Baltic Heritage. Polskie skarby historii w kulturze Europy. Grodzisko Owidz na Kociewiu, Twierdza Wisłoujście w Gdańsku – to obiekty, którymi zainteresowali się archeolodzy z nadbałtyckich państw. W piątek, 24 kwietnia 2020 roku, przy udziale polskich naukowców odbyło się webinarium – zdalna konferencja poświęcona tej problematyce

Źródła ilustracji: Prezentacje pokazane podczas webinarium

Koronawirus paraliżuje świat, a nad Bałtykiem trwa naukowa promocja innowacyjnej oferty: archeoturystyki. Centrum turystyczno – archeologiczne ma powstać w Twierdzy Wisłoujście, w 2021 roku

Region wokół Morza Bałtyckiego jest unikatowym pod względem historycznym w skali Europy. Tu koncentrowały się szlaki handlowe, stąd już w starożytności wyruszali ludzie na cały kontynent, a nawet do Ameryki.

Warto jednak wiedzieć, że jeszcze zanim ludzkość zasiedliła wybrzeża Bałtyku, natura w sposób specyficzny urządziła ten region. Na przykład, ziemia, po której teraz stąpają mieszkańcy Pomorza, pochodzi zza morza, ze Skandynawii. Przyniósł ją tutaj lodowiec. Na tej ziemi, na polodowcowych sandrach, morenach, w dolinach zaczęły rozwijać się różne kultury.

W piątek, 24 kwietnia, o godz. 10:00 odbyło się anglojęzyczne seminarium internetowe poświęcone rozwojowi archeoturystyki i szlaków kulturowych w rejonie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu z archeologami, muzealnikami i praktykami z Danii, Luksemburga, Polski oraz Szwecji można było wziąć udział poprzez transmisję na YouTube, a także zadać pytania – napisał w zaproszeniu dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Archeologiczne dziedzictwo Morza Bałtyckiego wciąż skrywa wiele tajemnic. Jest źródłem niewykorzystanego potencjału turystycznego, który obecnie rozwijają uniwersytety i muzea z Danii, Polski oraz Szwecji na wyspie Bornholm, przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku i na grodzisku w Owidzu na Kociewiu w Polsce oraz w szwedzkim Lund. Seminarium to nie tylko okazja do zapoznania się projektem Archaeobalt oraz z ciekawymi miejscami na mapie turystycznej regionu Morza Bałtyckiego. Tworzenie podstaw innowacyjnej archeoturystyki odbywa się poprzez ciekawy program wykopalisk archeologicznych, czy np. aplikacje z rozszerzoną rzeczywistością – mówi Karolina Czonstke z Uniwersytetu Gdańskiego, lidera projektu Archaeobalt.

Webinarium skierowano do osób zainteresowanych turystyką, archeologią oraz historią, a także firm oraz organizacji turystycznych i kulturalnych. Podzielone na dwie części spotkanie, podczas którego pokazanych siedem prezentacji dotyczących dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego i jego lokalnych, archeologicznych atrakcjach turystycznych.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Południowy Bałtyk 2014-2020. Archaeobalt to 3-letni projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański (lider projektu, Polska), Muzeum Gdańska (Polska), Muzeum Bornholmu (Dania), Uniwersytet w Aarhus (Dania) oraz Uniwersytet w Lund (Szwecja). Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 2 009 568 €, w tym kwota współfinansowania projektu z programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – 1 587 442,40 € (79 % kosztów kwalifikowanych) – wynika z informacji, które przekazał dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Relacja z webinarium znajduje się na YouTube:  https://www.youtube.com/channel/UCYcF2A-f3wkKLOPm810BQkg

 

Moderatorem webinaium był prof. Jens-Bjørn Riis Andresen z Uniwersytetu w Aarhus, w Danii.

O tym, jak bardzo „Nieznany potencjał Morza Bałtyckiego – Archeoturystyka i projekt Archaeobalt” wygłosiła wykład Karolina Czonstke z Uniwersytetu Gdańskiego:

Jak przebiegało „Łącznie badan archeologicznych i dziedzictwa kulturowego. Odkrywanie Uppåkry w epoce żelaza”  mówił prof. Mats Roslund z Uniwersytetu w Lund w Szwecji:

Wyniki badań archeologicznych w Sorte Muld na Bornholmie przedstawił dr Finn Ole Sone Nielsen z Muzeum Bornholmu w Danii:

„Odkryj Owidz – grodzisko na szlaku handlowym – wykopaliska, „archeologia otwarta” i archeoturystyka ”  – to tytuł prezentacji, którą przygotowali Karolina Czonstke i Bartosz Świątkowski z Uniwersytetu Gdańskiego:

Po przerwie

Niezwykle interesujący był również wykład pt. „Archeologiczna brama Gdańska. Rozwijanie archeoturystyki przy Twierdzy Wisłoujście”, który przedstawił dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska:

Jak przebiega „Tworzenie krajobrazów archeologicznych. Poszukiwanie nowych dróg w “archeologii komercyjnej” – powiedział Matthew Nelson z Uniwersytetu Linneusza, Szkoła archeologiczna GRASCA w Szwecji:

Temat: „Szlaki kulturowe Rady Europy w unijnych makroregionach. Doświadczenia projektu Routes4U” przedstawiła Laura Ligazzolo, z Komisji Europejskiej:

Z przedstawionych wykładów wynika, że wartość obiektów odkrywanych przez archeologów jest bardzo duża. Dla turystyki – bardzo cenna, gdyż pokazywane są obiekty, miejsca, dotychczas nieznane, ponieważ dopiero wydobywanie są z ziemi. Jak wielkie jest znaczenie takich odkryć – pokazują przykłady z Owidza na Kociewiu w Polsce i z Bornholmu w Danii.

Niezwykle atrakcyjnie przedstawia się przyszłość Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Mimo pandemii koronawirusa, trwają prace nad urządzeniem w tej Twierdzy turystyczno – archeologicznego centrum spotkań archeologów. Ma ono być otwarte w 2021 roku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *