Delegacja Stanu Nevada w Gdańsku. To efekt działań Pomorskiego Brokera Eksportowego. Wcześniej goście z USA odwiedzili inne regiony kraju, a gubernator stanu został przyjęty przez prezydenta RP.

Na zdjęciu: Gubernator stanu Nevada w USA, Brian Sandoval, przemawia podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Znana z pustyni, na której dokonywano prób z bronią jądrową, teraz Nevada otwiera się gospodarczo dla Polski, w tym Pomorza. Być może nawiążemy kontakty biznesowe z Las Vegas…

„POMERANIA CONNECT”. Misja gospodarcza z Nevady na Pomorzu.

Czy do stanu z najtajniejszym poligonem na świecie będą eksportowane polskie meble z filmu z Bondem? Czy będą tam jeździć delegacje biznesmenów z Pomorza? Wiele wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobne. Takie wnioski można wysnuć po spotkaniach delegacji Nevady z Brianem Sandovalem – gubernatorem tego stanu na czele – ze środowiskami gospodarczymi w Polsce, w tym również w województwie pomorskim. Wizyta tych gości to element realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz działalności Pomorskiego Brokera Eksportowego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Najważniejszym punktem programu tej wizyty Amerykanów nad Wisłą było przyjęcie gubernatora Nevady przez prezydenta RP. Krótki opis szczegółów tego spotkania znajdujemy na stronie internetowej: www.prezydent.pl: Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z Gubernatorem Stanu Nevada Brianem Sandovalem.

Była to druga wizyta gubernatora w Polsce (pierwsza odbyła się w 2015 roku). Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że te wizyty są elementem budowania dobrych, szerszych relacji Stanów Zjednoczonych z Polską.

Gubernator Sandoval podkreślił swoje zaangażowanie w pogłębianie relacji gospodarczych i badawczo-naukowych z Polską. Potwierdzeniem tego był „Nevada Day” zorganizowany wcześniej tego dnia na SGH w Warszawie i podpisanie umów i listów intencyjnych pomiędzy podmiotami stanowymi a instytucjami naukowymi i ośrodkami technicznymi w Polsce.

Polski prezydent i gubernator Nevady rozmawiali o współpracy w dziedzinie innowacyjności oraz o współpracy gospodarczej. (MK) – napisano na stronie internetowej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Czego szukają Amerykanie na Pomorzu? Idą za wojskiem – można powiedzieć. Za swoim wojskiem. Ale, jakie mogą mieć interesy gospodarcze? W Polsce, w Pomorskiem? W Europie? Do podpisania umowy handlowej TTIP czyli między Unią Europejską i USA nie doszło. Czy pomimo braku oficjalnego porozumienia „międzyunijnego” kooperacja biznesowa będzie się dobrze rozwijać?

 

Fot. Kazimierz Netka

Wizyta delegacji gospodarczej z Nevady w Gdańsku potwierdza, że rozpoczyna się nowy etap w rozwoju współpracy naukowej, kulturalnej i gospodarczej między Pomorzem i Nevadą, do czego zachęcali podczas spotkania 20 października 2017 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gubernator stanu Nevada Brian Sandoval, a także członkowie 20-osobowej delegacji. W tym gremium byli reprezentanci Uniwersytetu Nevada, College Sierra Nevada, Biura ds. Rozwoju Gospodarczego Stanu Nevada, Polsko – Amerykańskiej Izby Handlowej w Nevadzie oraz Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Goście z Nevady przyjechali do Gdańska na zaproszenie Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA wystosowane w ramach realizacji programu Pomorski Broker Eksportowy. Sppotkanie w ECS prowadził Alan Aleksandrowicz – prezes zarządu InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. W programie wizyty na Pomorzu ujęto, oprócz seminarium gospodarczego w Europejskim Centrum Solidarności oraz rozmów bilateralnych przedsiębiorców, także spotkanie delegacji z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą, zwiedzanie ECS, Muzeum II Wojny Światowej, pobyt na Westerplatte i na Zamku w Malborku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Podczas spotkania w ECS, gubernator Brian Sandoval zaakcentował dokonania polityczne i gospodarcze Polski oraz regionu. Podkreślił, jakie znaczenie ma dla niego spotkanie z Lechem Wałęsą: takie, jakby rozmawiał z pierwszym prezydentem USA, Jerzym Waszyngtonem.

Reprezentanci firm amerykańskich organizacji gospodarczych, nauki, są zainteresowane kontaktami z pomorskimi firmami działającymi w następujących sektorach: innowacyjne technologie wodne w tym zarządzanie systemami wodnymi (Nevada to stan w znacznym stopniu pustynny, a obszary te są własnością federalną); innowacje w grach (w przeszłości Nevada słynęła z hazardu), ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora gier elektronicznych w tym społecznościowych; systemy autonomicznych pojazdów (powietrznych i lądowych). Gdańsk niebawem zacznie testować samodzielny pojazd.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na spotkanie w ECS przybyli liczne reprezentanci mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych rozpoczęciem eksportu lub wzmocnieniem swej ekspansji na rynek amerykański (w szczególności do Nevady) oraz nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami biznesu oraz amerykańskimi instytucjami wspierającymi przedsiębiorców – informuje InvestGDA – Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jednym z najważniejszych wydarzeń spotkania w Europejskim Centrum Solidarności było podpisanie Listu Intencyjnego o współpracy między Polsko-Amerykańską Izbą Handlową a Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza. Podpisy podLlistem złożyli Sławomir Halbryt – prezes zarządu RIGP – Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i Jakub Mendrala – dyrektor Polish American Chamber of Commerce in Nevada.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Amerykanie stworzyli w Pomorskiem około 20 tysięcy miejsc pracy. Firma Flex z Tczewa osiągnęła w 2016 roku ponad miliard przychodu. Zatrudnia ponad 4 tysiące osób – mówił Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, podkreślając zaangażowanie inwestorów USA w pomorską gospodarkę. Pomorskie jest doskonale skomunikowane ze światem, między innymi dzięki portowi lotniczemu. Atutem Pomorza są dobrze wykształceni ludzie. Jesteśmy w czołówce miast, w których Amerykanie lokują swe centra usług biznesowych. Pan marszałek wyraził nadzieję, że wizyta delegacji z Nevady zaowocuje nawiązaniem jeszcze większej współpracy między amerykańskimi i pomorskimi przedsiębiorcami – dzięki podpisaniu Listu Intencyjnego.

– Mam nadzieję, że mimo krótkotrwałej wizyty pokochacie Gdańsk – powiedział Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska. – I będziecie ambasadorami Pomorza w Nevadzie. Niech Pan Bóg błogosławi Nevadzie, USA, Panu, panie Gubernatorze i całej delegacji. Mam nadzieję, że z tej wizyty narodzą się dobre pomysły na przyszłość – powiedział Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska.

A jakie plany mają pomorskie przedsiębiorstwa?

– Wydaje mi się, że firmy z Nevady mogą być zainteresowane wejściem do Polski – mówi Justyna Wojtaszczyk – reprezentująca Agencję Marketingową KeyK Project Marketing&Media. – Jako właścicielka agencji marketingowej jak najbardziej zależy mi na tym, żeby kapitał zagraniczny pojawiał się w naszym kraju i chętnie pomożemy amerykańskim biznesmenom wejść na polski rynek. Myślę, że wszędzie ważne są relacje, pozytywne myślenie, rzetelna praca, wypełnianie zobowiązań i takie ludzkie podejście do drugiego człowieka, zrozumienie jego biznesu. Myśmy wprowadzali na rynek polski firmę szwedzko – islandzko – amerykańską, a także firmy skandynawskie. Funkcjonują one w Polsce już od paru lat i są zadowolone.

 

Na zdjęciu: Slajd, przedstawiający ważne dla Polski i USA osoby: gdańszczanina Daniela Gabriela Fahrenheita – twórcy skali pomiaru temperatury, stosowanej w USA i Jana z Kolna – Polaka, jednego z pierwszych Europejczyków, którzy dotarli do Ameryki Północnej. Prezentację na ten temat przedstawiła Małgorzata Zalewska – Project Manager w InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Fot. Kazimierz Netka

– Wiążę z tym spotkaniem bardzo duże nadzieje, bo teraz kierunek amerykański jest bardzo interesujący dla polskich firm – powiedział Marek Świeczkowski – przewodniczący Rady Klastra Logistyczno-Transportowego Północ-Południe. – Dlatego my, jako klaster, mamy program związany z internacjonalizacją; nasze działania być może pozwolą biznesmenom uczestniczuć w misji do USA. Nawiązałem kontakty bezpośrednie z Biurem Gubernatora Wydział Ekonomiczny w Nevadzie. Oni powiedzieli, że są otwarci również na nasze misje, więc prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy taką misję organizować dla przedsiębiorców klastra. Zapraszam firmy, które są eksporterami; mogą bowiem uzyskać grant na promocję eksportu swoich produktów i usług do Stanów Zjednoczonych. Mamy program dotacyjny i zapraszam do kontaktów. Jako klaster otrzymaliśmy wsparcie z Ministerstwa Rozwoju. Firmy mogą uzyskać zwrot kosztów wyjazdu, pobytu, wynajmu pokoi w hotelach, na przeloty, wyżywienie i udział w imprezach targowych i misjach. Do 80 procent kosztów – dla firm mikro i małych, 70 procent – dla średnich i 50 procent dla dużych firm. Dlatego sprawa jest jak najbardziej aktualna, zapraszam do kontaktu, na stronie www.klasterlogtrans.pl .

– Planujemy rozwinąć eksport do Stanów Zjednoczonych i tak jak mówił pan gubernator, Nevada wydaje się nam takim dobrym miejscem, żeby rozpocząć współpracę ze Stanami – powiedziała Anna Fyda z Design Media. – Przyszliśmy tutaj na spotkanie z ciekawości, żeby zobaczyć jakie są perspektywy na rozwinięcie eksportu do Stanów. Jesteśmy producentem mebli medycznych, przede wszystkim takich małych szafek typu asystor. To są szafki, które „występowały” w filmach o Bondzie – m.in. w najnowszym filmie „Spectre”. W Europie mamy dystrybucję, teraz na Stany się zapatrujemy.

 

Na zdjęciu: Firmy z Nevady, należące do klastra firm w tym stanie. Prezentację na ten temat przedstawił Kristopher Sanchez, Director of International Trade Nevada Governor’s Office of Economic Development. Fot. Kazimierz Netka

 

Stan Nevada to centrum innowacyjności, ze światowej klasy ośrodkami i parkami technologicznymi. Czołowy park technologiczny w Nevadzie, Tahoe-Reno Industrial Center (TRIC), jest największym parkiem technologicznym na świecie (zajmuje ponad 43 tys. hektarów powierzchni). Nevada cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich firm, które właśnie tam decydują się otworzyć swoje przedstawicielstwo. Sprzyjają temu m.in. niezwykle dogodne warunki otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej, znacznie bardziej konkurencyjne niż w innych amerykańskich stanach – czytamy na stronie internetowej http://brokereksportowy.pl . Nevada to amerykański stan o powierzchni blisko 285 600 km kwadratowych, zamieszkany przez prawie 2 000 000 osób. Gęstość zaludnienia przekracza nieco 7 osób na kilometr kwadratowy. W Polsce gęstość zaludnienia wynosi 123 osoby na km kw.

Pomorski Broker Eksportowy to kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim. Powstał z inicjatywy pomorskich instytucji otoczenia biznesu. Jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza – lidera projektu, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość – Oddział Terenowy Gdańsk, Inkubator STARTER, INVESTGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Każda z instytucji odpowiada za realizację konkretnych działań zaplanowanych w projekcie – wynika z informacji, podanych na stronie internetowej http://brokereksportowy.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *