Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku: na Targu Węglowym, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej, w Zbrojowni oraz na wyspie Ołowianka, gdzie jest koło widokowe AmberSky. Wielkie, przedświąteczne przygotowywanie się duchowe, nastrojowe, prezentowe do Gwiazdki ‘2023 oraz do powitania roku 2024. Zespół Przedbramia Ulicy Długiej – w pełnej gali świateł, po raz pierwszy w takim blasku

Fot. Kazimierz Netka.

Światowe atrakcje, nie tylko świąteczne, w centrum miasta, od 24 listopada do 23 grudnia

Co dzień to atrakcyjniej, bardziej świątecznie – tak będzie nas wprowadzał w przedświąteczny nastrój, tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który już za tydzień, od 24 listopada, będzie rozkwitał, jaśniał wieloma barwami, na Targu Węglowym w Gdańsku. Głównym celem tego wydarzenia jest przygotowanie nas okresu świąteczno – noworocznego, ale niektóre wydarzenia rozpoczną się na pełnych obrotach już pierwszego dnia tego wydarzenia. Jednym z najnowszych obiektów będzie rollercoaster – maszyna, która zakręcić potrafi człowiekiem w różne strony, na szczęście nie głową w dół, ale na boki, w różnym tempie.

O szczegółach dowiedzieliśmy się podczas spotkania 18 listopada 2023 roku na Targu Węglowym tuż obok Wieży Więziennej. O tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym opowiadali m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Paweł Orłowski – wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich; Agnieszka Paczkowska – wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej; Anna Barbasiewicz – rzecznik prasowy SkyWheels – właściciela Koła Widokowego AmberSky i sponsora głównego Jarmarku Bożonarodzeniowego; Katarzyna Szulc – współpracująca z AmberSky.

Fot. Kazimierz Netka.

O tym wspaniałym wydarzeniu poinformował nas również Marcin Dajos z Międzynarodowych Targów Gdańskich, który prowadził konferencję:

Jarmark Bożonarodzeniowy – cztery tygodnie świętowania w Gdańsku!

W piątek 24 listopada rozpocznie się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie, będzie wprowadzać w przedświąteczny nastrój. Jarmarkowe miasteczko ponownie przemieni Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię w miejsca pełne przedświątecznej magii.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jarmark w tym miejscu stał się już tradycją, którą polubili nie tylko mieszkańcy Gdańska tłumnie odwiedzający stoiska, ale to wydarzenie przyciąga także dużo turystów. Już w kilku plebiscytach zajęliśmy wysokie miejsca, a Jarmark z roku na rok zmienia się na lepsze – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60% to przedsiębiorcy z Pomorza, więc to także pobudzenie naszej lokalnej gospodarki.

W tym roku po raz pierwszy rozświetlony zostanie Zespół Przedbramia. Od 24 listopada do 23 grudnia mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta oraz turyści wypełnią jarmark radosnym, świątecznym gwarem. To tradycyjne miejsce spotkań, poszukiwania oryginalnych prezentów oraz zimowych spacerów. Jarmark Bożonarodzeniowy stał się przedświąteczną wizytówką Gdańska, co potwierdził m.in. plebiscyt European Best Christmas Markets 2023. Około 48 tys. internautów wybrało go drugim najpiękniejszym w Europie.

Inspiracje i prezenty

– Pytamy naszych gości, czego szukają podczas Jarmarku. Stąd wiemy, że oprócz dobrej kuchni są to prezentowe inspiracje. Dlatego zapewnimy inspiracje i prezenty, które będzie można nabyć na ponad 80 stoiskach z rzemiosłem – wylicza Paweł Orłowski, Wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Fot. Kazimierz Netka.

– Staramy się, aby świętowanie na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku co roku przynosiło coś nowego. W tym roku doszło kilka nowości, w tym m.in. spinning coaster. Ustawiliśmy go tak, aby podczas przejażdżki jednocześnie można było podziwiać panoramę Jarmarku – zdradza prezes Orłowski.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w trakcie minionego Jarmarku Bożonarodzeniowego odwiedzający nastawieni na znalezienie prezentów pojawiają się w świątecznym miasteczku, aby zainspirować się, odnaleźć  wyjątkowe, unikatowe podarunki. Rozpoczynający się 24 listopada Jarmark stanie naprzeciw tym oczekiwaniom. Specjalna oferta rzemiosła i rękodzieła pojawi się na ponad 80 stoiskach – z czego 45 znajdzie się w Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – „Świąteczna skarbnica pomysłów”. Tam, jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

Świat smaków

Ponad 60 stoisk świątecznych wypełnią smaki różnych kuchni świata. Tak popularne podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego spotkania rodzinne czy towarzyskie będą mogły odbywać się przy potrawach z 17 krajów i regionów globu. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, kaszubską, orientalną, krymsko – tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskich poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych, będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy  raclettem.

Temperaturę podniosą gorąca czekolada czy różnego rodzaju napary herbaciane. Na smakoszy czekać będą grzańce korzenne, malinowe i pomarańczowe. Najlepiej smakują w oryginalnym kubku  Jarmarku Bożonarodzeniowego, który nadaje się idealnie do wszystkich rodzajów napojów. A co najważniejsze, część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Fundacji Hospicyjnej.

Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky

Nowością na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 jest Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane dedykowane najmłodszym atrakcje: symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: spinning coaster – Wirujące Beczki. W przedświątecznej bieganinie warto znaleźć czas na chwile radosnego zapomnienia i zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Jeden wspólny bilet ułatwi skorzystanie z wszystkich atrakcji.

Fot. Kazimierz Netka.

Początkiem przygody będzie zapewne debiutujący na Jarmarku spinning coaster. Konstrukcja Wirujących beczek ma różną wysokość – tor zawija się w ósemkę, po której jadą wagoniki – beczki. Wagoniki dodatkowo wirują wokół własnej osi z różną prędkością, w zależności od liczby pasażerów i ich wagi, co sprawia, że każda podróż jest nieprzewidywalna, ekscytująca i dostarcza nowych wrażeń.

Pięknymi figurami, zdobieniami i oświetleniem cieszyć będzie ponownie Gdańska Karuzela na Targu Węglowym. Tuż przed tegorocznym Jarmarkiem pojawiła się jej nowa, ręcznie malowana wersja, która powstała we włoskiej manufakturze. Rusza się płynnie i z gracją, choć warto wiedzieć, że całość waży… 15 ton. Jednorazowo z atrakcji może skorzystać 30 osób, a przejażdżka trwa kilka minut.

Tuż obok Karuzeli czekać będzie na jarmarkowych gości Domek św. Mikołaja, a w nim spotkanie z gospodarzem. Wystarczy wsiąść do sań św. Mikołaja, założyć „magiczne” okulary VR i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób Mikołaj dostarcza prezenty do wszystkich ludzi na świecie w zaledwie jedną noc!

Czwartym elementem Zakątka jest Koło Widokowe AmberSky, na które trzeba wybrać się na Ołowiankę.

Cennik atrakcji dostępny jest na stronie internetowej https://bozonarodzeniowy.pl/ .

Warsztaty dla najmłodszych oraz Dzień Mieszkańca

W Artystycznym Zakątku w Zbrojowni znajdzie się Pracownia św. Mikołaja, w której odbędą się świąteczne warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli.  W programie spotkanie z Mikołajem, świąteczne stroiki i atrakcja z Zakątka Świątecznych Podróży z Ambersky. Więcej informacji na https://bozonarodzeniowy.pl/ .

12 grudnia zapraszamy  na Dzień Mieszkańca osoby zamieszkujące Śródmieście – dla sąsiadów Jarmarku zostały przygotowane ciekawe warsztaty i niespodzianki – obowiązywać będą elektroniczne zapisy.  Zapraszamy posiadaczy karty mieszkańca.

Program różnorodny i bogaty

Tegoroczny program artystyczny wypełnia niemal każdy dzień Jarmarku. We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawi się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMed. W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne podczas karaoke. W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. W piątki organizatorzy zaproszą milusińskich na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich. W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.

Tradycyjnie Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy tylko czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia. Niedziele to czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Od 1 grudnia, razem z firmą Wedel zaprosimy na otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej.

Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, w tym  warsztaty kreatywne – zostanie to wszystko zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku.

Jednym z wyjątkowych domków Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Fabryka Prezentów św. Mikołaja, który znajdzie się w pobliżu wielkiego napisu „JARMARK”, na Targu Węglowym. Każdy kto go odwiedzi, będzie mógł zakupić atrakcyjne gdańskie upominki, naturalnie o świątecznym charakterze, ale nie tylko. W domku czekać będzie również pyszna niespodzianka. Będzie tam można zakupić pakiety projektu Smaki Gdańska, dostępne w wersji dla 1, 2, a nawet 4 osób. A to nie koniec! GOT przygotowała konkurs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Za skanowanie kodów QR można zdobyć fantastyczne nagrody. Zadanie będzie polegało na polowaniu na 10 „kubików” z kodami i ich skanowaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na stronie jestemzgdanska.pl w dniu startu jarmarku.

Jarmark pomaga

Jak co roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do udziału w akcjach specjalnych i charytatywnych. Wśród nich znajdzie się „Świąteczna szafa”, która będzie służyła do wymiany zabawek – akcja toycrossing. W Zbrojowni pojawi się znany już wszystkim regał do bookcrossingu, w ramach akcji organizowanej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Grupa GPEC wspólnie z Amberexpo będzie zbierać środki dla Fundacji Hospicyjnej. W zimowym domku Grupy GPEC będzie można zakupić bilety, z których wpływ zostanie przekazany dla podopiecznych Fundacji. Wejściówki będą uprawniać do uruchomienia „Magii Świąt” jednym guzikiem. Pomogą w tym ogromnych rozmiarów elfy, które również zapozują w pięknej świątecznej scenerii do pamiątkowego zdjęcia.

– Chciałam wyrazić wdzięczność, że kolejny rok możemy być na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku. Jestem wdzięczna, że o nas pamiętacie i wspieracie najstarsze gdańskie Hospicjum im. Dutkiewicza. Na Jarmarku znajdą się nasi wolontariusze w żółtych koszulkach zbierający datki. Dodatkowo współpracujemy z Grupą GPEC, która przygotuje świąteczną niespodziankę, będzie także koncert kolęd. Te aktywności pozwolą nam pozyskać środki dla hospicjum – mówi Agnieszka Paczkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej:

Fot. Kazimierz Netka.

Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku zaprasza na  wyjątkowy koncert charytatywny: „Śpiewajmy z Mikołajem dla Fundacji Hospicyjnej”, w którym wezmą udział m.in. artyści z Cappelli Gedanensis. W rozśpiewanej atmosferze odbędzie się także spotkanie z Mikołajem i elfami.

W Zbrojowni ponownie powstanie „Misiowa Brama” Smyka. Na zakończenie Jarmarku, przy zakupie kubków jarmarkowych będzie można adoptować misia. Środki z zakupu kubeczków będą przekazane dla podopiecznych Hospicjum.

Organizatorzy Jarmarku dołączyli także do akcji Boże Narodzenie z Ukrainą, która jest realizowana na 30 europejskich jarmarkach, wspierając fundację Faina.ua.

Łosiowi jest do śmiechu

Niezmiennie w ostatnich latach największą popularnością cieszy się Łoś Lucek. Także w tym roku będzie on zaczepiał przechodniów i żartował sobie z różnych sytuacji. Choć poczucie humoru ma zazwyczaj „suche”, to tłumy przed jego domkiem pokazują, że potrafi zadbać o pozytywny nastrój „swoich” gości.

Odpalamy Święta!

– Zaczynamy już za tydzień. W sobotę wielkie otwarcie i parada. Później rozbłysną także iluminacje. Nie tylko tu na Targu Węglowym, ale w całym mieście. W tym czasie ciemności, każdy z nas potrzebuje światła i pogody ducha – powiedziała prezydent Dulkiewicz.

Fot. Kazimierz Netka.

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 150 iluminującym figurom, które będzie można podziwiać w 9 lokalizacjach Gdańska od 5 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku. Tutaj także nie zabraknie nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa której patronem jest Zarząd Portu Gdańsk. Towarzyszyć jej będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej przystanie Konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz rozświetlony Mostek. Już przy wejściu powita nas tam Iluminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki. Na Skwerze Ruchu Młodej Polski stanie wysoki na 6 metrów Carillon. Drogę do Wolności rozświetli napis: Solidarność, Rybackie Pobrzeże #GDN, a Skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich – Gdańskich Wodociągów. Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC – sponsor iluminacji gdańskich.

JARMARKOWE ATRAKCJE NON STOP

– CHOINKA MŁODYCH GDAŃSZCZAN ​

– ZAKĄTEK ŚWIĄTECZNYCH PODRÓŻY z AMBERSKY ​

– Karuzela Gdańska

– Symulator lotów SANIE MIKOŁAJA ​

– Spinning Coaster WIRUJĄCE BECZKI

– Koło Widokowe

GADAJĄCA SKRZYNKA KATARZYNKA NA LISTY  ​

ŚWIĄTECZNA SCENA Z TRONEM MIKOŁAJA​

PRACOWNIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ​

BRAMA ADWENTOWA – NIESPODZIANKI DLA DZIECI ​

MAGIA ŚWIĄT GPEC

ŁOŚ LUCEK

ANIELSKI MŁYN

ZAGAJNIK Z KAPLICZKĄ

ZACZAROWANA FONTANNA MARKI WEDEL

ILUMINACJE NA JARMARKU ​20 figur!

ŚWIETLNY NAPIS JARMARK BOŻONARODZENIOWY ​

ŚWIETLNY DACH NA UL BOGUSŁAWKSIEGO ​

ŚWIETLNY DACH i BRAMA PRZY WEJŚCIU DO ZBROJOWNI ​

FIGURY – ZEGAR, KANDELABRY, FOTEL, BOMBKA​

TRZY ŚWIETLISTE BRAMY, ALTANKA, FONTANNA CZEKOLADY Wedla, SKRZYDŁA

Najważniejsze informacje:

Stoiska dostępne dla zwiedzających:

niedziela – czwartek 12.00-20.00, piątek – sobota 12.00-21.00

Jarmark Bożonarodzeniowy – 24 listopada-23 grudnia. Miejsca: Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Zbrojownia, Zespół Przedbramia.

WWW: https://bozonarodzeniowy.pl/

FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk

INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy/;

TIK TOK: @gdansk_bozonarodzeniowy

Niezwykle atrakcyjne są unikatowe podróże, na które zapraszają organizatorzy. Wiele doznać zapewni przejażdżka na rollercoasterze – Spinning Coasterze, gdzie będzie można osiągnąć niemal stan nieważkości. Gdy już wsiądziesz do „beczki” to uciec się nie da. Zabezpieczenia są bardzo solidne, a jazda jak w nieskończoności – po torze w kształcie ósemki.

O tym wehikule opowiedziały nam panie Anna Barbasiewicz – rzecznik prasowy SkyWheels – właściciela Koła Widokowego AmberSky i sponsora głównego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Katarzyna Szulc – współpracująca z AmberSky:

Pojazd poruszany jest przy pomocy m.in. 12 silników które wciągają go na górę, Jest bezpieczny, ale trzeba mieć co najmniej 95 centymetrów wzrostu żeby pojechać i by zabezpieczenia pasowały do postaci podróżującego. Każdy pasażer zapinany jest pasami, dodatkowo zabezpieczony, podparty do siedzenia specjalnym siłownikiem. Jest przyjemnie. Bardzo bezpiecznie. Pojazd pochodzi prosto z fabryki; razem karuzelą przyjechał z Włoch.

Fot. Kazimierz Netka.

Jako sponsor główny Jarmarku Bożonarodzeniowego co rok staramy się wzbogacać ofertę Jarmarku i w tym roku nowością jest Spinning Coaster – wirujące beczki – tak się nazywa. Mamy tor w kształcie ósemki o różnej wysokości. Na nim są wagoniki, które dodatkowo, jadąc po torze, obracają się wokół własnej osi i tutaj cała atrakcja polega na tym, że w zależności od tego, ile osób znajduje się w wagoniku i jaka jest ich waga, wagoniki za każdym razem obracają się z różną prędkością i w nieprzewidywalny sposób. Dlatego, za każdym razem gdy skorzystamy z tej atrakcji dostajemy zupełnie nowe wrażenia, z każdą jazdą.

Techniczne dane: jednocześnie może pojechać coasterem 16 osób. Koszt: 25 złotych, czas jazdy: około 3 minut.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *