Akcja #ŁączyNasPolska na Kociewiu i Powiślu. Posłowie Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński mówili o dotychczasowych dokonaniach rządu. Wskazali  na inwestycje. Przedstawili korzyści, jakie dadzą centralny port komunikacyjny i kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Niewykluczone, że w Tczewie powstanie morski port rzeczny. Po wybudowaniu linii kolejowej do CPK, podróż z Kwidzyna do Gdańska koleją potrwa pół godziny

Fot. Kazimierz Netka.

Andrzej Duda pierwszym w historii RP kandydatem na prezydenta w reelekcji, który odwiedził wszystkie powiaty

Fot. Kazimierz Netka

W sobotę, 13 czerwca 2020 roku, w Tczewie, najpierw w centrum handlowym Manhattan posłowie Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński oraz inni działacze PiS rozdawali ulotki. Potem, przed dworcem PKP w Tczewie, spotkali się z mieszkańcami. Udzielali też odpowiedzi podczas konferencji prasowej.

Fot. Kazimierz Netka

Andrzej Duda to jedyny prezydent w naszej historii, który odwiedził wszystkie powiaty w ramach kampanii wyborczej – usłyszeli uczestnicy spotkania. Nam, posłom, świetnie się współpracuje z panem prezydentem, a pan prezydent świetnie współpracuje z polskim rządem. Chcemy by to było utrzymane – mówił poseł Kacper Płażyński. Dodał też, że w ramach akcji #ŁączyNasPolska, posłowie spotykają się z mieszkańcami kraju i przypominają co udało się zrobić w ciągu minionych 5 lat – prezydentury Andrzeja Dudy i 5 lat sprawowania rządów przez PiS. Polska rozwija się w zawrotnym tempie,w porównaniu do tego, co było wcześniej. Przykładem może być dworzec kolejowy w Tczewie, modernizowany z myślą o najsłabszych, niepełnosprawnych; o ludziach, którzy mają trudności z poruszaniem się. Chodzi też o to, by umożliwić szybsze dojazdy w inne zakątki Polski. W tym celu modernizowanych jest 200 innych dworców w Polsce. Jest też program przywracania i modernizowania mniejszych przystanków kolejowych – program, który zaproponował prezydent Andrzej Duda wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury. I to jest jeden z konkretnych przykładów, jak działają rząd i prezydent RP. Działają w synergii i to przynosi ogromny sukces. Tych sukcesów, poza programami społecznymi, które sprawiły, że w Polsce wygodniej się żyje. Podczas spotkania na targowisku w Tczewie, ludzie podkreślali, że za PO się mówiło, a za rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy się robi. To dla nas najlepsza recenzja – mówił pan poseł.

Kacper Płażyński podkreślił też, że w Tczewie, jak i na całym Kociewiu liczą się wartości dla ludzi: ważna jest tradycja, ważne w co wierzyli przodkowie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Fot. Kazimierz Netka

Hasła, które teraz przyświecają kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, to m.in. obronimy Polskę Plus. Możemy teraz wybierać, między Polską minus a Polska plus: 300 plus, 500 plus, wielkie strategiczne inwestycje jak planowany centralny port komunikacyjny i powstający już kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślana, który ma otworzyć możliwości rozwoju wschodniej części naszego kraju szczególnie województwa warmińsko – mazurskiego przez port w Elblągu – mówił poseł Kazimierz Smoliński. Istotne są też inwestycje lokalne. Na tczewski dworzec kolejowy ma być wydane około 17 milionów złotych; w przyszłym roku zakończy się ta inwestycja. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zagospodarowany zostanie budynek byłej poczty w Tczewie. Realizowana jest droga nr 22 niedaleko Tczewa, ale jest już przygotowywany projekt remontu drogi nr 22 na całym jej fragmencie w obrębie województwa. Modernizowana jest linia kolejowa nr 201 z Bydgoszczy do Gdyni, przedwojenna „węglówka”. Powstanie drugi tor, a linia zostanie zelektryfikowana. Droga S6 będzie realizowana za pieniądze z budżetu państwa. Czekamy na przetarg dotyczący budowy obwodnicy metropolitalnej, a także na zakończenie procedury przygotowywania budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Jestem pewien, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja co do dalszego finansowania modernizacji mostu w Tczewie. W ostatnich 4 latach Skarb Państwa przeznaczył 30 mln złotych na remont tego mostu. Możliwości finansowania przez powiat się wyczerpały. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, by ta inwestycja była realizowana za pieniądze ze środków państwowych albo ze środków samorządu województwa pomorskiego. Prawdopodobnie w lipcu będzie decyzja donośnie dalszych prac związanych z remontem tego mostu. Myślę, że mieszkańcy nie tylko Lisewa, będą zadowoleni – mówił poseł Kazimierz Smoliński. Mamy więc Polskę na minus i Polskę na plus. Mamy Polskę z kartą rodziny i mamy Polskę z kartą LGBT.

Poseł Kacper Płażyński zwrócił uwagę, że odbudowany most powinien odzwierciedlać stan sprzed 1 września 1939 roku. Biorąc zaś pod uwagę szczególną historię Tczewa w kontekście II wojny światowej, gdy Tczew był bastionem polskości przy Wolnym Mieście Gdańsk, a była to historia przepiękna, romantyczna i można by o niej film nakręcić. Biorąc to wszystko pod uwagę nie mam wątpliwości, że ten most musi być odbudowany z zachowaniem jego historycznego znaczenia. Jestem przekonany, że Igor Strzok – pomorski, państwowy wojewódzki konserwator ochrony zabytków, zadba o to należycie. On nie podejmuje pochopnych decyzji – podkreślił w swej wypowiedzi poseł Kacper Płażyński. Zwrócił też uwagę na olbrzymie znaczenie nie tylko centralnego portu komunikacyjnego, ale też na to, że CPK jako lotnisko – hub przesiadkowy – ma sprawić, że Polska stanie się państwem, w którym nie ma wykluczenia komunikacyjnego. Jedna z tras kolejowych ma przebiegać przez Kwidzyn do Trójmiasta. Wtedy czas przejazdu z Kwidzyna do Gdańska pociągiem wyniesie pół godziny.

Fot. Kazimierz Netka

CPK ma ogromny komponent drogowy i kolejowy – dodał poseł Kazimierz Smoliński. To przedsięwzięcie na miarę przedwojennej budowy portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Niewykluczone, że centralny, lotniczy port komunikacyjny, zbudujemy w Polsce wcześniej, niż zbudują takie lotnisko Niemcy, a budują je u siebie już 15 lat.

Poseł Kazimierz Smoliński nawiązał też do budowy zewnętrznych portów morskich w Gdańsku i w Gdyni. W związku z tym znacznie wzrosną przeładunki kontenerów w Gdańsku i Gdyni. Kontenery te będą wywożone m.in. w głąb lądu. Nie da się wszystkiego sprawnie wywieźć transportem kołowym. Dlatego, potrzebny może być port rzeczny w Tczewie – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

W przyszłym tygodniu w Gdańsku odbędzie się spotkanie w tej sprawie, zainicjowane przez posła Kazimierz Smolińskiego. Po wizycie w Tczewie posłowie udali się na Powiśle, do Kwidzyna i Sztumu.

Fot. Kazimierz Netka

Warto przypomnieć sobie, że o budowie portu w Tczewie mówiono już przed II wojną światową. W Tczewie rodziła się polska morska, a dokładniej kształcono pierwsze kadry dla polskiej żeglugi oceanicznej. w Tczewie 100 lat temu, powstała Państwowa Szkoła Morska, kształcącą m.in. kapitanów żeglugi wielkiej. Potem została przeniesiona do Gdyni i teraz jest Uniwersytetem Morskim. We wtorek, 16 czerwca 2020 roku odbędą się w Tczewie uroczystości związane z obchodami 100-lecia powstania Państwowej Szkoły Morskiej.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *