Budowa w Gdańsku Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) już jest na ostatniej prostej. Centrum Offshore powstaje niedaleko Twierdzy Wisłoujście. Będzie nową siedzibą Instytutu Morskiego UMG i Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej (CMEW)

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni.

Celem gdańskiej placówki naukowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest wpieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej

Coraz bliżej zakończenia budowy Centrum Offshore UMG. Powstająca w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku inwestycja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni gotowa ma być w połowie roku.

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni.

Budowa Centrum Offshore UMG rozpoczęła się w drugiej połowie 2021 roku. Rok później, 15 września 2022 roku na budowie zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu. Centrum Offshore UMG składać się będzie z dwóch budynków dwukondygnacyjnych, z łącznikiem na poziomie 1. piętra. Zaawansowanie prac szacuje się na poziomie ponad 70 % – poinformował Bartosz Tobieński – kierownik Biura promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków – płytkarskie, malarskie, wykładzinowe. Odbywa się montaż stolarki drzwiowej oraz podwieszanych sufitów. Realizowane są również prace związane z elewacją budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne, dostawa i montaż chłodni oraz prace związane z oddymianiem budynku i systemem p.poż. W zakresie infrastruktury zewnętrznej w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót brukarskich (chodniki, drogi i parkingi) oraz wykonanie docelowego ogrodzenia terenu.  

Oto film:

https://www.youtube.com/watch?v=jonFfPWRU4s

Centrum Offshore stanie się nową siedzibą Instytutu Morskiego UMG. Będą tu realizowane m.in. kompleksowe działania i pomiary na morzu w celu pozyskania nowej informacji o stanie środowiska morskiego i jego zasobach. Informacje te są niezbędne w działalności na rynku paliw, budowy statków, morskiej energetyki wiatrowej czy transportu morskiego.

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nowoczesny budynek przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku stanie się również siedzibą Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Misją CMEW jest wpieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność edukacyjną, szkoleniową i doradczą. Centrum w swojej ofercie ma m.in. pierwsze w Polsce studia Executive MBA dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Centrum OFFSHORE w liczbach:

– Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. m2

– Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m2 (wys. 7,5 m)

– Powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne

– ok 200 stanowisk pracy,

– Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m2)

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 60 mln zł.

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – poinformował Bartosz Tobieński – kierownik Biura promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.