ELL – nauka czerpania prądu z gwiazdy

Verba docent exempla trahunt – czyli słowa uczą, przykłady zachęcają do naśladowania. Tak postępuje Grupa Energa, pokazując, jak można działać na korzyść klimatu Ziemi

E n e r g a  L i v i n g  L a b – propozycja dla zwykłych ludzi. Dla większych odbiorców: hektary ogniw fotowoltaicznych – największa elektrownia słoneczna w Polsce

Grupa Energa, mająca siedzibę w Gdańsku, staje się wzorcowym koncernem energetycznym w krzewieniu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i w działaniach na rzecz redukcji wytwarzania gazów cieplarnianych. Nie tylko daje przykład wielkim innym koncernom – jako duże przedsiębiorstwo – wykorzystywania mocy naturalnego środowiska przy wytwarzaniu prądu, troszcząc się o klimat Ziemi. Od dawna bowiem Grupa Energa wykorzystuje energię wodną, a rok temu uruchomiła największą wówczas w Polsce elektrownię słoneczną – w Przejazdowie na Żuławach niedaleko gdańska. Teraz znowu zaczęła działać kolejna elektrownia słoneczna Grupy Energa i znowu największa w Polsce. Ta najnowsza fabryka prądu ze Słońca została pobudowana niedaleko Torunia.

Grupa Energa prowadzi też działalność edukacyjną. Krok po kroku uczy swych klientów, jak czerpać prąd tanio i bez szkody dla klimatu ziemi. W tym celu realizuje unikatowy projekt pt. Energa Living Lab (ELL), a uczestniczy w tym przedsięwzięciu 300 mieszkańców Gdyni. Uruchomienie największej w kraju elektrowni słonecznej – o mocy prawie 4 MW – jest wspaniałym wzmocnieniem projektu ELL (o projekcie ELL pisaliśmy m.in. w artykule pt. „Elektrownie dla mieszkańców Gdyni” (http://netka.gda.pl/tania-energia-takze-ze-slonca/ ).

czernikowo_12

Na zdjęciu: Elektrownia słoneczna w Czernikowie – największa tego typu w Polsce. Fot. Z Archiwum Grupy Energa.

Przypomnijmy, że organizatorem działań w ramach „żywego” laboratorium Energi – ELL – jest Enspirion, spółka wchodząca w skład Grupy Energa, a wsparcia finansowego udzielają Komisja Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pełna nazwa projektu brzmi: „Energa Living Lab dla poprawy efektywności końcowego wykorzystania energii elektrycznej”. Jego celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji gazu cieplarnianego: dwutlenku węgla (CO2), w wyniku optymalizacji zarządzania energią w domach uczestników projektu, a w konsekwencji zmniejszenia poboru energii.

Tworząc “żywe laboratorium”, Grupa Energa uczy uczestników projektu odpowiedzialnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej za pomocą nowoczesnych narzędzi i usług, które będą szeroko dostępne w najbliższej przyszłości. To pierwszy tego typu projekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Wyniki oraz doświadczenia uzyskane w Gdyni zostaną wykorzystane przy wdrażaniu podobnych rozwiązań zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich.

W projekcie uczestniczą rodziny mieszkające zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych. Część uczestników testuje odnawialne źródła energii. Są to siłownie wiatrowe oraz ogniwa fotowoltaiczne – przetwarzające energię słoneczną na elektryczność.

Zarządzanie zużyciem energii polega nie tylko na wykorzystywaniu urządzeń potrzebujących niewiele prądu. Chodzi też o to, by prąd pobierać wtedy, gdy jest on najtańszy. Dlatego, dla uczestników projektu przygotowano specjalne cenniki za energię elektryczną, oferujące zróżnicowane stawki za prąd, w zależności od pory doby lub dnia tygodnia. Projekt podnosi świadomość konsumencką i pozwala samemu zadbać o efektywność zużywanej energii i tym samym ponoszonych kosztów.

Projekt badawczy ruszył 1 kwietnia tego roku. Biorą w nim udział klienci Energi, posiadający tak zwane inteligentne liczniki pomiaru zużycia energii, umożliwiające odczyt zdalny (tzw. liczniki AMI). Uczestników wybrano z siedmiu dzielnic Gdyni: Śródmieście, Chwarzno-Wiczlino, Witomino, Redłowo, Dąbrowa, Wielki Kack, Karwiny; spośród klientów posiadających taryfę G11, czyli przez całą dobę z tą samą stawką za zużycie elektryczności. Wszyscy oni wyposażeni zostali w odpowiednie urządzenia, a także w tablety, na których codziennie mogą odczytywać, ile prądu zużywają, i ile to ich kosztuje. Wszyscy testują programy cenowe; 150 osób otrzymało zestawy ISD (inteligentnej sieci domowej).

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+. Jego całkowity budżet wynosi 1 361 102 euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl . Moc elektrowni słonecznych na dachach Gdynian uczestniczących w projekcie ELL wynosi około 1 kW.

A teraz przejdźmy do najnowszego przedsięwzięcia Grupy Energa: największej w Polsce elektrowni słonecznej, uruchomionej w gminie Czernikowo niedaleko Torunia. Ta największa w Polsce farma fotowoltaiczna posiada moc prawie 4 MW. Zasilić może w energię elektryczną nawet 1600 gospodarstw domowych. Jej otwarcie to część innowacyjnego projektu Smart Toruń wdrażanego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez Energę – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. Projekt Smart Toruń obejmuje też modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów. Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poniżej, do odtworzenia: Film przedstawiający elektrownię w Czernikowie:

– Uruchomienie PV Czernikowo, największego obiektu tego typu w Polsce, pokazuje zaangażowanie Grupy Energa w rozwój odnawialnych źródeł energii. To również inwestycja, która zapewni tysiącom okolicznych mieszkańców dostęp do czystej energii. Wierzę, że da ona impuls do dalszego dynamicznego rozwoju regionu, czyniąc go wzorem innowacji dla polskiego sektora energetycznego oraz stymulując lokalny rynek pracy – podkreśla Andrzej Tersa, prezes Energa SA (wypowiedź w notatce przekazanej dziennikarzom przez Biuro Prasowe Energi). – Dzięki planowanym inwestycjom i akwizycjom zamierzamy w dalszym ciągu rozwijać nasze zaangażowanie w odnawialne źródła energii. Jeszcze przed 2020 rokiem chcemy zwiększyć nasz potencjał OZE o połowę, docelowo osiągając udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 procent – zapowiada prezes Andrzej Tersa.

Roczna produkcja energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3 500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1 600 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tysięcy paneli – każdy o mocy 240 W. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m. kw., co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby około 3 tysięcy ton dwutlenku węgla.

czernikowo_13

Na zdjęciu: Elektrownia słoneczna w Czernikowie. Fot. Z Archiwum Grupy Energa.

– Nowa farma fotowoltaiczna koło Torunia o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi około 36 MW – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. W ramach modernizowanej infrastruktury Energa zautomatyzowała sieć dystrybucyjną, a także wymieniła tradycyjne liczniki na inteligentne, co pozwala oferować klientom nowe produkty i pozytywnie wpływa na ich świadomość zużycia energii. Inteligentne oświetlenie miejskie to z kolei znaczne oszczędności dla Torunia i gmin objętych projektem. Natomiast farma fotowoltaiczna w Czernikowie zapewnia dostęp do przyjaznej środowisku i bezpiecznej energii.

Jakie pożytki są z fotowoltaiki, czyli z elektrowni słonecznych? Grupa Energa wyjaśnia to w notatce pt. „Fotowoltaika – fakty i mity”. Czytamy tam m.in. że: według badania przeprowadzonego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych, wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej zaspokajającej około połowy potrzeb energetycznych typowego gospodarstwa domowego, przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczeń o około 500 kg dwutlenku siarki, około 275 kg tlenków siarki i około 100 ton dwutlenku węgla w ciągu przewidywanych 28 lat pracy paneli. W porównaniu do tego, zanieczyszczenia generowane w czasie produkcji paneli są minimalne.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *