Flandria zaprasza Pomorzan

Rób światowe interesy za pośrednictwem północnej Belgii

Gandawa, Zeebrugge, Antwerpia mają być oknem na oceany dla polskich firm? A nasze porty?

Flandria – nadmorski region w Belgii – to jeden z najważniejszych w Europie obszarów dla szlaków transportowych. Łączy dalekomorską żeglugę ze śródlądową, a je z szosowymi i kolejowymi szlakami transportowymi. Do tego ma rozwinięte lotniska. To niby obszar unikatowy, ale podobnych na naszym kontynencie można znaleźć więcej. Flandria szuka chętnych do korzystania z jej usług logistycznych. Co ma do zaoferowania – pokazała w Gdańsku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego.

IMG_8842

Przekazaniu wiedzy służyło seminarium pt. „Flandria – logistyczne okno na świat”. Zostało ono zorganizowane przez Ambasadę Belgii – Przedstawicielstwo Ekonomiczne i Handlowe Flandrii oraz Flanders Investment and Trade.

Wydarzenie to było elementem programu odbywającego się w dniach 14 – 22 marca 2015 roku Tygodnia Flamandzkiego w Gdańsku. Służyło przedstawieniu Flandrii – północnego regionu Belgii nad Morzem Północnym – jako obszaru atrakcyjnego dla inwestycji oraz operacji logistycznych.

Temat: Flandria jako region inwestycji dla firm polskich – przedstawił Thomas Castrel, z Flanders Investment & Trade w Brukseli. Klaster logistyczny we Flandrii: jak wprowadzić innowacje? – to temat wystąpienia dr. Francisa Rome z Flamandzkiego Instytutu Logistyki, w Antwerpii. Port Gandawy jako centrum dystrybucyjne dla Europy Północnej i Wschodniej – zaprezentował Daan Schalck, prezes zarządu Portu w Gandawie. O tym, że Port w Zeebrugge to efektywny przyczółek morski dla Polski w kierunku Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – przekonywał Emmanuel Van Damme, dyrektor handlowy Portu Zeebrugge. Aspekty podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii (logistyka i dystrybucja) przybliżył Marc De Mil, International Tax Director z Ministerstwa Finansów w Brukseli. Wsparcie inwestycji polskich firm na rynkach globalnych w ramach programu PAIiIZ SA przedstawił Dariusz Karwowski z Departamentu Inwestycji Zagranicznych w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie. O tym, że posiadanie oddziału firmy we Flandrii może być gwarancją sukcesu eksportowego na całym świecie, mówił Guido Scharpé, radca ekonomiczny i handlowy Flandrii przy Ambasadzie Belgii (Flanders Investment & Trade Warszawa). Przypadek (case study) sukcesu SEA – invest: międzynarodowego operatora przeładunkowego przedstawił Bart Laureys, dyrektor, Gandawa. Na zakończenie  zaplanowano wystąpienie Geerta Bourgeoisa – premiera – ministra rządu Flandrii, flamandzkiego ministra ds. polityki zagranicznej i zabytków.

Skuteczny rozwój biznesu i podbicie rynków Europy Zachodniej przez polskie przedsiębiorstwa wymagają optymalnego wyboru centrum europejskich operacji logistycznych. Uruchomienie działań w lokalizacji, która oferuje bogatą infrastrukturę, zapewnia szybką obsługę klientów oraz przyjazne środowisko dla prowadzenia biznesu to gwarancja sukcesu i wysokiej rozpoznawalności na europejskich i światowych rynkach – zachęcali reprezentanci Flandrii. Przedstawiali wyjątkowo atrakcyjne warunki oraz szerokie możliwości, na jakie mogą liczyć polscy inwestorzy, planujący wykonać biznesowy krok w przód i dynamicznie rozwijać swoje działania na rynkach Europy Zachodniej. Eksport stanowi kluczowy element dla belgijskiej gospodarki: ponad połowa ludności zatrudniona jest w firmach, których działalność opiera się na eksporcie – wynikało z prezentacji Belgów. Widać było, że gościom z Flandrii zależy na wzmocnieniu swego eksportu do Polski.

Nie pozostaliśmy dłużni. To właśnie reprezentant Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych omówił zakres wsparcia, na który mogą liczyć polskie firmy w swej ekspansji zagranicznej – zarówno inwestycyjnej jak i eksportowej.

IMG_8776

Flandria stanowi wymarzoną lokalizację dla przedsiębiorstw zainteresowanych optymalizacją łańcucha dostaw. Niedaleko Flandrii znajdują się największe obszary przemysłowo – handlowe w Europie, takie jak tereny wokół Paryża czy Londynu, Zagłębie Ruhry czy rejon Amsterdam – Randstad. Co więcej, na obszarze o promieniu 500 kilometrów wokół Flandrii zlokalizowane jest ponad 60% siły nabywczej całej Europy. Takie usytuowanie to gwarancja szybkiej i sprawnej obsługi klienta – namawiali goście z Belgii.

Uczestnicy seminarium poznali dzięki temu proste zasady uruchomienia i przyjazne aspekty podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii. Przestawiono korzyści wynikające z posiadania oddziału firmy we Flandrii, a także ogromne możliwości prowadzenia działań logistycznych w tym rejonie. O sukcesach biznesowych opowiedział reprezentant firmy od lat działającej we Flandrii.

W czasie sesji networkingowej (rozmów po wykładach) informacji udzielali zainteresowanym przedstawiciele Flanders Investment & Trade, posiadającego 90 oddziałów na całym świecie. Flanders Investment & Trade oferuje bezpłatne wsparcie w zdobywaniu zagranicznych rynków wszystkim przedsiębiorstwom zlokalizowanym we Flandrii. Zainteresowani mogli podczas indywidualnych rozmów poznać zasady uzyskiwania takiej pomocy.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *