Corporate social responsibility (CSR). Nowe spojrzenie na społeczną odpowiedzialność korporacji.  W Gdańsku mówiono o nowej etyce biznesu, a wypowiedziom ekspertów przysłuchiwali się licznie przybyli przedsiębiorcy, zaproszeni przez stowarzyszenie „Pracodawcy Pomorza”.

Fot. Kazimierz Netka.

Odpowiedzialny biznes w nieodpowiedzialnym świecie?

– Jak to możliwe – chciałoby się zapytać, mając w pamięci agresje słowne polityków, czy militarną przemoc na różnych kontynentach. Czy w takich okolicznościach da się spokojnie i uczciwie prowadzić przedsiębiorstwo, czy też trzeba się dostosować do coraz brutalniejszych warunków życia, w których np. pasożyt morduje osobę, dzięki której egzystuje? Czy to właśnie biznesmeni mogą być wzorami, osobowościami, godnymi naśladowania przez polityków? Na te pytania łatwiej znajdą odpowiedź ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu pt. „Odpowiedzialny biznes w nieodpowiedzialnym świecie”, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Pracodawcy Pomorza”.

 

Gdy nasz biznes się zaczynał, w latach 90. ubiegłego stulecia, to opinia o nim była inna niż teraz – przypomniał Tomasz Limon – członek zarządu – sekretarz,  dyrektor zarządzający Biura Stowarzyszenia „Pracodawcy Pomorza”. Przedsiębiorców uważano za kombinatorów, krętaczy, próbujących coś naginać. Teraz to się zmienia. Coraz więcej firm pamięta o swej społecznej odpowiedzialności oraz przestrzega zasad etyki w biznesie.

Dyrektor Tomasz Limon powitał i przedstawił prelegentów:

 

Fot. Kazimierz Netka

Prof. dr hab. Bolesław Rok – rzecznik etyki i promotor społecznej odpowiedzialności biznesu, doradca, przedsiębiorca od ponad 30 lat. Wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Mentor startupów pozytywnego wpływu i juror wielu konkursów dla biznesu. Współzałożyciel Forum Odpowiedzialnego Biznesu, współautor corocznego Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Autor lub współautor szeregu książek i raportów. Współpracował z wieloma firmami w zakresie programów etyki, m.in. Auchan, Deloitte, Doehler, Kulczyk Holding, Netia, Orange, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Skanska.

Fot. Kazimierz Netka

Dr Andrzej Jeznach – menedżer i przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Absolwent Wydziału Okrętowego Politechniki Gdańskiej, doktorat z ekonomii zrobił w Petersburgu (Saint Petersburg State Marine Technical University), nostryfikował w Hamburgu (Technische Universität Hamburg). Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po okresie pracy dla międzynarodowych korporacji (np. Muehlhan, BMW), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa. W roku 1998 w wyniku załamania się rosyjskiego rynku musiał zamknąć większość firm należących do jego grupy i zaczynał od zera. Autor poczytnych książek: „Sztuka życia” (2016), „Szef, który ma czas” (2017) oraz „Szef, który myśli” (2018).

 

Fot. Kazimierz Netka

Główne tematy poruszone na spotkaniu to: praktyka humanistycznego stylu zarządzania, dramatyczny trójkąt nadużyć i jak sobie z tym poradzić, wdrażanie programu etyki krok po kroku, odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Temat: „Moja droga do efektywnej firmy – zarządzanie oparte na zaufaniu i szacunku” przedstawił dr Andrzej Jeznach mówił m.in. o relacjach: etyka – polityka – ekonomia; o budowaniu optymalnej organizacji, zarządzaniu w środowisku kompleksowym, spirali wartości, organizacjach „teal” czyli turkusowych.

Fot. Kazimierz Netka

Przedstawił zagadnienia: filozofia versus ideologi; zarządzanie a filozofia; zarządzanie humanistyczne. We wnioskach dr Andrzej Jeznach stwierdził, że ideologia zabija kreatywność i hamuje rozwój. Etyka biznesu to zbiór dobrych rad i haseł, ale nie wspomaga menedżera w podejmowaniu decyzji. Potrzebujemy filozofii zarządzania, fuzji filozofii i zarządzania, prowadzącej do jedni myślenia i działania menedżera, z myśleniem i działaniem filozoficznym. Potrzebujemy szefów, którzy myślą – stwierdził dr Andrzej Jeznach.

 

Fot. Kazimierz Netka

„Etyka i odpowiedzialność w praktyce zarządzania etyczna kultura organizacyjna w twojej firmie” – to temat, który zaprezentował prof. dr hab. Bolesław Rok  Pan profesor zapytał, czy: zasady etyki przeszkadzają w maksymalizowaniu zysku czyli w realizacji podstawowego (?) zadania w gospodarce rynkowej? Przecież akcjonariusze, właściciele rozliczają kadrę menedżerską przede wszystkim z wysokości zysku co kwartał, a nie z poziomu etyczności. Czy biznes to dziś najważniejsze środowisko edukacyjne? Rodzina, szkoła, uczelnia – to wszystko jest ważne, ale najwięcej o postawach, o życiu, o normach społecznych uczymy się w pracy.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nie są nam potrzebne argumenty, czy etyka w biznesie się opłaca, długoterminowo lub krótkoterminowo (business case for ethics). Tak, jak nie zastanawiamy się w firmie nad tym, czy lepiej jest kupić, czy ukraść. Czy jesteście o tym przekonani? – pytał pan profesor. Przedstawił też „dramatyczny trójkąt nadużyć”: okazja, presja, racjonalizacja.

 

Fot. Kazimierz Netka

Profesor Bolesław Rok mówił również o aktualnym projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione, który budzi wiele emocji. Zwrócił uwagę na znaczenie raportowania niefinansowego oraz na „kręgosłup moralny przedsiębiorstwa” – czyli na miejsca, w których mogą występować ryzyka niefinansowe.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *