Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Dzięki Grupie LOTOS i Marcinowi Kydryńskiemu zobaczymy i wysłuchamy w Gdańsku unikatową artystkę – śpiewającą trębaczkę o globalnej sławie. Natomiast światy muzyczne z różnych kontynentów połączy artystka z Angoli.

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk umacnia swą potęgę, szanując i popierając różnorodność kulturową.

W przyszłym roku, pod koniec kwietnia, odbędzie się w Gdańsku jubileuszowy, 10. Gdańsk Lotos Siesta Festival. O zarysie programu poinformowano podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Marcin Kydryński – dyrektor muzyczny oraz Piotr Łyszkiewicz – producent Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Jubileuszowa, 10. edycja Gdańsk Lotos Siesta Festival, odbędzie się w dniach 23 – 26 kwietnia 2020 roku, m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i w Klubie Parlament.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nowymi gwiazdami 10. edycji Gdańsk LOTOS Siesta Festival będą m.in. Andrea Motis – pochodząca z Katalonii wokalistka, kompozytorka, trębaczka oraz Lúcia de Carvalho – urodzona w Angoli, a wychowana we Francji, muzykująca zaś najczęściej w Brazylii.

 

Fot. Kazimierz Netka

Miasto Gdańsk jest dumne z takich wydarzeń jak Gdańsk LOTOS Festiwal – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – W 2020 roku po raz dziesiąty będziemy wspólnie organizowali Siesta Festival, czyli czyli czas wyśmienitej muzyki, co wpisuje się w to, jak chcemy promować miasto Gdańsk, jak chcemy pokazywać nasze miasto – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że filarów muzycznego rozwoju miasta jest kilka. Jak przykład podała festiwal Actus Humanus, na który ściągają melomani z całej Polski, a na nim jest zupełnie inna muzyka niż na Gdańsk LOTOS Siesta Festival, który jest drugą „nogą”, wydarzeniem, które ściąga tłumy, nie tylko z Gdańska, a biletów najczęściej nie ma już na długo przed rozpoczęciem festiwalu. To pokazuje nasze poważne zaangażowanie w kulturę. Mam nadzieję, że będziemy współpracę kontynuować, nie tylko w przyszłym roku, ale długofalowo bo ponadtysiącletnie miasto, jakim jest Gdańsk, lubi długofalowe i poważne projekty. Liczę na dobrą jakość, byśmy nie rozczarowali naszych gości – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jubileuszowy, 10. Gdańsk LOTOS Siesta Festival odbędzie się w dniach 23 – 26 kwietnia 2020 roku – powiedział Marcin Kydryński – dyrektor muzyczny. Odnosząc się do słów pani prezydent Gdańska, dodał, że ma nadzieję, że ma nadzieję, że nie rozczarowujemy nikogo i wierzę w to, że nie stało się to przez 9 lat. Mam nadzieje, ze każdy z tych koncertów dal gdańszczanom i nie tylko, bo przyjeżdżają do nas ludzie także z zagranicy, dal mnóstwo szczęścia. Pani prezydent powiedziała, że jesteśmy bardzo poważni, ja myślę, że jesteśmy odpowiedzialni, natomiast nie za bardzo przesadnie poważni, ponieważ ten festiwal ma nieść ze sobą radość i szczęście, ja mówię o nim: święto muzyki szczęśliwej. Nie można świętować wśród muzyki szczęśliwej z grobowo poważną miną – mówił Marcin Kydryński.

Moich marzeń snów nie mogę teraz przedstawić – powiedział Marcin Kydryński, odnośnie programu przyszłorocznego, jubileuszowego festiwalu. Zapewnił, że są one bardzo zaawansowane. Można powiedzieć z wielką radością, że wystąpią dwie dziewczyny, które jeszcze nie były w Polsce, a mamy takie ambicje by wśród wielkich w świecie muzyki metafizycznej, pokazywać postaci, które w naszym pojęciu są niesłychanie obiecujące i one zawrócą w głowie już za moment całemu światu. Zanim zrobią to na wszystkich kontynentach, wystąpią w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jedna z artystek to Andrea Motis, która jest już postacią rozpoznawalną, nie tylko jako wokalistka, ale również jako trębaczka, . To jest niesłychanie rzadkie, bo śpiewający trębacze zdarzają się nieczęsto od czasów Louisa Armstronga, ale żeby to była kobieta – to naprawdę jest bardzo rzadkie – mówił Marcin Kydryński.

Podczas Nocy Afrykańskiej w Klubie Parlament wystąpi Lúcia de Carvalho – urodzona w Angoli, a wychowana we Francji, muzykująca głównie w Brazylii. Światy się połączą w jej muzyce.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Zaczynamy w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, i tam wystąpi Andrea Motis – mówił dyrektor Piotr Łyszkiewicz – producent, dyrektor Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Bilety na koncert będą wkrótce w sprzedaży. Koncert Noc Afrykańska rozpocznie się 26 kwietnia 2020 roku, o godzinie 22 w Klubie Parlament przy ul. Świętego Ducha, gdzie będzie zabawa bez krawata, by godnie stać się szczęśliwym.

Mieszanie się kultur jest czymś co zawsze budowało potęgę Gdańska – podsumowała spotkanie prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Cieszę się, że w kulturze staramy się to robić – dodała.

Oto komunikat, który przekazał nam napisał Maciej Farski z Mfbridge:

GDAŃSK LOTOS SIESTA FESTIVAL: DZIESIĄTA EDYCJA.

23-26 kwietnia 2020

Gdańsk Lotos Siesta Festival skończy w 2020 roku dziesięć lat. To szczęście i zaszczyt wspólnie uczestniczyć w „Święcie Muzyki Szczęśliwej”, jakim za każdym razem jest nasze spotkanie. Gdańsk o tej porze roku ma szczególny czar. Często są to pierwsze słoneczne dni. Światło, ciepło (jeśli mamy odrobinę szczęścia) i ta przestrzeń, która z portu otwiera się na świat cały mówią nam, że oto wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami.

Gdańsk: miasto otwarte, miasto wolności, miasto symbol. Nie można sobie wyobrazić w Polsce lepszej lokalizacji dla muzyki, która swobodnie przekracza granice, która łączy kultury, zbliża ludzi. To przenikanie się, spotykanie kultur przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami – to cenne wartości Gdańska, które Siesta Festival już od dekady przekazuje w swojej muzyce.

Z wdzięcznością pamiętamy Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, który wyciągnął do nas rękę u progu 2011 roku. Od jego życzliwości i pomocy wszystko się tu zaczęło.

Sam pomysł, by już wówczas nadzwyczaj popularną audycję Marcina Kydryńskiego w radiowej Trójce przedstawić na żywo na scenie, z ulubionymi przez słuchaczy artystami, pochodzi od słynnego producenta wydarzeń muzycznych, Piotra Łyszkiewicza, który do dziś jest dyrektorem generalnym przedsięwzięcia.

Marcin Kydryński, odpowiedzialny za brzmienie festiwalu, jest także od pierwszej edycji jedynym gospodarzem wszystkich wieczorów, na każdej ze scen.

W ostatnich latach Gdańsk Lotos Siesta Festival otwierało Preludium w klubie Stary Maneż. Tradycyjnie jednak pierwszy koncert to piątkowy wieczór w sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Nagrodzony przez prezydenta Portugalii orderem do merito za promocję kultury tego kraju, Marcin szczególną predylekcję zdaje się mieć do artystów luzofońskich, z kręgu kultury portugalskiej. Z samej Lizbony, jak i z dawnych kolonii w Brazylii i Afryce. Stąd między innymi obecność największych mistrzów fado, zarazem na głównej scenie – jak Mariza i Ana Moura, ale i w specjalnie zaaranżowanej tawernie, gdzie muzyka zyskuje na intymności. Gdzie przy winie i tradycyjnych potrawach artyści śpiewają i grają bez mikrofonów, jak w domach fado starych dzielnic Lizbony.

Wśród artystów Siesta Festiwalu znalazły się największe postacie muzyki świata naszych czasów: Omara Portuondo, Angelique Kidjo, Buika, Yasmin Levy, Eliane Elias czy właśnie w Gdańsku debiutująca przed polską publicznością Anoushka Shankar. Nie brakło też mistrzów soulu, jak genialny zespół Take 6 czy Raul Midon. Szczególnie chętnie jednak Siesta wraca do Afryki. Muzycy z Algierii, Kamerunu, Mali, Konga, czy luzofońskich właśnie: Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku – to stali goście gdańskich szczęśliwych wieczorów.

Tradycyjnie już sobotę oddajemy entuzjastom muzyki z Wysp Zielonego Przylądka. To ważny moment festiwalu od jego pierwszej edycji, kiedy publiczność filharmonii poddaje się zmysłowej, pełnej żaru, tanecznej sztuce Kabowerdyjczyków. Zaprezentowaliśmy najsłynniejsze postacie z Wysp: Lurę, Nancy Vieirę, Tito Parisa, Sarę Tavares, Mayrę Andrade. Ale też wschodzące gwiazdy, jak Neuza, święcąca teraz największe triumfy Elida Almeida czy bodaj najbardziej popularny ostatnio dzięki współpracy z Madonną Dino di Santiago.

Tradycyjnie już festiwal kończy swobodna, pogodna, zmysłowa noc afrykańska w klubie Parlament. „Czas pląsu”, nieskrępowanej zabawy, wolności.

Cieszymy się na to kolejne, jubileuszowe spotkanie w 2020 roku.

Do zobaczenia w Gdańsku!

*

Andrea Motis – koncert 24 kwietnia 2020 g.20.00 Filharmonia Bałtycka

To prawdopodobnie największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów muzyki świata. Ale myli się ten, kto sądzi, że Andrea Motis debiutuje, choć nie ma jeszcze dwudziestu pięciu lat. Siedmioletnia, zwracała swym talentem uwagę lidera big-bandu, w którym grała na trąbce! Siedemnastoletnią zapraszał na swą scenę Quincy Jones. Dwudziestotrzyletnia, wydała swą pierwszą płytę jako liderka. Abum Emotional Dance ukazał się w słynnej wytwórni Impulse!, która dała nam między innymi Johna Coltrane’a. To był przełom dla onieśmielająco uzdolnionej wokalistki i trębaczki z Katalonii. Wciąż jednak jej repertuarem była głównie przepastna księga standardów muzyki amerykańskiej.

Dopiero rok 2019 i debiut w wytwórni Verve przyniósł ten oczekiwany, nowy głos w jej muzyce. Album Do Outro Lado Do Azul, jakkolwiek zagrany z jazzową wrażliwością, swobodą i maestrią, to barwny bukiet utworów latynoskich. Klarnet, cavaquinho, gitara klasyczna, instrumenty smyczkowe, a przede wszystkim zwinne rytmy perkusyjne stworzyły w połączeniu z jazzowymi solówkami Andrei nowy kolor, nową jakość. Bez wątpienia jedna z najciekawszych i zarazem najpiękniejszych płyt z Półwyspu Iberyjskiego, jakie dostaliśmy w ostatnich latach.

*

Lucia de Carvalho koncert 26 kwietnia 2020 g.22.00 Klub Parlament

Co za energia, zmysłowość, żar. Urodzona w Angoli, wychowana we Francji, pełnymi garściami czerpie z folkloru Brazylii i tam też, obok Paryża i Luandy, powstała jej ostatnia płyta: Kuzola, co w macierzystym języku artystki znaczy: Zakochanie. Lucia de Carvalho śpiewała od dziecka: w domu, na ulicach, w kościołach. Od pierwszej chwili zakochana w muzyce brazylijskiej, w naturalny sposób łączyła bossa novę i rytmy karnawału z tradycją rodzinnego kraju i muzycznym wyrafinowaniem ojczyzny Debussy’ego. Na nowej płycie pojawia się ponad dwudziestu artystów z wielu muzycznych światów, które przenikają się w piosenkach Lucii tak, jak to w dzisiejszej rzeczywistości nieuchronne. To wielka radość móc zaprezentować Lucię polskiej publiczności po raz pierwszy podczas tradycyjnej Nocy Afrykańskiej w klubie Parlament w ostatnim dniu jubileuszowego festiwalu – napisał Maciej Farski z Mfbridge.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *