Elektrownia jądrowa. Czy gmina Choczewo na Pobrzeżu Słowińskim stanie się jedną z najbogatszych w Polsce? Tego można się spodziewać po wybudowaniu tam pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Na razie trwają przygotowania terenu – pod nadzorem m.in. archeologów, saperów, przyrodników, leśników

Źródło ilustracji: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Gmina Choczewo będzie miała jeden z najlepszych w Europie, biznes na piasku

Najbardziej ekologiczna gmina – tak można powiedzieć o terenach jednostki samorządowej, której stolicą jet Choczewo – urokliwa miejscowość na Pobrzeżu Słowińskim, w województwie pomorskim. Zrobiło się o niej głośno już dawno, bo ma jedne z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem oraz wspaniałe lasy, w tym wydmy z kosodrzewiną. Jednak, z takich zasobów niełatwo się żyje, bo sezon turystyczny nad Bałtykiem trwa zaledwie około 2 miesięcy. To się zmieni, gdy rozpocznie się budowa elektrowni jądrowej. Przygotowania już sięgnęły powierzchni ziemi.

Jak bardzo te działania są zaawansowane? O tym poinformował nas Zespół Biura Prasowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe:

Informacja o statusie prac terenowych w związku z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

– W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne – prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap.

– W miejscu, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, realizowane są bardziej szczegółowe badania pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów, na przykład z okresu II wojny światowej. Kolejnym etapem będzie karczowanie terenu. 

– W okolicy, gdzie w przyszłości będzie budowana elektrownia jądrowa, trwają prace terenowe, w tym uprzątanie terenu. Prace te są prowadzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Choczewo, z którego przedstawicielami spółka PEJ jest w stałym kontakcie.

– Zanim rozpoczną się pogłębione badania geologiczne, teren ten będzie musiał być zbadany do głębokości 6 metrów pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów. Badania te przebiegają pod nadzorem archeologicznym i przyrodniczym. Ponadto w najbliższym czasie na terenie przeznaczonym pod pogłębione badania geologiczne rozpocznie się karczowanie.

– Za badania terenowe, które rozpoczną się wiosną 2024, odpowiada partner spółki PEJ – doświadczona amerykańska firma Bechtel. Wiedza z zakresu geologii pozyskana na tym etapie posłuży również do wypracowania określonych rozwiązań projektowych w związku z trwającą realizacją umowy na prace inżynieryjne Polskich Elektrowni Jądrowych z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel.

– Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym dla Polski projektem. Ma on na celu m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej dla polskich firm i gospodarstw domowych. Na budowie elektrowni jądrowej skorzysta również gmina lokalizacyjna, która – oprócz potężnego zastrzyku finansowego do budżetu pochodzącego z podatków – będzie mogła liczyć na szereg korzyści, w tym zarówno tych związanych z rozwojem infrastruktury towarzyszącej (np. drogi oraz połączenia kolejowe), jak i z powstaniem nowych miejsc pracy – poinformował Zespół Biura Prasowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Warto pamiętać, że w latach 80. i 90. ubiegłego wieku powstawała elektrownia jądrowa nad Jeziorem Żarnowieckim – w gminach Krokowa i Gniewino. Inwestycja ta została zaniechana, potem zlikwidowana. Z powtórnej budowy jądrówki w tym rejonie jednak nie zrezygnowano.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *