Czy neonacjonalizm zniszczy pomorską i polską turystykę? Zaczyna się wewnętrzna konkurencja o krajowych urlopowiczów. Będziemy własne pieniądze przekładać z jednej swojej kieszeni do drugiej… Za mało nastawiamy się na przyciąganie obcokrajowców.

Na zdjęciu: Gdański Carillon. Fot. Kazimierz Netka.

Free Time Festiwal, czyli turystyczny kanibalizm po polsku.

Może warto policzyć, ile skarb państwa dopłaca do turystki na naszych bałtyckich plażach? I kto ma z tego korzyści…

Kiedyś były to Gdańskie Targi Turystyczne. Teraz: Free Time Festiwal, czyli Festiwal Czasu Wolnego. Jak z nazwy wynika, jest to impreza przede wszystkim dla poszukujących atrakcji kulturalnych, a także miejsca wypoczynku: na weekend, urlop. Jeden dzień, blisko, daleko, w wodzie, w powietrzu, pod ziemią na łonie natury, oglądania zabytków. Jest to również miejsce konfrontacji, „podglądactwa”. Nie ma w tym podglądactwie nic nieprzyzwoitego; chodzi o badanie zdolności i potencjału konkurentów. Zapowiada się bowiem ostra walka pomiędzy południem Polski i północą, a także innymi regionami, o turystów.

 

Wiemy, że Dolny Śląsk będzie latem na plażach nad Bałtykiem przyciągał turystów do siebie. A naprawdę ma wiele do zaoferowania…

Przechadzając się po Free Time Festiwal i rozmawiając z wystawcami, można było zobaczyć nieco inny niż widoczny na co dzień, obraz polskiej turystyki. Trochę głębszy, bo widać lepiej mankamenty ale również niewykorzystane szanse. Dostrzega się również to, że polska turystyka, jej rozwój, w znacznym stopniu opiera się na wolontariackiej działalności, na dokonaniach pasjonatów.

 

Takie są nasze spostrzeżenia, nie tylko z pobytu na Free Time Festiwal 2018, ale także nieco wcześniej na konferencji Nowe Trendy w Turystyce i z codziennych obserwacji. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że nie w pełni wykorzystujemy nasze walory. Jeszcze nie wyrośliśmy z czasów, gdy istniał Fundusz Wczasów Pracowniczych gdy turystykę traktowano raczej jako zabawę niż znaczący biznes. Chociaż, właściwie w czasach FWP powstały prywatne potęgi turystyczne. Nad Bałtykiem przejawiało się to m.in. w tym, że wielu ludzi rezygnowało z rybołówstwa i zajmowało się łowieniem… wczasowiczów. Tak zniknęli rybacy np. z Jastrzębiej Góry i Tupadeł, a pozostała po nich ulica: Droga Rybacka. Ale wtedy niewielu Polaków spędzało urlopy za granicą…

 

Wczasy na polskich, bałtyckich plażach naprawdę nie są atrakcyjne dla cudzoziemców. Poza tym mnóstwo pieniędzy kosztuje odbudowa tych plaż… Może warto policzyć ile dopłacamy z budżetu państwa do turystyki nad naszym morzem?

Tak więc, Free Time Festiwal, to dla planujących wypoczynek okazja do wybranie sobie atrakcyjnego miejsca. Dla przedstawicieli branży – sposobność do porównania swych pomysłów, z ofertami innych firm. W obydwu przypadkach chodzi o konfrontacje czyli porównywanie możliwości: finansowych rodziny i cen ofert; kreatywności swojej i konkurencji.

Po raz pierwszy na FTF pojawił się carillon – jako oferta. Instrument ten, na kołach, składający się z dzwonów, można sobie wynająć. Co to za unikat – opowiadał Andrzej Gierszewski – rzecznik Prasowy Muzeum Gdańska, a grą na dzwonach zachwycała Monika Kaźmierczak – karillonistka.

 

Pliszki cytrynowe to atrakcja dla miłośników ptaków. Te stworzenia, prawie na wymarciu, wychowują swe dzieci w rezerwacie Beka. Pliszki cytrynowe i gra na carillonie to mogą być atrakcje dla cudzoziemców. Potrzebna jest jednak odpowiednia reklama, za granicą!

Więcej szczegółów dotyczących Free Time Festiwal przedstawiono na stronie internetowej http://freetimefestiwal.amberexpo.pl . Oto, co tam napisano; jak zachęcano do odwiedzenia tych targów:

 

Odkryj najpiękniejsze regiony Niemiec: ŚRODKOWA FRANKONIA; BRANDENBURGIA I SAKSONIA. Odwiedź wyjątkowe miasto na Białorusi: Do GRODNA bez wizy! Poznaj zachwycającą stolicę Litwy: WILNO.

 

NAJPIĘKNIEJSZE REGIONY I MIASTA POLSKI: Bądź eko! Wybierz wakacje w stylu slow i ODPOCZYWAJ NA WSI – zachęcało stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odkryj MAZOWSZE. Serce Polski.

 

Poznaj cuda natury i dziedzictwo kulturowe WARMII I MAZUR atrakcje turystyczne dla rodzin i wodniaków, symulator wyścigów kajakowych, prezentacja miast-członków sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach wraz z miastami partnerskimi, warsztaty z udziałem rzemieślników z Nowego Miasta Lubawskiego, degustacje. Odwiedź Serce Warmii: POWIAT LIDZBARSKI.

Spotykaj się we WROCŁAWIU – European Best Destination 2018! Dowiedz się więcej o: Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis, ZOO i Afrykarium, Muzeum Pana Tadeusza i skorzystaj z proponowanych atrakcji: warsztaty kaligraficzne, warsztaty z grafiki w technice linorytu, spotkania z maskotkami, konkursy z nagrodami. Rusz w podróż do KOLEJKOWA i zobacz makietę kolejową, przedstawiającą w miniaturze Dolny Śląsk i jego mieszkańców. Tu życie toczy się naprawdę! Po Kolejkowie jeżdżą też pociągi, tramwaje i samochody.

Odkryj zakątki KUJAWSKO-POMORSKIEGO i zbuduj własną konstelację podróży! Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Grudziądzu, Świeciu i Ciechocinku.

LUBELSKIE. Smakuj życie! – aktywnie, naturalnie i kulturalnie w ekopozytywnej przestrzeni między Roztoczem a Polesiem; zrób zdjęcie w monidle i wygraj nagrody.

 

Zobacz, co kryje MAŁOPOLSKA – zaprasza Miasto Kraków, Powiat Tarnowski, Wadowice, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich.

Zawitaj na Podbabiogórzu – zaprasza POWIAT SUSKI i ORAVSKA POLHORA

Odwiedź miasto jezior i lasów – OLSZTYN.

Zajrzyj do PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO – miasta, które pokochali filmowcy.

Sprawdź, co słychać w kurorcie pełnym życia. KULTURALNY SOPOT zaprasza do: Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej, Muzeum Sopotu, Państwowej Galerii Sztuki i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BAR.

TORUŃ – gotyk na dotyk, podziwiaj zabytki sztuki i architektury gotyckiej, poznaj nasze atrakcje: pokaz dekorowania pierników, walki rycerskie, spotkanie z Krzyżakiem.

 

Zasmakuj w KOCIEWIU – Łagodnej Krainie, Grodzisko Owidz, powiat Tczewski i Gmina Gniew zapraszają, warto :).

Wybierz się na piękne KASZUBY, spotkaj powiaty partnerskie: Łowicki, Świdnicki i Tatrzański.

Jakie są wrażenia Po Free Time Festiwal i Nowych Trendach w Turystyce? Reprezentanci Środkowej Frankonii zachwycili się polskim carillonem.

 

Duże zainteresowanie wywołało gdańskie Zoo, i jego dyrektor, Michał Targowski. Tłumy zagościły przy Food Truckach.

 

Interesujące było study Tour< Poznaj Gdańsk Od Strony Wody z Premium Yachting. Trasa rejsu, zorganizowanego dla uczestników konferencji Nowe Trendy w Turystyce, wiodła z centrum Gdańska do Twierdzy Wisłoujście.

Zabrakło jednak przeboju, który przyciągałby do nas cudzoziemców. A właściwie był, jeden: to oferta z Olsztyna, pomysł na przypomnienie światu, że kiedyś żył taki człowiek, urodzony nad Wisłą: Mikołaj Kopernik. Podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce mówił o tym produkcie turystycznym z udziałem wielkiego astronoma, Krzysztof Otoliński – dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. Tu potrzebna jest jednak długotrwała, permanentna promocja, w innych krajach!. Wolontariusze, pasjonaci nie dadzą rady.

W przypadku takich unikatów jak Mikołaj Kopernik cały kraj musi połączyć swe siły.

Na przeszkodzie staje jeden z nowych trendów w turystyce: neonacjonalizm, o którym mówiła Natalia Hatalska podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce. Dlatego, przemilczane są superatrakcje nawet o randze światowej, jeśli nie zostały one stworzone przez członków tych partii czy organizacji, których przedstawiciele w samorządzie wojewódzkim sprawują władzę. Widać to dobrze w województwie pomorskim, gdzie na jedności Pomorskiego nie wszystkim zależy, a co najwyżej na jedności mieszkańców jednego podregionu… A ma to swe odzwierciedlenie m.in. w publikacjach promujących Pomorskie za granicą. Być może z tego powodu przegraliśmy z Koreą starania o Jamboree 2023.

Tekst i fot. Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *