Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma już 30 lat. Tak długo wspiera polskie przedsiębiorstwa. Jest jednym ze źródeł pozyskiwania kapitału potrzebnego do rozwoju spółek. Na GPW inwestują także podmioty zagraniczne. Historia giełd w Warszawie jest jednak znacznie dłuższa

Źródła ilustracji: transmisja z uroczystości w GPW.

Polska Giełda chce nie tylko korzystać z najlepszych rozwiązań technologicznych, ale tworzyć własne, które będzie mogła globalizować

W piątek,16 kwietnia br. uroczyście obchodzono 30. rocznicę inauguracyjnej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Mieliśmy przyjemność zdalnie uczestniczyć w inauguracji tych uroczystości. Szczegółową relację z jubileuszowych wydarzeń przekazał nam Zespół Prasowy GPW – Dział Komunikacji i Marketingu.

Gościem honorowym był Andrzej Duda, Prezydent RP. Podczas jubileuszu swoje wystąpienia mieli wicepremierzy Jacek Sasin i Jarosław Gowin. W trakcie konferencji odbyło się także pięć paneli dyskusyjnych z udziałem osób związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Dzisiejsze wydarzenie oraz całoroczne obchody 30-lecia GPW swoim Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – poinformował Zespół Prasowy GPW. Oto ciąg dalszy:

Uroczyste obchody 30. rocznicy inauguracyjnej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rozpoczęły się od symbolicznego otwarcia sesji giełdowej przez uderzenie w dzwon przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

– Po 30 latach Polska zmieniła się nie do poznania. GPW i wszyscy, którzy starali się o to, aby nasz rynek był dobrze funkcjonujący, bezpieczny i uczciwy, mają ogromny wkład w budowanie polskiej gospodarki i za to dziś bardzo dziękuję. (…) Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej. Życzę GPW, aby stawała się giełdą coraz mocniejszą, coraz większą, jedną z tych, które liczą się nie tylko w przestrzeni europejskiej, ale i na świecie – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP inaugurując obchody 30-lecia GPW.

– Giełda jest nierozerwalnie związana z gospodarką. Trudno o silną, płynną i innowacyjną giełdę bez dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Rozwój naszego parkietu odzwierciedla różne etapy ewolucji polskiej gospodarki. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących w różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługami. Naszym celem jest odnaleźć się w tych megatrendach i stać się hubem technologicznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówił Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

W pierwszym panelu „Przez Giełdę ku nowoczesności” moderowanym przez Przemysława Gerschmanna – Doradcę Zarządu GPW, udział wzięli dr Marek Dietl – Prezes Zarządu GPW, Rafał Kozłowski – Prezes Zarządu, Asseco Enterprise Solutions, Dawid Cycoń – Prezes Zarządu, ML System S.A., dr Ernest Pytlarczyk – Główny Ekonomista Banku Pekao S.A., dr Wiesław Żyznowski – Prezes Zarządu, Mercator Medical S.A., Grzegorz Miechowski – Członek Zarządu, 11 bit studios S.A. Paneliści rozmawiali o wpływie pandemii COVID-19 na ich biznes oraz o tym, co dała im obecność na giełdzie, a także w jakim kierunku zmierza GPW i polski rynek kapitałowy.

– GPW chce nie tylko korzystać z najlepszych rozwiązań technologicznych, ale tworzyć własne, które będzie mogła globalizować. Nasza podstawowa działalność jest ograniczona do rynku polskiego, rynku Europy Środkowo-Wschodniej, a sprzedaż technologii jest nieograniczona. (…) Liczymy na to, że technologia będzie siłą napędową rozwoju naszego rynku – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW podczas panelu.

– Muszę przyznać, że to, co się stało z Mercatorem, to osiągnęliśmy w bardzo dużym stopniu dzięki GPW. Jest jedną z instytucji, o których mogę mówić tylko w superlatywach i od 30 lat tak o niej myślę – podkreślił Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu, Mercator Medical.

Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych w swoim wystąpieniu podczas wydarzenia podkreślił pozycję GPW w polskiej gospodarce:

– GPW jest centralnym punktem na gospodarczej mapie Polski, podporą polityki rządu. Doskonale wpisuje się w ekosystem wsparcia biznesu. Co cieszy, pomimo trudnego, pandemicznego okresu, giełdzie udało się znacząco poprawić wyniki finansowe, osiągając najwyższe przychody i wynik EBITDA w swojej historii.

W trakcie panelu „GPW a spółki skarbu państwa – nie tylko prywatyzacja” moderowanym przez Wojciecha Surmacza, Prezesa Polskiej Agencji Prasowej uczestniczyli: Jan Szewczak – Członek Zarządu, PKN ORLEN S.A., Marcin Chludziński – Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź S.A., Zbigniew Jagiełło – Prezes Zarządu, PKO Bank Polski S.A., Marcin Gadomski – Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao S.A. Paneliści dyskutowali o roli spółek Skarbu Państwa na warszawskim parkiecie i w polskiej gospodarce. Zdaniem uczestników spółki Skarbu Państwa przynoszą korzyści akcjonariuszom i gospodarce, mają też znaczenie strategiczne.

– Giełda pozwala na pozyskiwanie kapitału potrzebnego na rozwój, dzięki dobrej rozpoznawalności, KGHM nie ma problemów ze znalezieniem nabywców na swoje obligacje. Poprzez swoją pozycję i siłę kapitałową możemy istotnie wspierać rynek kapitałowy i kondycję polskiej gospodarki, również w wymiarze globalnym – podkreślił Marcin Chludziński, Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź.

– GPW jest największą giełdą instrumentów finansowych w regionie CEE. Inwestorzy wysoko oceniają infrastrukturę naszego rynku kapitałowego, czego potwierdzeniem jest obecność Polski w gronie rynków rozwiniętych według FTSE Russell. Polski rynek stara się być obecny w obszarach bardzo ważnych dla inwestorów – nowych technologiach. Jesteśmy rynkiem, który ma najwięcej firm gamingowych – mówił Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao.

W trzecim panelu „Emitenci – inwestorzy – rynek” udział wzięli Izabela Olszewska – Członek Zarządu GPW, Mirosław Kachniewski – Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Jarosław Dominiak – Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Radosław Olszewski – Prezes Zarządu, DM BOŚ S.A., Piotr Kozłowski – Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao, Maciej Trybuchowski – Prezes Zarządu, KDPW S.A. Dyskusję na temat ścisłej współpracy wszystkich uczestników rynku kapitałowego, sukcesu GPW na tle innych europejskich giełd, a także wyzwań stojących przed rynkiem kapitałowym w Polsce moderował Roman Młodkowski – Prezes Zarządu Biznes24.

– Na giełdzie warszawskiej, obok lokalnych inwestorów instytucjonalnych, czy indywidualnych, inwestują także podmioty zagraniczne, w tym fundusze globalne. Taki miks inwestorski wpływa na atrakcyjność naszego rynku kapitałowego i jest niewątpliwie sukcesem. Dzisiaj, polski rynek kapitałowy i polska giełda jest modelem udanej transformacji i wprowadzenia instytucji wolnorynkowych do systemu gospodarczego. Wiele krajów zazdrości nam naszej giełdy i rynku kapitałowego. Często mówi się, że GPW nie ma z kim konkurować, jednak ja dostrzegam coraz większą konkurencję dla GPW. Rywalizujemy o inwestorów czy uczestników rynku, dlatego ważnym aspektem jest wprowadzanie innowacji – podkreśliła Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

– Droga jaka została przebyta przez GPW jest nieprawdopodobnym osiągnięciem. Musimy pamiętać od jakiego poziomu startowaliśmy, czyli od bezwzględnego zera. Dzisiaj gdy rozmawiamy o giełdzie, mówimy o całym ekosystemie, który jest istotą giełdy i który jest na najwyższym poziomie technicznym oraz organizacyjnym – mówił Maciej Trybuchowski, Prezes Zarządu, KDPW.

– Rynek kapitałowy w Polsce to historia sukcesu ponad podziałami. W budowę rynku kapitałowego zaangażowały się wszystkie rządy po 1989 r. (…) Tak szeroki konsensus to coś w naszym kraju bardzo rzadkiego, ale właśnie dlatego po 30 latach możemy powiedzieć, że rynek kapitałowy w Polsce to historia sukcesu ponad podziałami. Okazaliśmy się na tym polu bardziej skuteczni niż wiele innych krajów. (…) Obecnie wsparcie polityczne jest konieczne, aby polski rynek kapitałowy zaczął grać w światowej ekstraklasie. Celem ma być stworzenie w Warszawie silnego, regionalnego centrum finansowego, miejsca, w którym firmy i inwestorzy z regionu spotykają się i robią biznes, miejsca stanowiącego drzwi do Unii Europejskiej ze wschodu i jednocześnie okno na wschód z zachodu – powiedział w swoim wystąpieniu Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

W panelu dyskusyjnym „Oszczędzanie, inwestowanie, rozwój gospodarczy” moderowanym przez dr. Wojciecha Nagela – Przewodniczącego Rady Fundacji GPW, uczestniczyli: Piotr Borowski – Członek Zarządu GPW, Paweł Borys – Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju S.A., prof. dr hab. Krzysztof Borowski – SGH, Małgorzata Rusewicz – Prezes Zarządu, IZFiA, rozmawiano o roli i wpływie PPK oraz OFE na rozwój polskiej giełdy.

– Programy emerytalne powiązane z rynkiem kapitałowym na zachodnich giełdach zostały przetestowane z powodzeniem. Polscy inwestorzy również mogą korzystać z wielu rozwiązań, które wspierają długoterminowe gromadzenie oszczędności. Dzięki różnorodnej ofercie programów każdy może dobrać produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na giełdzie patrzymy na PPK z dużym optymizmem. Jest to kolejny produkt inwestycyjny, który ma wielki potencjał. Mimo pandemii, której nikt nie mógł przewidzieć, to obecny czas na wprowadzanie PPK jest bardzo dobry – zaznaczył Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

– PPK wydają się obecnie bardzo atrakcyjną formą inwestycji zwłaszcza w otoczeniu bardzo niskich stóp procentowych, gdzie np. oprocentowanie bankowych depozytów jest bliskie zeru. Model inwestowania w PPK np. akcje, obligacje to dobrze sprawdzona w przeszłości strategia. Mimo turbulencji w 2020 r. związanych z pandemią, PPK okazały się bardzo opłacalnym sposobem gromadzenia i pomnażania kapitału – zwrócił uwagę Paweł Borys, Prezes Zarządu GPW.

Uczestnicy ostatniego panelu „GPW 1991-2021”: dr Marek Dietl – Prezes Zarządu GPW, Dariusz Kułakowski – Członek Zarządu GPW, dr Wiesław Rozłucki – Prezes Zarządu GPW w latach 1991-2006, Elżbieta Pustoła – Prezes Zarządu KDPW w latach 1994-2009 oraz prof. Janusz Filipiak – Założyciel i Prezes Zarządu Comarch S.A., dyskutowali o rozwoju GPW na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz o szansach i wyzwaniach stojących przed warszawskim parkietem w najbliższych latach. Panel moderował Maciej Bombol – Dyrektor Działu Rynku Pierwotnego, GPW.

– GPW ma aspirację bycia regionalnym hubem dla młodych spółek technologicznych o olbrzymim potencjale, tzw. jednorożców. To, że możemy sprostać temu wyzwaniu, potwierdzają dane Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych. Profesjonalizm, wysokie standardy i zgodność z międzynarodowymi praktykami wpisały się w DNA warszawskiej giełdy. Z sukcesem odpowiadamy na nowe wyzwania, przede wszystkim na rosnącą automatyzację handlu giełdowego, wykorzystywanie nowych technologii np. sztucznej inteligencji, big data, blockchain oraz zdobywanie nowych rynków i obszarów działalności – podsumował Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

– Rozwój technologiczny, łatwy dostęp do globalnych rynków i tempo współczesnego świata są dziś wielką szansą, ale i ogromnym wyzwaniem. Stwarzają zarówno nieograniczone możliwości rozwoju, jak i niespotykane dotąd zagrożenia. Aby im sprostać, musimy mieć mocne fundamenty, które w przypadku GPW są zbudowane na bogatej historii, niezwykłej determinacji oraz unikatowym know-how osób i instytucji, które od trzydziestu lat tworzą rynek kapitałowy – dodał Dariusz Kułakowski, Członek Zarządu GPW.

– Pierwsza sesja była małym krokiem warszawskiej giełdy i dużym krokiem gospodarki rynkowej w Polsce. Była też symbolem obalenia dawnego systemu. GPW bezdyskusyjnie odniosła spektakularny sukces. Bardzo szybko pokonaliśmy Pragę i Budapeszt, chociaż to były giełdy, które w opinii wielu inwestorów i obserwatorów na początku lat 90-tych najlepiej rokowały – stwierdził Wiesław Rozłucki, Prezes Zarządu GPW w latach 1991-2006.

Cały dzień wystąpień i dyskusji oraz sesję giełdową zamknęło uroczyste uderzenie w dzwon pierwszego i obecnego Prezesa GPW – Wiesława Rozłuckiego oraz Marka Dietla.

Uroczyste obchody 30-lecia GPW będą się odbywały przez cały rok i zostały objęte Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Wszystkie informacje na temat obchodów 30. rocznicy GPW są dostępne na dedykowanej stronie: https://30latgpw.pl/.

***

Historia giełdy

12 kwietnia 1991 r. ówcześni Ministrowie Przekształceń Własnościowych i Finansów podpisali akt założycielski spółki akcyjnej „Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.” Cztery dni później, w dniu sesji inauguracyjnej GPW handlowano akcjami pięciu spółek, a obrót wyniósł 1990 zł. Od 2018 r. GPW klasyfikowana jest przez agencję FTSE Russell jako jeden z 25 rynków rozwiniętych. Historia rynku kapitałowego na ziemiach polskich sięga początku XIX w. Pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie Giełda Kupiecka, powstała w Warszawie 2 maja 1817 r, wkrótce stała się największym rynkiem carskiej Rosji, odpowiedzialnym za 5-6% światowego obrotu papierami wartościowymi. Prężna giełda, odpowiadająca za 90% krajowego obrotu działała też w okresie międzywojennym w Warszawie. Po okresie PRL-u i gospodarki planowanej, ponowny rozwój polskiego rynku kapitałowego był możliwy dopiero w 1989 r., wraz z transformacją ustrojową i gospodarczą.

Giełda dzisiaj

Obecnie średni obrót sesyjny na GPW wynosi ok. 1,2 mld zł. Na Głównym Rynku notowane są akcje 434 firm (383 krajowych i 51 zagranicznych), natomiast na parkiecie NewConnect 376 spółek (372 krajowych i 4 zagranicznych). W zeszłym roku Grupa Kapitałowa GPW wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 403,8 mln zł i jeden z najwyższych w swojej historii zysk netto, który przekroczył 151 mln zł. Według danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych, w 2020 r. GPW zajęła I miejsce w Europie pod względem procentowego wzrostu obrotów akcjami i III miejsce pod kątem wartości ofert pierwotnych. Pod koniec 2020 r. GPW była też II rynkiem w Europie pod względem płynności oraz osiągnęła status światowego lidera pod względem liczby notowanych spółek z sektora gamedev.

Pozycja GPW w regionie

GPW jest liderem wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej, pod względem liczby notowanych spółek i łącznej kapitalizacji spółek krajowych. Udział GPW w obrocie akcjami na giełdach regionu wynosi 81%. GPW przewodniczy inicjatywie Giełd Trójmorza oraz aspiruje do roli regionalnego hubu dla młodych spółek technologicznych o ogromny potencjale, tzw. jednorożców. Obecnie trwają negocjacje w sprawie przejęcia większościowego pakietu akcji Giełdy w Armenii przez GPW.

***

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl – poinformował Zespół Prasowy GPW.

Źródła ilustracji: transmisja z uroczystości w GPW.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *