Clipster – dom cyfrowych koczowników

Garnizon Kultury w Gdańsku Wrzeszczu staje się miejscem światowej, biznesowej innowacyjności

Clipster – hub, ośrodek dla najzdolniejszych pomysłodawców

Unikatowy ośrodek rozwoju nowoczesnego biznesu przez pragnących zacząć działalność na własny rachunek, powstaje w Gdańsku. Główne zasady, które w nim obowiązują to: współpraca; współistnienie, współtworzenie. Przedsięwzięcie zostało powołane do życia przez twórców programów akceleracyjnych: firmę Alfabeat oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER prowadzący program:Starter Rocket. Nazwa tego ośrodka brzmi: Clipster.

IMG_8096

Na zdjęciu: Siedziba Clipstera. Fot. Kazimierz Netka.

Miejsce, w którym Clipster powstaje, jest unikatowe, bo znajduje się w obrębie byłej jednostki wojskowej „Niebieskich Beretów” w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Słowackiego 19. Zespół obiektów, na których będzie Clipster się rozwijał, nosi nazwę: Garnizon Kultury. Dzięki temu, biznes będzie się przeplatać ze sztuką.

Życie biznesowe odzwierciedla charakter funkcjonowania Clipstera i styl egzystencji osób, które tam zamieszkają. Zapanuje tam biznes wszechogarniający; bo uczestnicy projektu będą w Clisptrze prowadzić zwykłe, codzienne życie, współpracować, spędzać czas wolny. Przygotowano dla nich specjalne apartamenty; jedno – i dwuosobowe. Jak zapewniają pomysłodawcy, nie ma drugiego takiego ośrodka w Polsce, a być może i na świecie. Istotą gdańskiego Clipstera jest wpieranie nie tylko startupów.

Poszukiwano podobnych centrów między innymi w USA, Londynie, Amsterdamie. Nie znaleziono. To w Gdańsku jest bowiem przygotowywane przede wszystkim dla młodych ludzi, zaczynających swą przygodę z przedsiębiorczością. Dlatego Clipster jest unikatowy. Jego niezwykłość polega też na tym, że uczestnicy z początku pozostaną w Clipsterze na krótko, od 3 do 9 miesięcy. To miejsca dla digital nomads – cyfrowych nomadów, albo inaczej: cyfrowych koczowników, choć w Clipsterze koczowanie będzie w bardzo dogodnych warunkach, z pełnym dostępem do dóbr cywilizacji. Program Clipstera jest typowo akceleracyjny, mający wzmacniać rozwój przedsiębiorczości.

IMG_8107

Na zdjęciu, od lewej: Jan Wyrwiński – współtwórca firmy Alfabeat; Joanna Grandzicka – wiceprezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter”. Fot. Kazimierz Netka.

Oczywiście, nic za darmo, ale ceny są niewygórowane. Ułatwieniem w rozliczeniach będzie jedna faktura, za różne usługi, np. za zakwaterowanie (jest 16 apartamentów a miejsc noclegowych 18), usługi tutorów itp. Zaistnieje możliwość wytworzenia prototypu produktu. Na przykład z drewna. Clipsterzy będą mieli dostęp do drukarki 3D. Istotą ma być współpraca. Przyjętych zostanie kilkanaście osób a z nich stworzone 3 – 4 zespoły, pracujące nad produktami. Clipster ma być miejscem wyzwalania kreatywności. Chodzi też o tzw. masę krytyczną pomysłów, w której zwykle są projekty dobre i gorsze. Z tej masy krytycznej mają się wyłonić te unikatowe. Clipster otwarty jest dla wszystkich. Także dla cudzoziemców. Dlatego, jest nazwa: digital nomads.

W środę, 07 października, mieliśmy okazję zapoznać się z tymi unikatowymi obiektami oraz pomieszczeniami.

Clipster_room_2

Na ilustracji: widok z góry na wnętrze jednego z apartamentów. Źródło ilustracji: Twórcy Clipstera.

Oto, co składa się na Clipstera: dom, kreatywna przestrzeń coworkingowa, miejsca do pracy nad projektem, na rozwój i preakcelerację dla osób myślących o realizacji interesującego pomysłu. Chodzi zaś np. o studentów, startupowców, ale też o osoby z doświadczeniem biznesowym. Tak w kilku słowach można opisać Clipster – jedyne w Polsce miejsce dla młodych projektów; zapewniające aktywnej i pełnej pasji społeczności synergię elementów coworkingu (wspólnej pracy) z colivingiem (wspólnym mieszkaniem) oraz możliwością akceleracji (szybszego rozwoju biznesu) – informują twórcy Clipstera. Nowy punkt na startupowej mapie mieści się w Gdańsku, na terenie Garnizonu Kultury.

Clipster_room

Na ilustracji: widok z bokuna wnętrze jednego z apartamentów. Źródło ilustracji: Twórcy Clipstera.

Swe kampusy mają uczelnie. Tu w Garnizonie Kultury jest Kampus startupowych (początkujących przedsiębiorców, podrywających się do „lotu”) możliwości. Skąd „Garnizon”? Bo Clipster powstał na terenie byłego dowództwa gdańskiego garnizonu, istniejacego już za czasów pruskich.

Clipster to unikatowe na skalę krajową miejsce, gdzie pracujący nad swoim pomysłem dostaną nie tylko wsparcie tutorów (nauczycieli, mistrzów, mentorów), ale i dach nad głową – w przeznaczonej na te cele przestrzeni, zlokalizowanej w samym centrum gdańskiego Wrzeszcza, na terenie realizowanej przez Grupę Inwestycyjną Hossa SA inwestycji Garnizon. W ramach trwającego trzy miesiące okresu preakceleracji każdy z projektów otrzyma pomoc jednego z ekspertów, który otoczy swoją opieką i wspomoże doświadczeniem rodzące się pomysły na biznes. W zależności od ich rozwoju rezydencja w Clipsterze może trwać 3, 6 lub 9 miesięcy. Niedawno rozpoczęła się pierwsza tura rekrutacji – nabór pomysłów poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.clipster.pl. Po niej nastąpi etap rozmów z aplikującymi – informują Joanna Grandzicka i Jan Wyrwiński.

IMG_8100

Na zdjęciu: Budynek powojskowy, w którym mieści się Clipster. Fot. Kazimierz Netka.

– Szukamy osób – zarówno z Polski, jak i z całego świata – które pragną oddać się pracy nad rozwojem projektu i skorzystać zarówno z wiedzy i opieki doświadczonego tutora, jak i z możliwości kooperacji z innymi zespołami, czerpania inspiracji, dzielenia pasji i wykorzystania zapału twórczego kolegów – mówi Jan Wyrwiński, co-founder Alfabeat. – Clipster jest otwarty na błyskotliwe pomysły z każdej branży. Zapraszamy też osoby bez konkretnego pomysłu, ale z pasją i energią – zarówno studentów, jak i przedsiębiorców. Obie strony mogą skorzystać ze swojego doświadczenia, a nawet stworzyć coś wspólnie! Jak najbardziej przewidujemy możliwość łączenia się startupowców w zespoły i pracę nad jednym projektem.

Clipster_room_3

Na ilustracji: widok z góry na wnętrze jednego z apartamentów. Źródło ilustracji: Twórcy Clipstera.

Absolwenci Clipstera, czyli autorzy najbardziej interesujących projektów, które przejdą przez etap weryfikacji trzymiesięcznej pracy, otrzymają szansę na udział w jednym z programów akceleracyjnych i możliwość dalszej rezydencji (na kolejne 3 lub 6 miesięcy) w kreatywnej przestrzeni Garnizonu. Niemal równolegle ze startem Clipstera rusza nabór pomysłów do Alfabeat – programu współtworzonego przez kilku najbardziej doświadczonych pomorskich przedsiębiorców – oraz do drugiej edycji Starter Rocket prowadzonej przez Inkubator STARTER. Oba rozpoczną się na początku stycznia 2016 roku.

– Clipster zrodził się z pasji, ale i dostrzeżonej przez nas potrzeby wskazywanej przez startupowców – podkreśla Małgorzata Jasnoch, prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter”. – Wiele osób zarówno z kraju, jak i z zagranicy, rozważających udział w poprzedniej edycji Starter Rocket pytało nas o możliwość zakwaterowania na czas akceleracji. Teraz skorzystanie z niej, i nie tylko, jest możliwe. Wspólnie z Alfabeat sprawiamy, że melodia przyszłości gra już teraz, w Clipsterze – hubie dla innowacyjnych pomysłów! To program mentorski połączony z colivingiem i społeczność, która razem żyje, rozwija się, pracuje. To możliwość przeniknięcia do dynamicznie rozwijającego się ekosystemu startupowego i zastrzyk nowych kompetencji, które pozwolą w szybki sposób przeskoczyć najlepiej rokującym projektom na wyższy poziom rozwoju. Wierzymy, że zupełnie nowa jakość wsparcia startupów sprawi, że wiele z odkrywczych pomysłów ujrzy w końcu światło dzienne.

Koszty udziału w programie wraz z najmem mikroapartamentów w Clipsterze wahają się od 900 zł brutto miesięcznie za apartament jednoosobowy do 1500 zł brutto miesięcznie za apartament dwuosobowy – z większością opłat w cenie. Do dyspozycji rezydentów będą również ośrodki artystyczno – koncertowe (Stary Maneż), winiarnia, minibrowar, siłownia, panel wspinaczkowy, park, kawiarnie oraz restauracje, znajdujące się na terenie Garnizonu Kultury.

Szczegóły oferty oraz więcej informacji dostępnych jest na stronach: www.clipster.pl, a także na www.alfabeat.pl oraz www.starterrocket.co.

IMG_8130

Na zdjęciu: Budynek powojskowy, w którym mieści się Clipster. Fot. Kazimierz Netka.

Clipster to stworzona przez Alfabeat i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER unikatowa przestrzeń do rozwoju pomysłów skupiona wokół tworzącej go społeczności innowatorów i kreatywnych idei. Dzięki spięciu kilku obszarów rozwoju (coworking, coliving, cocreating) z fazą preakceleracji Clipster umożliwia zdobycie wiedzy i kompetencji niezbędnych do rozwoju pomysłu i szybszego startu biznesu – informuje Alicja Woźniak z Personal PR. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: www.clipster.pl .

Żeby z czeladnika zrobić kowala – mistrza – potrzeba ludzi, zaangażowania i czasu – podkreśla Jan Wyrwiński. Tak też będzie w Clipsterze, gdzie uczestnicy tego projektu zrealizują proces od inkubacji pomysłu do jego urzeczywistnienia – być może stworzenia produktu przebojowego, bestsellera czyli dobrze sprzedającego się na całym świecie. Przy zaangażowaniu takich osób jak Joanna Grandzicka – wiceprezes „Startera”, której udaje się osiągać niemal każdy cel – jest to możliwe.

Clipsterom pomagać będą tutorzy, m.in.: Małgorzata Jasnoch, Jan Wyrwiński, Michał Mysiak, Joanna Grandzicka, Mick Griffin, Rafał Janik, Bartosz Kotowicz, Kinga Kuczyńska, Marcin Jasiński, Izabela Kielusiak, Michał Kwiatek, Łukasz Olechnowicz, Karolina Janik, Marcin Pokojski, Jarosław Łojewski, Dominik Zimanowski, Karolina Skrzypik, Magdalena Smolak.

Program tutorski wspierany jest przez 19 przedsiębiorców i ekspertów.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *