Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej – państwa w Afryce – na gdańskim wybrzeżu Bałtyku. Pomorskie przygotowuje się do eksportu na teren najgorętszego lądu. Goście przedstawili konkretnie zakres współpracy oraz oczekiwanych inwestycji w ich kraju

Fot. Kazimierz Netka

Możemy na tym skorzystać w różnoraki sposób, np. uzyskamy tanie produkty, zbudujemy przemysł przetwórczy w Afryce

Fot. Kazimierz Netka

Minister zasobów zwierzęcych i morskich afrykańskiego państwa: Wybrzeże Kości Słoniowej, pan Mousso Dosso, oraz członkowie delegacji Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej spotkali się w piątek 17 stycznia 2020 roku rano z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim i przedstawicielami pomorskich instytucji wspierających rozwój gospodarczy. Celem rozmów było nawiązanie współpracy z pomorskimi przedsiębiorcami i uczelniami. Tergo samego dnia przewidziano również podpisanie umowy o partnerstwie z prezesem firmy Navimor Romanem Kindą – poinformował Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka

W Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na gości czekali reprezentanci departamentów Urzędu, Agencji Rozwoju Pomorza oraz Invest in Pomerania. Reprezentantów afrykańskiego państwa powitał Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego. Wielkością Wybrzeże Kości Słoniowej odpowiada Polsce, a pod względem liczby ludności jest nieco mniejsze.

  • Szczególnie chcę powitać pana Mousso Dosso – ministra zasobów zwierzęcych i morskich, wraz z współpracownikami oraz pana Romualda Kindę – prezesa grupy Navimor wraz z współpracownikami. – powiedział marszałek Wiesław Byczkowski. Marszałek przedstawił też stronę reprezentantów województwa pomorskiego. Wśród nich byli obecni w Sali Herbowej m.in.
  • pan Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania, który zaprezentował możliwości inwestycyjnych na Pomorzu;
  • Fot. Kazimierz Netka
  • dyrektor Departamentu Infrastruktury pan Krzysztof Czopek; pan dyrektor Adam Krawiec – dyrektor Departamentu Edukacji. Departament Rozwoju Gospodarczego reprezentował pani Ewa Jagodzińska – kierownik Kierownik Referatu. Gośćmi zajmowała się również pani Monika Pochroń-Frankowska – kierownik Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pan Marek Choromański – zastępca dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza przedstawił gościom zasady funkcjonowania wyspecjalizowanego oddziału ARP ds. promocji i – jak określił to marszałek Wiesław Byczkowski – umożliwiania pomorskim firmom umieszczania się na rynkach zagranicznych czyli działalność Pomorskiego Brokera Eksportowego.

Fot. Kazimierz Netka

Pan Mousso Dosso – minister zasobów zwierzęcych i morskich Wybrzeża Kości Słoniowej dziękując za powitanie i sposób, w jaki zostali powitani, pozdrowił pana marszałka województwa Pomorskiego i współpracowników ludzi którzy go reprezentują – za to, że zechcieli poświęcić dla gości swój czas. Minister Mousso Dosso podkreślił, że dzięki marszałkowi Mieczysławowi Strukowi, a z którym wcześniej rozmawiał, delegacja Wybrzeża Kości Słoniowej gości dzisiaj w Polsce.

– Przede wszystkim chcę pogratulować ogromnej dynamiki panu Romualdowi Kindzie – prezesowi Grupy Navimor, który przyjechał do nas na Wybrzeże Kości Słoniowej i dużo nam opowiadał o regionie gdańskim – mówił minister Mousso Dosso. Trzeba powiedzieć, że również dzięki niemu jesteśmy tutaj dzisiaj rano – dodał.

Cieszę się ogromnie że jestem tutaj, ze względu na możliwość wymiany, dlatego, że nasz kraj Wybrzeże Kości Słoniowej nie ma za dużo relacji z krajami Europy wschodniej – kontynuował minister Mousso Dosso. – A naszą wolą jest zdywersyfikowanie partnerów Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to ważne w dzisiejszym świecie, który jest bardzo otwarty, a Wybrzeże Kości Słoniowej nie chce w tym otwartym świecie czekać, aż inwestorzy z Europy zachodniej przyślą swoich inwestorów i którzy też przybywają niejako reprezentując interesy Europy wschodniej. My natomiast chcemy rozmawiać tylko z przedstawicielami Europy wschodniej na temat współpracy z Europą wschodnią.

Minister Mousso Dosso podaje przykład kakao, które jako surowiec kupują od Wybrzeża Kości Słoniowej kupują Szwajcaria, Belgia, Francja, przetwarzają je, wysyłają do Holandii, a Holandia następnie dystrybuuje to kakao po różnych krajach i między innymi do Europy wschodniej. Ja zadaję pytanie: dlaczego? Do Abidżanu jest 6 godzin lotu. Jeżeli potrzebujecie państwo kakao, to po prostu trzeba wsiąść w samolot i przylecieć do nas, a nie pozwalać na to, ażeby Holandia, która jeszcze narzuca swe koszty, sprzedawała je – mówił minister Mousso Dosso. – Chciałbym nawiązać kontakty B2B z krajami Europy wschodniej. I tego właśnie poszukujemy.

Jesteśmy tutaj w ramach delegacji związanej z rzeźniami, z mięsem z drobiem, Widzieliśmy na co Polskę stać w tych dziedzinach, a więc będziemy pracować bezpośrednio z wami.

Pan minister Mousso Dosso przedstawił członków swej delegacji. W jej składzie byli m.in.:

Pan minister Mousso Dosso mówił też o Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powiedział, że jest to państwo w Afryce Zachodniej. Ma 25 mln mieszkańców, stolicą jest Abidżan liczący 5 mln mieszkańców.

– Nasz kraj jest rolniczy – powiedział Mousso Dosso. Mamy dużo surowców pierwotnych. Już mówiłem o kakao. Wybrzeże Kości Słoniowej ma pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o producentów kakao – wielkości 2 mln ton. Ma pierwsze miejsce w produkcji orzechów nerkowca. Produkujemy ananasy, banany, kokosy – wszystkie te surowce.

Naszym celem numer jeden jest przetwarzanie tych surowców podstawowych na produkt końcowy. Na przykład kakao przetwarzamy w tej chwili w 31 procentach, a chcemy zwiększyć ten procent do 50 – 60. Bardzo potrzebujemy przemysłu w tej dziedzinie działalności. Tak samo jest z innymi surowcami podstawowymi Przesłaliśmy dokumentację wideo w tej sprawie – powiedział Mousso Dosso.

Trzeba zaznaczyć, ze bardzo potrzebujemy prowadzić przetwórstwo przemysłowe surowców pierwotnych – zaakcentował minister. – Również jeśli chodzi o infrastrukturę bardzo potrzebujemy elektryczności. Nie muszę państwu mówić, jak bardzo ważna jest energia, bo bez niej nic nie można zrobić na świecie. Potrzebujemy tam – zapór – w celu produkcji energii elektrycznej, również chcemy produkować energię na bazie gazu i potrzebujemy wszystkiego tego, co w tej chwili dotyczy energii odnawialnej, słonecznej itp.

Z wypowiedzi pana ministra Mousso Dosso wynika, że Wybrzeże Kości Słoniowej może stać się świetnym rynkiem dla polskich przedsiębiorstw, w tym również przedsiębiorców z Pomorza, którzy specjalizują się np. w budownictwie hydrotechnicznym, energetycznym, urządzeń przetwórczych dla przemysłu spożywczego.

Fot. Kazimierz Netka

O pomorskim potencjale mówił Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania. O tym, że pomorscy biznesmeni są dobrze przygotowywanie do eksportu urządzeń oraz usług, a także wiedzy, goście dowiedzieli się z ust Marka Choromańskiego – zastępcy dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza, który mówił o Pomorskim Brokerze Eksportowym.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *