maciej Budziński – kierownik Klubu Marynarki Wojennej Riwiera; Elżbieta Raczyńska – radna Gdyni;

Fot. Kazimierz Netka.

przedstawiciele korpusu konsularnego akredytowani w województwie pomorskim: Wojciech Kolańczyk – ambasador senior RP w Norwegii i Islandii; Roman Walasiński – konsul honorowy Peru; Marek Stefan Listowski – konsul honorowy Chile; Andrzej Suchecki – konsul honorowy Meksyku w Gdańsku; Wiesław Judycki konsul Seszeli; Jan Strawiński – konsul honorowy Republiki Bułgarii; Jacek Tymiński – konsul honorowy Republiki Mołdawii; kpt. ż. w. Józef Szyłejko – prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Uroczystość prowadziła red. Bożena Olechnowicz.

Fot. Kazimierz Netka.

Zacieśniliśmy, a właściwie odnowiliśmy przyjaźń z Peru w Ameryce Południowej. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to przyjaźń przede wszystkim militarna, o charakterze wojskowym i nie ma na razie mowy o bliższych sojuszach obydwu armii. Jednak, warto o tym pomyśleć. Przed wiekami przedmiotem współdziałania obywateli obydwu państw była również gospodarka, technika, nowoczesność.

Najważniejsza część uroczystości została poprzedzona odegraniem i odśpiewaniem hymnów narodowych Peru i Polski.

– Panie ambasadorze, panie admirale, panowie admirałowie, panowie konsulowie, szanowni państwo! Dzisiaj jest ważny dzień w historii Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – powiedział Tomasz Miegoń – dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

– Od dzisiaj jego częścią, elementem, będzie popiersie admirała Miguela Grau Seminario. Ten wielki człowiek w dziejach Peru, nie tylko Peru, nazywany jest rycerzem morza. Dlaczego? Nie tylko ze względu na swoje bohaterskie czyny ale również na cechy charakteru. Był szanowany również przez przeciwników. W Chile, z którymi toczył walki, również cieszy się wielkim szacunkiem. Potrafił się zachować zawsze z honorem, wychodzić z bardzo trudnych sytuacji. Admirał, dżentelmen morza, rycerz morza, jest niezmiernie ważny, a od dzisiaj również obecny w naszym Muzeum.

Fot. Kazimierz Netka.

Początki kontaktów polsko – peruwiańskich to początek XVIII wieku, może wcześniej. To wówczas zaczęli Polacy przyjeżdżać do Peru; wśród nich byli inżynierowie, wśród nich najsłynniejszy Ernest Malinowski, który był również powołany do peruwiańskiego wojska i w roku 1866 bronił portu Callao. W wojnie tej uczestniczył również admirał Miguel Grau Seminario. Czy się spotkali – tego dzisiaj nie wiemy. Wiemy natomiast, że wówczas zaczęły kształtować się te polsko – peruwiańskie relacje. Mimo że Polski nie było na mapie to te relacje już występowały, a więc wzajemny szacunek, wzajemna lojalność. To że dzisiaj popiersie Miguela Grau Seminario tu stanie, jest dowodem i symbolem, że te relacje się rozwijają. Dziękuję bardzo! – powiedział dyrektor Tomasz Miegoń.

Do uczestników uroczystości przemówił także Hubert Wieland Conroy – ambasador Peru w Polsce:

Fot. Kazimierz Netka.

Z ekranu przekazał pozdrowienia Almirante Luis José Polar Figari – dowódca generalny Marynarki Wojennej Peru:

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestnicy uroczystości również z zainteresowaniem wysłuchali wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego – inspektora Marynarki Wojennej RP Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

Przemówił także komandor Christian Salasa Ormeño – Attaché Morski Perú w Niemczech, Polsce i Czechach:

Fot. Kazimierz Netka.

Odegrano hymn dla admirała Miguela Grau Seminario i hymn Marynarki Wojennej Peru (Marina de Guerra del Perú):

Fot. Kazimierz Netka.

Zrodziło się pytanie: czy Polska mogłaby się zrewanżować w podobny sposób, przekazując popiersia polskich bohaterów do innych państw? Zwrócił na to uwagę red. Adam Grzybowski – pisarz, publicysta, dziennikarz: Czy w naszym panteonie jest ktoś kogo potrafilibyśmy uhonorować w podobny sposób, a wśród decydentów – podjąć i udźwignąć taką inicjatywę? Obawiam się, że odpowiedź na oba pytania brzmi: NIE!

Na ten temat rozmawialiśmy również podczas uroczystości przekazania Polsce popiersia admirała Miguela Grau Seminario. Prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego wskazał, że takim wojskowym mógłby być Arend Dickmann.

Fot. Kazimierz Netka.

Popiersie admirała, podarowane MMW w Gdyni przez Asociación Nacional Pro Marina Peru, docelowo znajdzie się na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW. Już ponad 20 krajów posiada taką darowiznę, m.in. większość krajów Ameryki Południowej, Australia, Japonia, Chiny, Kanada. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jest piątym europejskim muzeum wyróżnionym tym darem.

Ameryka Łacińska wspierała nas w II wojnie światowej

– Nasze kontakty Polski z Peru znane są głównie dzięki Ernestowi Malinowskiemu, ale też korzystaliśmy z portów peruwiańskich na Pacyfiku – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nasze statki i marynarze byli znani ni tylko w portach chilijskich, ale także w peruwiańskich i z Ameryką Łacińską kontakty Polski zawsze były bardzo dobre i dobrze też przekłada się to na kontakty Marynarek Wojennych i ten dzisiejszy akt przekazania popiersia admirała Miguela Grau Seminario, znanego w Ameryce Łacińskiej, uważam że jest okazją do tego, żebyśmy my też przekazali popiersie naszych znanych admirałów do Państw Ameryki Łacińskiej, na przykład admirałów, którzy bronili wybrzeża, brali udział w II wojnie światowej – to były akty związane z współpracą międzynarodową. Wiele się nie mówi o tym, że Ameryka Łacińska też wspierała nas w II wojnie światowej. Różnie to było, bo niektóre państwa działały po stronie niemieckiej, ale wiele państwa nas wspierało. Uciekinierzy czy emigranci korzystali też ze wsparcia w Ameryce Łacińskiej – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *