Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni podsumowały kalendarzową zimę. To była już druga zima kalendarzowa, podczas której w EC Gdańsk w pełni wykorzystywano jedyne w Polsce kotły elektrodowe. Z powodzeniem potrafią one wykorzystać do wyprodukowania ciepła nadmiar energii z OZE

Źródło ilustracji: Grupa PGE.

Elektrociepłownia to miejsce, które pracuje bez przerwy, codziennie, zimą i latem

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni podsumowały zakończoną 21 marca kalendarzową zimę. Ta tegoroczna była cieplejsza niż poprzednia. W Gdańsku najniższa temperatura wyniosła -9,9°C i taka sama najniższa zmierzona została w Gdyni – wynika z informacji, które przekazała Grupa PGE:

Źródło ilustracji: Grupa PGE.

W poprzednich latach analogicznego okresu temperatury były niższe. Podczas kalendarzowej zimy sprzed roku najniższa temperatura w Gdańsku wyniosła
-10,5°C, a w Gdyni -10,4°C. Największe zapotrzebowanie na ciepło w Gdańsku zanotowano 9 stycznia 2024 przy temperaturze -9,9°C, a w Gdyni – 16 stycznia 2024 r. przy temperaturze -9,1°C. Średnia dobowa temperatura zewnętrzna w Gdańsku wyniosła 2,7°C (wobec +2,4°C w analogicznym okresie roku ubiegłego), a w Gdyni – 3°C (wobec +2,8°C w analogicznym okresie roku ubiegłego).

Temperatury zewnętrzne mają bezpośredni wpływ na ilość produkowanego przez elektrociepłownie ciepła. Dlatego, tak ważne jest wykorzystywanie prognoz z wyprzedzeniem co najmniej kilku dni i tworzenie planów pracy jednostek wytwórczych oraz ich bieżąca aktualizacja. Na podstawie prognozowanych zmian temperatury powietrza atmosferycznego przygotowywana jest kilkudniowa prognoza zapotrzebowania na moc. Te plany są podstawą do optymalizacji produkcji tak, aby mając do dyspozycji określone urządzenia, wytworzyć potrzebną ilość ciepła, pamiętając jednocześnie o obowiązujących normach środowiskowych. Pomimo tego, że tegoroczna zima była ciepła, elektrociepłownie PGE są zawsze przygotowane na każde warunki pogodowe.

Źródło ilustracji: Grupa PGE.

Elektrociepłownia to miejsce, które pracuje bez przerwy, codziennie, zimą i latem. Produkuje ciepło i energię elektryczną, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom Trójmiasta w każdych warunkach pogodowych. Jednocześnie, obie elektrociepłownie są w trakcie transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej produkcji ciepła.

To już druga zima kalendarzowa, podczas której w EC Gdańsk w pełni wykorzystywane są jedyne w Polsce kotły elektrodowe. Ich potencjał do wykorzystania nadmiaru energii z krajowego systemu elektroenergetycznego jest obiecujący. Podczas dwóch pierwszych miesięcy tego roku kotły elektrodowe wyprodukowały tyle ciepła, ile w całym roku 2023. Te dane potwierdzają, że z powodzeniem potrafią one wykorzystać do wyprodukowania ciepła nadmiar energii z OZE w systemie elektroenergetycznym, co znacząco wpływa na niższe zużycie węgla w elektrociepłowni i mniejszą emisję CO2.

Źródło ilustracji: Grupa PGE.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku to największy producent ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego OPEC, obejmującego Gdynię, Rumię, Redę i Gminę Kosakowo oraz GPEC, obejmującego Gdańsk, Sopot i Gminę Kolbudy. Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni zaspokajają około 60% potrzeb grzewczych aglomeracji trójmiejskiej.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych – poinformowała Grupa PGE.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *