Forum Młodych BO NOWE JEST NADZIEJĄ – w Gdańsku i Sopocie. Transplantacje – co to jest, komu ratują życie, kto może być dawcą? – wielki dzień edukacyjny w obecności około 3000 młodych ludzi, zorganizowany przez Fundację Pasjonaci Życia wspólnie z Miastem Gdańsk i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym GUMed

Fot. Kazimierz Netka.

Możesz oddać kawałek siebie innej osobie, i dalej żyć zdrowo. A po śmierci możesz ocalić nawet 7 bliźnich

Fot. Kazimierz Netka.

Ilu ludziom jeden człowiek może przekazać swe niektóre organy żeby te osoby nie umarły? Co to jest transplantologia? Co zrobić, żeby upoważnić np. lekarza do pobrania cudzej nerki, lub innej części ciała dla osoby potrzebującej? O tym była mowa podczas bardzo niezwykłego wydarzenia na pograniczu Gdańska i Sopotu, w hali Ergo Arena. Niezwykłym przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że spotkanie owo dotyczyło bardzo ważnej problematyki: przeszczepień organów jednego człowieka drugiemu. Po drugie – bo uczestniczyło w nim w charakterze słuchaczy, około 3000 młodych ludzi z niemal całego województwa pomorskiego – ze szkół w Trójmieście, w Żukowie i w Malborku, do których uczęszczają także osoby mieszkające w innych podregionach województwa pomorskiego. Jest jeszcze trzeci element niezwykłości tych wykładów o ratowaniu innych swoimi częściami ciała: wysokiej klasy wykładowcy, profesorowie oraz dawcy organów, a także ci, który dzięki przeszczepom żyją. Nie zabrakło zacnych ludzi: aktorów, sportowców, artystów i innych – popierających tego rodzaju działania i propagujących chęć oddawania kawałka siebie osobom, którym grozi utrata życia.

Fot. Kazimierz Netka.

Już co najmniej godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia, przed wejściami do Ergo Areny „rósł” tłum. Byli tacy, którzy usiłowali znaleźć lepsze dotarcie do wnętrza tego obiektu, poszukując bramki „A”.

Nic dziwnego, że młodzi ludzie z pomorskich szkół oraz ich nauczycielki i nauczyciele tak ochoczo przybywali na owo spotkanie. Zachęta była silna. Zainteresowanie wywołało zaproszenie, które przekazał Tomasz Furtak – rzecznik prasowy „Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ”. Z tego zaproszenia, zatytułowanego: „Młodzież dla donacji i transplantacji. Pierwsze takie Forum. Ergo Arena 25 stycznia 2024”, wynikało, że wydarzenie owo organizowane jest przez Fundację Pasjonaci Życia wspólnie z miastem Gdańsk i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Poświęcone zostało donacji i transplantacji narządów w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

– Zastanowimy się jak najlepiej i najskuteczniej trafić z przekazem „donacyjnym” do osób wchodzących w dorosłość – podkreślał Arkadiusz Pilarz – dyrektor projektu. Do udziału zaproszono młodzież z województwa pomorskiego – pomysł bardzo się spodobał, odzew jest naprawdę duży, możemy się spodziewać 3000 młodych ludzi z kilkudziesięciu szkół Gdańska, Sopotu i Gdyni, będą z nami także młodzi ludzie z Żukowa i Malborka. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie 5000 osób, czekamy na kolejne zgłoszenia – informował Arkadiusz Pilarz.

Fot. Kazimierz Netka.

Z kim spotka się młodzież? z ekspertami – lekarzami transplantologami z całej Polski, koordynatorami transplantacyjnymi i przede wszystkim z osobami po przeszczepieniu. Co chcemy osiągnąć? Pokazać czym tak naprawdę jest transplantacja jako najskuteczniejsza metoda leczenia wielu chorób, dająca szansę na drugie życie, dlaczego tak ważna jest deklaracja woli oddania po śmierci narządów do przeszczepienia i rozmowa o tym z najbliższymi – dodaje Pilarz.

Data została wybrana nieprzypadkowo. Dzień później, co roku, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji – napisał Tomasz Furtak – rzecznik prasowy Forum.

Fot. Kazimierz Netka.

Wśród autorytetów medycyny transplantacyjnej, którzy spotkają się z młodzieżą byli między innymi prof. Radosław Owczuk – anestezjolog, dziekan Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Roman Danielewicz – chirurg, transplantolog, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, dr hab. Jacek Wojarski – kardiochirurg, transplantolog z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. O swoich doświadczeniach opowiedzieli młodzieży między innymi prof. Alicja Dębska-Ślizień – kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych gdańskiego UCK, prof. Maciej Romanowski – chirurg, transplantolog, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej SPSK w Szczecinie, dr Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii UCK w Gdańsku oraz koordynatorki transplantacyjne dr Anna Pszenny i Anna Milecka. Byli też sportowcy: Artur Siódmiak i Mariusz Wlazły

Zacne gremium reprezentantów organizatorów i popieraj.acych transplantacje było o wiele większe. Powitani zostali, oprócz wyżej wymienionych osób, także Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Jakub Kraszewski – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny. Młodzież niechętnie opuszczała halę, wsłuchując się w interesujące opowieści – przedstawicieli świata medycznego, ale również osób, które oddały kawałek siebie, oraz tych, którzy ocalili swe życie dzięki dawcom. Niestety, tak się składa, że często organy do przeszczepu pobiera się od osób, które właśnie umarły. Niektórzy jednak, dzięki temu, że oddali swe organy innym, żyją w nich nadal.

Fot. Kazimierz Netka.

Jakim dawcą można się stać? Jeden człowiek może udostępnić innym nawet siedem „części zamiennych”. A ile organów można przeszczepić jednej osobie? Nawet trzy. Biorca takich elementów ciała innej osoby, znajdował się na sali i występując na scenie opowiadał o sobie. Przeszczepiono mu trzustkę, dwunastnice i nerkę w ciągu zaledwie około 2,5 godziny; podczas jednego zabiegu, a przeszczepione organy pochodziły od jednej osoby.

Fot. Kazimierz Netka.

Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ odbyło się w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, przypadającego 26 stycznia. Na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/psse-golub-dobrzyn/26-stycznia—ogolnopolski-dzien-transplantacji napisano, że Dzień ten obchodzony jest od 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, przeprowadzonego w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku. Więcej wiadomości znajduje się również na portalu: https://p-t-t.org/ – Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Kazimierz Netka.

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *