DYŻUR UROLOGA W POMORSKIM NFZ. W środę, 22 maja, w godzinach od 10 do 15, w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku, ekspert odpowiadać będzie na pytania z zakresu urologii i uroonkologii

Źródło ilustracji: NFZ w Gdańsku.

Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na ten typ nowotworu

W ramach kolejnej „Środy z profilaktyką” przebiegającej pod hasłem „Rodzinne dbanie o zdrowie” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza do skorzystania z porad lekarza urologa. 22 maja, w godzinach od 10 do 15, w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku dyżur pełnić będzie lekarz z Fundacji Wygrajmy Zdrowie – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku:

Ekspert odpowiadać będzie na pytania z zakresu urologii i uroonkologii ze szczególnym uwzględnieniem problematyki nowotworów pęcherza i prostaty.

Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Pod względem zapadalności na schorzenia onkologiczne zajmuje on u mężczyzn czwarte miejsce, a u kobiet dwunaste. Dziennie 17 Polaków słyszy diagnozę raka pęcherza moczowego, a 11 osób dziennie umiera z tego powodu.

Na Pomorzu z roku na rok wzrasta liczba stwierdzonych zachorowań na ten typ nowotworu oraz liczba wykonywanych w związku z tym świadczeń. W 2023 roku w naszym regionie na raka pęcherza moczowego leczono ponad 5 tysięcy pacjentów oraz wykonano w placówkach medycznych wszystkich typów ponad 25 tysięcy świadczeń medycznych w efekcie rozpoznania tego nowotworu. Zdecydowaną większość zachorowań na Pomorzu, bo aż 73 procent, zanotowano u mężczyzn. Wśród chorych obojga płci w naszym regionie, podobnie jak w całym kraju, przeważają osoby powyżej 60 roku życia.

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) pozostaje najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce od 2016 roku, stanowiąc prawie 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory u panów. Nowotwór gruczołu krokowego jest chorobą rozpoznawaną najczęściej u mężczyzn po 65 roku życia (70 procent zachorowań, 90 procent zgonów), a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Coraz częściej jednak na raka prostaty chorują także osoby młodsze, w pełni aktywności społecznej oraz zawodowej. W 2023 roku w pomorskich szpitalach wykonano 765 świadczeń związanych z rakiem prostaty, to jest o 200 więcej niż w roku 2019.

Przy okazji konsultacji urologicznych do dyspozycji klientów będzie również kiosk profilaktyczny NFZ. Wszystkie zainteresowane osoby otrzymają kompleksową informację o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ i miejscach ich realizacji – zachęca Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *