Grupa LOTOS i Gdański Teatr Szekspirowski chcą rozpętać… Burzę. Porozumienie  w tej sprawie już podpisano. Teraz zaczynają się przygotowania…

Fot. Kazimierz Netka

Współpraca całoroczna jednej z największych polskich firm ze sztuką Szekspira

Grupa LOTOS – koncern paliwowy i Gdański Teatr Szekspirowski będą ściślej współpracować. Umowę w tej sprawie podpisali 14 lutego 2020 roku Jarosław Wittstock – wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. i prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Fot. Kazimierz Netka

W uroczystości, która prowadzili Adam Kasprzyk – rzecznik prasowy Grupy LOTOS oraz Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, uczestniczyli również Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza, przewodniczący Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Blanka Przybysz-Skrzyniarz – dyrektor Marketingu Grupy LOTOS.

Fot. Kazimierz Netka

– Grupa Lotos jest koncernem ogólnopolskim, europejskim ale również pomorskim, gdańskim – mówił podczas uroczystości Jarosław Wittstock – wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. Szczególnie jej bliskie są instytucje i wydarzenia kulturalne w naszym regionie. Wspieramy kulturę przez przez wielkie K. Myślę że William Szekspir Jak również patron tej ulicy Wojciech Bogusławski są bardzo zadowoleni z tego jak się to rozwija i z tego, że wspieramy kulturę przez wielkie K, chcemy promować również kulturę na co dzień, podejmując decyzje nie na bazie wczorajszych wydarzeń i bieżących kontrowersyjnych relacji. ale na bazie tego,co zostało stworzone i 100 i 200 i 1000 lat temu i na czym osadza się cywilizacja zachodu, czyli Wiliama Szekspira i również chrześcijaństwa. Jestem zadowolony osobiście również z tego powodu; już kiedyś mówiłem, że codziennie przez 5 lat wracałem przez ten plac codziennie ze szkoły, a teraz pan Rizzi wspólnie z panem Limonem zbudowali piękny teatr.

Fot. Kazimierz Netka

– Teatr tutaj to tylko budynek, z którego jesteśmy bardzo dumni ale teatr to również edukacja – mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Pan profesor przytoczył słowa aktorów angielskich którzy tutaj to Gdańska przyjeżdżali od początku XVII wieku i mniej więcej 50 m stąd była scena, gdzie grali: Nic wierniej nie oddaje biegu rzeczy tego świata. Niżli tragedie i komedie ukazujące ludzi i ich losy niczym w zwierciadle,m w którym każdy może się ujrzeć, rozpoznać samego siebie. Będzie ona, czyli ta sztuka, teatr trwał, podziwiana i miłowana przez światłych ludzi również w naszych czasach, żyjąc w naszej mowie i obyczajach, dopóty, dopóki świat będzie istniał.

Prof. Jerzy Limon powiedział również, iż to ważne, że Grupa LOTOS dostrzega rolę teatru i kultury w ogóle w kształtowaniu wrażliwości i postaw. Dzięki temu możemy wspólnie budować publiczność. Zwrócił uwagę na istniejące w języku angielskim i określenie: „corporate citizenship”, co po polsku można przetłumaczyć jako „obywatelską świadomość korporacji”. I za nią chciałbym Grupie LOTOS podziękować – mówił Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. – Niech muzy będą z wami.

– Mam dla pana prezesa medal jaki wybiliśmy w 1993 roku z okazji wizyty księcia Walii – dodał prof. Jerzy Limon, zwracając się do prezesa Jarosława Wittstocka. – To medal z czystego srebra, bardzo piękny, artystyczny, nawiązujący do medali renesansowych, Gdańsk słynął z tych medali. Cieszę się, że taka namiastka naszej wdzięczności trafia w pańskie ręce. Chciałbym też napomknąć, że książę, Walii, o którym pan prezes wspomniał, nie był pierwszym księciem Walii, co mu przypomniałem w mowie powitalnej, gdyż pierwszy książę Walii przyjechał do Gdańska w 1391 roku i tez odbył taką trasę do Dworu Artusa gdzie przywiano go Koncertem niebiańskiej muzyki jak to odnotował jego sekretarz, Ten książę z XIV wieku został później królem Henrykiem IV, o którym Szekspir napisał sztukę. Takich powiązań mamy tutaj dużo.

Fot. Kazimierz Netka

Adam Kasprzyk – rzecznik prasowy Grupy LOTOS, członek Rady Fundacji LOTOS powiedział, że Grupa LOTOS ma taką tradycję, że darowane tak wspaniałe rzeczy przekazuje na cele charytatywne.

LOTOS ma teraz w swej opiece dziecko, które cierpi, wymaga wsparcia ogromnego i ten oto dar, przeznaczony przez państwa zostanie właśnie zlicytowany na rzecz potrzebującego małego chłopca, który walczy o życie – poinformował Adam Kasprzyk.

A jak współpraca z Grupą LOTOS przedstawia się do tej pory? Przypomniała to Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Otóż, współpraca Gdańskiego Teatru Szkspirowaskiego z Grupą LOTOS trwa już 13 lat. LOTOS sponsorował też uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego teatru, a także m.in. partnerem happeningu „Aktorzy Przyjechali” oraz Pierwszego Zjazdu Polskich Hamletów.

Prezes Jarosław Wittstock, pytany o to, jakie korzyści będzie miała Grupa LOTOS z wspierania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odpowiedział skromnie, że pomoc Teatrowi, to po prostu działalność firmy, wynikająca ze społecznej odpowiedzialności biznesu, z CSR – Corporate Social Responsibility.

Fot. Kazimierz Netka

Gdański Teatr Szekspirowski ma już konkretny pomysł jak wsparcie z Grupy LOTOS spożytkuje.

– Ponieważ jest to wsparcie znaczące i całoroczne, dzięki niemu będziemy mogli zrealizować plany, które do tej pory bardzo mgliście się rysowały – powiedział prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie tylko będziemy mogli dofinansować Festiwal Szekspirowski – naszą flagowa imprezę, czy cykl Teatry Europy, ale chcemy w tym roku po raz pierwszy wystąpić w roli producenta przedstawienia teatralnego i tutaj wsparcie LOTOSu jest dla nas zbawienne. Prawdopodobnie będzie to burza Szekspira, premiera w Październiku tego roku,. Tak, ze ju,z tyle mogę na tym etapie powiedzieć, To wsparcie jest dla nas bardzo znaczące, wręcz zbawienne. Aczkolwiek jesteśmy instytucją kultury, wspieraną przez oba samorządy, ale na działalność gros środków pochodzi z zewnątrz nie z budżetu naszego i to jest praca całego zespołu, żeby te środki zebrać, składamy wnioski o środki do ministerstwa, do różnych fundacji i bardzo cieszy też wsparcie korporacji, zwłaszcza tak dużych jak LOTOS.

Reżyserem będzie pan Szymon Kaczmarek, który zdobył nagrodę Złotego Yoricka za przedstawienie „Kupiec Wenecki” i jakiś czas temu też Złotego Yoricka za przedstawienie „Poskromnienie Złośnicy” w Teatrze Wybrzeże. To reżyser, który nam się bardzo podoba, będziemy je grali przez cały rok i później latem przy otwartym dachu i na scenie elżbietańskiej – powiedział prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *