AEGIS – tarcza antyterrorystyczna konstruowana w Politechnice Gdańskiej sprawi, że ładunku wybuchowego nie da się zdetonować z oddali.

Fot. Kazimierz Netka.

Elektromagnetyczna skóra Amaltei.

Antyterrorystyczna tarcza elektromagnetyczna powstająca W Politechnice Gdańskiej antyterrorystyczna tarcza, sparaliżuje działania zamachowców. Sprawi, że napastnicy nie spowodują wybuchu przy użyciu sygnału, np. z telefonu komórkowego. Tarcza z PG ochroni np. prawie cały dworzec lotniczy przed eksplozją. Wjedzie w najróżniejsze zakamarki, bo będzie zdalnie sterowana; zakłóci fale radiowe, mogące zainicjować wybuchy. To właśnie jest AEGIS.
Na zdjęciu: Jeden z gmachów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) Politechniki Gdańskiej. Fot. Kazimierz Netka

Idziemy na czwarte piętro „starego” gmachu Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) Politechniki Gdańskiej. Tam, w „Środowiskowym Laboratorium Systemów Łączności Bezprzewodowej do Zastosowań Specjalnych” trwają prace nad AEGIS.
Jak owo urządzeni am wyglądać?
– AEGIS zmieści się w walizce turystycznej – opowiada dr inż. Sławomir Ambroziak – adiunkt w Katedrze Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI, kierownik ośmioosobowego zespołu pracującego przy konstruowaniu AEGIS . Do tego będą podłączone trzy anteny, a całość znajdzie się na zdalnie sterowanym , przewodowo, wózku – by można było podjechać urządzeniem w miejsce zagrożenia i zneutralizować bombę detonowaną drogą radiową.
AEGIS ma służyć przede wszystkim ochronie przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi – IED (Improvised Explosive Device). Są to bomby detonowane drogą radiową. Terroryści, podobnie jak robią to obecnie, uruchamiają zapalnik z daleka, np. za pomocą telefonu komórkowego.
Na zdjęciu: Dr inż. Sławomir Ambrozicak – przy wejściu do laboratorium, w którym trwaja prace nad AEGIS. Fot. Kazimierz Netka

– Do podjęcia tej tematyki badań zachęciły nas doświadczenia polskich żołnierzy w Iraku i w Afganistanie – mówi dr Sławomir Ambroziak, kierownik projektu. – Nasze urządzenie będzie emitowało sygnał, zagłuszający inne sygnały, pochodzące z nadajników różnych systemów radiokomunikacyjnych, które mogą być wykorzystywane przez terrorystów.
Inspiracją były też wyniki rozmów, jakie kierownictwo Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI prowadziło z reprezentantami różnych instytucji, Straży Granicznej, wojska. Dostrzeżono potrzebę skonstruowania urządzenia, z polską myślą techniczną, zbudowania go polskimi rękami.
Zasięg oddziaływania AEGIS zależeć będzie od odległości nadajnika. Przy dystansie 600 metrów, bariera ochronna wyniesie 30 – 40 metrów. Gdy terrorysta będzie chciał odpalić ładunek z odległości paru kilometrów, to obszar chroniony przy użyciu AEGIS będzie miał promień 300 – 400 metrów.
W AEGIS będzie możliwość dowolnego kształtowania widma sygnału radiowego – zagłuszającego. Oznacza to, że polskie urządzenie będzie zdolne do zagłuszania dowolnych częstotliwości, przy jednoczesnym chronieniu częstotliwości potrzebnych do zachowania własnej komunikacji, czyli nie zagłuszać swych radiostacji, a unieszkodliwiać wszystkie te częstotliwości, które mogą być wykorzystywane przez terrorystów.
Fot. Kazimierz Netka

AEGIS, wprowadzony do jakiegoś budynku, może zneutralizować ładunki na całym piętrze. Oczywiście, ściany mogą być przeszkodami, ale wiele zależy od tego, z czego je zrobiono; żelbetonowe mogą utrudnić neutralizację sygnału terrorystów, ale też będą przeszkodą dla zamachowców. AEGIS, umieszczony na przykład na gdańskim lotnisku w Terminalu T2 (dworcu pasażerskim w Porcie Lotniczym Gdańsk), mógłby chronić ten terminal.
Na zdjęciu: Wnętrze Terminalu T2 na gdańskim lotnisku. Fot. Kazimierz Netka

Pieniądze na badania pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Przyznane zostały na realizację projektu pt. „Przenośne urządzenie do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej (AEGIS)” . Uczelnia zdobyła to wsparcie w ramach I edycji konkursu pt. „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”. Na jego realizację naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali 2 516 250 zł.
Na zdjęciu: W tej wielkości walizce zmieści sie polska, antyterrorystczna tarcza. Fot. Kazimierz Netka

Urządzenie będzie ważyć około 30 kilogramów Umieszczone będzie w walizce, której nie trzeba będzie otwierać podczas działań. Sterowane będzie przewodowo, przy użyciu tableta, a kabel do sterowania będzie miał długość około 100 metrów. AEGIS ma być gotowa za około 3 lata. Prototyp przejdzie na własność państwa, do dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej. Urządzenie zagłuszające ma stanowić wsparcie podczas prowadzenia działań operacyjnych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, tj. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a także Policję, Straż Graniczną i Służbę Więzienną.
– Jesteśmy w posiadaniu patentu dotyczącego kształtowania widma sygnału radiowego, dzięki czemu nie będziemy zagłuszać całego pasma częstotliwości, a jedynie te fragmenty, które mogą być używane przez terrorystów. To ważne, choćby dlatego, by instytucje, które będą korzystały z naszej propozycji, mogły używać własnej komunikacji – informuje dr inż. Sławomir Ambroziak. Podobne rozwiązania już istnieją na świecie. To, które powstaje na PG, będzie się jednak wyróżniać zdalnie sterowaną platformą samojezdną oraz możliwością dynamicznego kształtowania widma sygnału zagłuszającego. Będzie także, zgodnie z ideą konkursu NCBiR, oparte na polskiej myśli technicznej. Uczelnia zamierza realizować kolejne projekty z tym związane, wdrożeniowe; chce stworzyć konsorcjum, by wprowadzić AEGIS na rynek; być może będzie ono dostępne dla osób prywatnych.
Na zdjęciu: Dr inż. Sławomir Ambroziak przy antenach, podobnych do tych, w które zostanie wyposażona tarcza AEGIS. Fot. Kazimierz Netka

Terroryści korzystają z rozwiązań dostępnych na rynku, np.: telefonów komórkowych, pilotów do szlabanów, zdalnie sterowanych zabawek, etc. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że – jak mówią naukowcy – będziemy znali częstotliwości, z których korzystają terroryści.
Nie jest to pierwszy projekt z dziedziny bezpieczeństwa i obronności realizowany przez Katedrę Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych, której kierownikiem jest prof. Ryszard Katulski – informuje Ewa Lach z Biura Prasowego Politechniki Gdańskiej.
AEGIS to popularnie Egida (kozia skóra) – tarcza bogini Ateny oraz boga Zeusa – według mitologii greckiej. Wykonał ją Hefajstos, ale jedna z wersji mitu podaje, że Egida została zrobiona ze skóry kozy Amaltei (słynącej z rogu obfitości).
Do tej pory w Katedrze Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI PG zakończono prace m.in. nad następującymi projektami dotyczącymi bezpieczeństwa:
– „System i urządzenia do zdalnego monitoringu położenia osób w środowiskach zamkniętych (SALON)” – projekt nr DOBR-BIO4/058/13045/2013, realizowany w latach 2013-2016;
– „Radiowy system monitorowania i akwizycji danych z urządzeń fotoradarowych” – projekt nr N R02 0034 06, realizowany w latach 2009-2012;
– „Demonstrator technologii zakłócania transmisji radiowych z widmem rozproszonym DS CDMA” – projekt nr O R00 0008 08, realizowany w latach 2009-2011;
– „Demonstrator technologiczny szerokopasmowego łącza bezprzewodowego z widmem rozproszonym dla potrzeb sieci ad-hoc” – projekt nr O R 00 0049 06, realizowany w latach 2008-2010;
– „Prototyp stanowiska laboratoryjnego do wykrywania sygnałów DS SS” – projekt nr O R00 0006 04, realizowany w latach 2007-2010;
– „Opracowanie systemu monitorowania ładunków kontenerowych w morskim porcie handlowym” – projekt nr R02 012 01, realizowany w latach 2006-2009.
Źródło: http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/projekty-z-dziedziny-bezpieczenstwa-i-obronnosci? .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *