Grypa atakuje. Szczepmy się, by chronić nie tylko siebie, ale również bliskich. Naukowcy, dyrektorzy, a także studentki oraz studenci z kraju i z zagranicy przypomnieli w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o korzyściach wynikających ze szczepienia się przeciw grypie

Fot. Kazimierz Netka.

Korzystajmy z dobrodziejstwa medycyny

To była kolejna akcja promująca sposób obrony przed chorobą, atakującą zwłaszcza jesienią.

Fot. Kazimierz Netka.

Na temat potrzeby zaszczepienia się mówili m.in.: prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) i przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Barbara Kamińska z Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki. Obecni byli też Monika Kasprzyk – dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Joanna Erecińska – zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dr Piotr Gutknecht, prezes Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed. W szczepieniach wzięli udział także studentki i studenci, w tym zagraniczni (z The Medical University of Gdańsk English Division) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, m.in.: Michał Bystram, Jerome Shibu Joseph, Julia Krause, Maria Renke, Dariusz Rystwej, Shraddha Singh i Julia Stelmach.

Fot. Kazimierz Netka.

Konferencję prowadziła dr n. hum. Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy, kierownik Sekcji ds. Komunikacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

– Tradycyjnie spotykamy się tutaj w tych murach co roku, szczepiąc się przeciw grypie, dając przykład i przekonujemy do tego, jak to jest ważne, a ważne jest rzeczywiście jest – mówił prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Jako kardiolog wiem, że przede wszystkim szczepię się dla swoich pacjentów, którzy zwykle są osobami starszymi, z licznymi chorobami układu krążenia, cukrzycą, czasami z innymi chorobami. Grypa, którą ja bym potencjalnie mógł do nich przynieść i ich zarazić może być bardzo groźną chorobą. Myślę, że każdy z nas ma wokół siebie, czy wśród bliskich, czy wśród współpracowników, takie osoby, dla których grypa może być bardzo groźna i nawet jeżeli nie chcemy się szczepić dla siebie, to zaszczepmy się dla tych osób.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo się cieszę, że ponownie możemy się spotkać u progu sezonu jesienno – zimowego, sezonu infekcji układu oddechowego i gorąco państwa zachęcamy do szczepień w tym przypadku przeciwko grypie – powiedział prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. – Tak to jest, że szczepienia ratują zdrowie i życie i my w to wiemy. To dało się zauważyć, zmierzyć i wyliczyć. Szczepienia są bardzo bezpieczne. W przypadku infekcji dróg oddechowych, szczepienie ma przede wszystkim złagodzić przebieg choroby. Być może zakazimy się pomimo szczepienia, ale nie trafimy do szpitala i nie umrzemy. To dotyczy przede wszystkim seniorów. Ja gorąco państwa zachęcam do poddania się procesowi kwalifikacji do szczepień i czynię to z czystym sumieniem, a jeżeli ktoś ma obawy, to zachęcam żeby wziąć ze sobą przyjaciela, który być może nieco ten lęk i obawy złagodzi. Gorąco zachęcam.

– Pediatry nie ma prawa zabraknąć, kiedy jest hasło: szczepienia – mówiła prof. Barbara Kamińska z Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. – Wiecie państwo, to jest zawsze grupa dzieci najmłodszych, począwszy od noworodków, do 18. roku życia, ale jak widzicie, w gronie osób, które mówią o szczepieniach dorosłych też jestem. W tej grupie są zawsze problemy, bo to jest dla rodziców coś nowego, niemniej jednak od tego jesteśmy my, od tego jest edukacja, od tego jest chęć, żebyśmy mogli do tych rodziców dotrzeć, a oni zgodzić się na to, żeby dziecko było szczepione. Pokazaliśmy wszystkie plusy, a plusów jest dużo, dużo więcej niż niekorzystnych odczynów poszczepiennych. Myślę, że tutaj my jako pediatrzy, mamy na pewno pałeczkę ze sobą którą niesiemy czyli edukację, o której zawsze mówimy. Dzisiejszy program jest też edukacją. A dlaczego jestem dzisiaj w grupie? Bo też szczepimy dzieci na grypę.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szczepienia są wielkim osiągnięciem medycyny – przekonywał dr Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chciałbym zwrócić uwagę, że tak, jak mówił pan rektor, ja też, oprócz pracy administracyjnej zajmuję się chorobami paliatywnymi w opiece domowej i też ze względu na ich zdrowie i osłabioną odporność, chcę się zaszczepić, aby chronić te osoby przed ciężkimi powikłaniami, jakimi może być grypa. Dodatkowo we własnej rodzinie mam osobę, którą się opiekujemy, która ma 93 lata i też wymaga opieki, troski z naszej strony. Dlatego też szczepię się i zachęcam wszystkich, aby korzystać z dobrodziejstwa medycyny. Szczepmy się!

O tym, że warto się szczepić swoim przykładem zaświadczyli także studentki i studenci GUMed. Wypowiedzi tych osób przekazała nam dr n. hum. Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy, kierownik Sekcji ds. Komunikacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:

Fot. Kazimierz Netka.

Jerome Shibu Joseph (VI r. lekarski – English Division):

Wierzę, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić, ponieważ jako przyszli pracownicy ochrony zdrowia i urzędnicy powinniśmy raczej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

I believe we should all take a vaccination, because as future helathcare wokrers and officials, we should believe in trying to prevent any diseases, disorders and problems than trying to cure it. Prevention is always better than cure.

Maria Renke (VI r. lekarski):

Ja się szczepię jako młoda osoba i myślę, że jest to bardzo ważne. Nie tylko dlatego, że szczepienie łagodzi przebieg samej infekcji, ale także jako inwestycja w przyszłe długie życie – zmniejsza ryzyko długotrwałych powikłań, infekcji, ostrej infekcji, ciężkiej infekcji grypy. Chciałabym zwrócić uwagę, że dla młodych ludzi regularne szczepienie ma również wiele korzyści i zachęcić do tej czynności.

Fot. Kazimierz Netka.

Dariusz Rystwej (I r. badania kliniczne, II st.):

Myślę, że najpiękniejsze w szczepieniach przeciwko grypie jest to, że każdy z nas może mieć inny powód, by to zrobić. To do nas należy, jaki będziemy mieć powód. Zachęcam do odpowiedzenia sobie na pytanie, „dlaczego chcę się zaszczepić?” i powiedzenia „szczepię się, bo…”.

Shraddha Singh (VI r. lekarski – English Division):

Wierzę, że szczepienie jest bardzo ważne, aby zapobiegać nieszczęściom, które obserwowaliśmy w przeszłości. Jako przyszły pracownik opieki zdrowotnej sądzę, że jesteśmy odpowiedzialni za promowanie świadomości dotyczącej szczepionek i ich efektów – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – aby ludzie mogli podejmować świadome decyzje dotyczące szczepień.

I believe that vaccination is really important. It’s to prevent the major calamities we’ve seen previous time. As a future healthcare worker, I think it’s our responsibility to promote this awareness about taking a vaccine and its effects – the positive effects and also the adverse effects – so people can take a conscious decision on taking a vaccine.

Julia Stelmach (III r. lekarski):

Ja się szczepię w imieniu studentów. Chciałabym zachęcić innych studentów, bo wiem, jak to jest ważne i mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, jakie to istotne.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak podaje portal Szczepienia.info, powstały z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy – poinformowała dr n. hum. Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy, kierownik Sekcji ds. Komunikacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego .

Zapytaliśmy, jak pandemia wpłynęła na popularność szczepień przeciw grypie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Tak się składa, że szczepienia przeciwko grypie były tematem mojej pracy licencjackiej – odpowiedział Dariusz Rystwej – koordynator do spraw akcji profilaktycznych, Uczelniany Samorząd Studentów GUMed. – Na pewno pandemia wpłynęła w pewien sposób zachęcająco, zwiększyła świadomość ludzi na temat szczepień, ponieważ w czasie okresu pandemicznego przez pewien czas szczepionki przeciwko grypie były dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Obecnie szczepionki są bezpłatne dla osób od 6 miesiąca życia do 18 roku życia oraz dla osób 65+. Dla pozostałych osób, czyli ze zwykłej grupy, 18 – 65 lat, istnieje 50-procent refundacji na szczepienie przeciwko grypie.

Warto wspomnieć, gdzie szukać informacji na temat szczepień przeciwko grypie. Zachęcam do sięgania na stronę Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy i tam na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/ znajdują się informacje, które są szczegółowe, tłumaczą jak się szczepić, gdzie się szczepić i kto może.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *