Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zapowiada utrzymanie programów edukacyjnych dla uczniów, studentów i nauczycieli. Poinformowali o tym w Gdańsku Karol Rabenda – wiceminister aktywów państwowych i Marek Dietl – prezes GPW. Będzie nowy przedmiot nauczania: Biznes i zarządzanie

Fot. Kazimierz Netka.

Programy edukacyjne GPW mają zwiększyć świadomość ekonomiczną Polaków

Fot. Kazimierz Netka.

– Spotykamy się by poinformować o programach edukacyjnych prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych. To są programy skierowane do zarówno do uczniów, studentów jak i do nauczycieli szkół różnego stopnia – powiedział Karol Rabenda – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podczas wizyty w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim:

Fot. Kazimierz Netka.

One mają zwiększyć świadomość ekonomiczną Polaków. To są projekty realizowane od wielu lat; wpływają właśnie na poprawę tej świadomości od lat najmłodszych – takich uprawniających do różnych działań biznesowych. Chcemy by ta świadomość w Polsce, ekonomiczna, wzrastała, bo ona jest też elementem naszego rozwoju gospodarczego. Tak jak wspomniałem wcześniej, Giełda realizuje te projekty od wielu lat; one są w trybie szkolnym. Mamy maj, więc, tegoroczny projekt dobiegło końca. We wrześniu rozpoczynają się następne. Ja zachęcam szkoły i studentów, którzy by chcieli wziąć udział w takich projektach do zgłaszania się do nich, one na pewno są ciekawe, realizowane na najwyższym poziomie. Warto podkreślić, że w nowym roku szkolnym będzie nowy przedmiot, wprowadzony przez pana ministra Czarnka: Biznes i zarządzanie. Można powiedzieć, że te projekty pasują idealnie, by je realizować w ramach tego przedmiotu.

Giełda Papierów Wartościowych to instytucja, która jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji biznesowych w Polsce i to daje gwarancję, że te zajęcia będą prowadzone na najwyższym poziomie – stwierdził Karol Rabenda – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Szanowny panie ministrze, szanowny panie wojewodo, drodzy widzowie, słuchacze, bardzo dziękuję za zaproszenie na Pomorze – powiedział Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie:

Fot. Kazimierz Netka.

– Cieszę się, że mogę być w Gdańsku, który był takim centrum biznesowym I Rzeczypospolitej, ale również stąd wywodzi się ruch społeczny „Solidarność”, który doprowadził do upadku komunizmu, a w konsekwencji do reaktywacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Specjalnie użyłem słowa „reaktywacji”, bo pierwsza Giełda na ziemiach polskich w Warszawie powstała w 1817 roku, w tym samym co The New York Stock Exchange na Wall Street i od zarania dziejów giełdowych, Giełda wpisywała się w szeroko rozumianą gospodarkę najpierw Królestwa Polskiego, a potem II Rzeczypospolitej, a obecnie niepodległej, niezależnej Polski.

Dziś podsumowujemy wyniki Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej: 22 000 uczniów, ponad 600 zespołów. Miło mi też poinformować, że wejherowskie V Liceum zajęło czwarte miejsce w tych zmaganiach. Jak widzimy, bycie piątym pośród 600 zespołów jest znakomitym wynikiem, a dwa jeszcze inne zespoły z Pomorza były jeden w drugiej, a jeden w trzeciej dziesiątce, a więc znakomite wyniki, pokazujące jak jakość kształcenia na Pomorzu jest wysoka.

Oprócz Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej której renesans nastąpił wraz z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji, pana ministra Czarnka, włączenia tej gry jako elementu nowego przedmiotu Biznes i zarządzanie, mamy też niezwykle inspirujący program: będzie to już trzecia edycja programu Niebanalnie o Giełdzie. Jest to program skierowany do nauczycieli. Jest to taka platforma wymiany pomysłów, jak uczyć przedmiotów związanych z finansami, ekonomią, zarządzaniem biznesem, przedsiębiorczością w sposób taki interaktywny, nowoczesny i nieszablonowy. W czasach kiedy rozwiązania sztucznej inteligencji potrafią napisać za nas esej czy jakąś pracę, czy odpowiedzieć na wiele pytań, właśnie te interaktywne sposoby uczenia zyskują na znaczeniu i umiejętność rozwiązywania bardzo konkretnych przypadków, angażująca uczniów.

Oprócz tego, jak pan minister wspomniał, mamy program dla studentów: Index Challenge. Jest to też rodzaj takiej gry giełdowej. Znając znakomite zaplecze uniwersyteckie, szkół wyższych na Pomorzu, jestem przekonany, że stąd się pojawią zespoły, które nawiążą do bardzo dobrych tradycji zwycięskich zespołów w tych zmaganiach.

Chciałbym wszystkim, którzy brali udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej, wszystkim zespołom z Pomorza, pogratulować. Tym, którzy byli w czołówce, pogratulować szczególnie. Mam nadzieję, że już we wrześniu będziemy mogli gościć was w kolejnych zawodach i mam nadzieję, że wspaniałe zawody nauczycielskie, pomorskie będą aktynie brały udział w programie Niebanalnie o Giełdzie. Dziękuje bardzo! – zakończył Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Dzisiaj ta informacja jest dla nas bardzo ważna – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jesteśmy dumni z tego, że nasi uczniowie, nasi studenci biorą udział w tych projektach edukacyjnych, które wiążą się bezpośrednio z tą społeczną odpowiedzialnością biznesu, którą realizują spółki Skarbu Państwa, w tym spółka spółek, bo Giełda Papierów wartościowych to jest firma, która jest firmą zaufania publicznego i projekty przygotowywane, firmowane przez tak szacowną instytucję mają pełną wiarygodność.

My stawiamy na edukacje. Ważne jest żeby oprócz tych programów, które realizują szkoły, które realizują uczelnie, były też realizowane projekty edukacyjne, wzmacniające nas w zakresie ekonomicznym, edukacyjnym, w zakresie gospodarki. Pomorze jest placem budowy wielkich projektów inwestycyjnych, potrzebuje ludzi, potrzebuje kadry, która będzie zarządzać tymi projektami, realizować je a później również eksploatować te wielkie inwestycje, które są w trakcie realizacji. Do tego potrzebna jest wiedza, potrzebna jest wiedza inżynierska, ekonomiczna, potrzebne jest przygotowanie skierowane do ludzi, którzy będą teraz, za chwilę realizować zadania, które są przed nami. Bardzo ważne jest by rozbudzać w nich pasje zawodowe, swoje zainteresowania, by uczelnie, które dają podstawową wiedzę były wzmacniane przez projekty edukacyjne, finansowane, przygotowywane przez biznes, przez spółki Skarbu Państwa z tak dużą wiarygodnością bo firmowane przez Giełdę Papierów Wartościowych. Za to bardzo dziękuję i oczekujemy już w tej chwili na kolejne edycje, na kolejne projekty edukacyjne, które będą skierowane do naszych uczniów tych najstarszych klas, ale również do studentów, którzy będą rozwijać swa pasje, rozwijać swe umiejętności zarządzania, ekonomii. To bardzo ważne dla Pomorza, dla Polski. Dziękuję – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Oto informacja na temat przebiegu 21, edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej:

2023-04-28_Podsumowanie 21. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *