Kanał Elbląski połączył Wisłę z jeziorami warmińskimi. Został zrewitalizowany, a teraz sypią się za to… nagrody!

Trwa konkurs: Najlepsza Modernizacja Roku 2015

Głosuj na zrewitalizowany, jedyny taki na świecie, ciągle czynny zabytek, wodno – lądowy szlak dla statków: Kanał Elbląski!

Na zdjęciu powyżej: Widok na Kanał Elbląski. Fot. z Archiwum RZGW w Gdańsku.

Zrewitalizowany, unikatowy w skali świata zabytek: Kanał Elbląski, znowu zostałzgłoszony do konkursu. Osoby i firmy, które ożywiły ową niezwykłą śródlądową drogę wodno – ziemną, łączącą (poprzez rzekę Elbląg i jezioro Drużno) Zalew Wiślany i miasto Elbląg z Ostródą i Iławą; Bałtyk oraz dorzecze Wisły z jeziorami w województwie warmińsko – mazurskim, mają dużą szansę zdobyć laury w rywalizacji pt. „Najlepsza Modernizacja Roku 2015”.

Kanał ElbląskiNa zdjęciu: Statek na wózku, na pochylni – jeszcze przed rewitalizacją Kanału. Fot. Kazimierz Netka.

Przypomnijmy, że za rewitalizację Kanału Elbląskiego odpowiadał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa polskiego oraz z Unii Europejskiej. Instytucją wdrażającą projekt była Polska Organizacja Turystyczna, a tytuł przedsięwzięcia brzmiał: „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Druzno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”. Koszt: 115 mln. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 48,5 mln zł. Współfinansowanie przez Unię Europejską odbyło się w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013, 6. Oś priorytetowa „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”, Działanie 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zdjęciu: Statek wciągany na jedno ze wzniesień na trasie Kanału Elbląskiego. Fot. z Archiwum RZGW Gdańsk.

Z ramienia RZGW w Gdańsku głównymi realizatorami byli: Halina Czarnecka – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku; Andrzej Ryński – zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji RZGW oraz Anna Cieśla – Kierownik Jednostki Realizującej Projekt Kanał Elbląski w RZGW Gdańsk. Już kilka trofeów za Kanał Elbląski osoby te otrzymały

W kwietniu br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku został wyróżniony prestiżową nagrodą „Zabytek Zadbany 2016”, nadawaną przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Nagrodę przyznano za przygotowanie i realizację projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”. Kanał Elbląski znalazł się w zaszczytnym gronie 19 nominowanych obiektów, wyłonionych spośród 46 zabytków zgłoszonych w całej Polsce. Trofeum to RZGW w Gdańsku zdobył w kategorii specjalnej architektury przemysłowej i dziedzictwa techniki.

150529PM0177Na zdjęciu: Mechanizmy jednej z pochylni. Fot. z Archiwum RZGW Gdańsk.

W maju br. rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została uznana za „Budowę Roku 2015″. Prestiżową nagrodę I stopnia i tytuł „Budowy Roku” przyznał Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Teraz, realizatorzy projektu rewitalizacji Kanału Elbląskiego starają się o następne laury; w konkursie pt. „Modernizacja Roku 2015”. Głównym laureatem ma szansę zostać Mostostal Warszawa SA, który urzeczywistnił projekt rewitalizacji. Wsparcia w tych staraniach udziela Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Współrealizatorami byli też: Doraco Sp. z o.o., Melbud S.A., BHE Dychów Sp. z o.o., Budimex S.A., Safege, Erplast. Projektant: Nitras Proconsult PBP Sp. z o.o. Szczecin.

W konkursie „Modernizacja Roku 2015” Kanał Elbląski oceniany jest w kategorii: obiekty przemysłowo – inżynieryjne. Obok komisji konkursowej swojego faworyta może też wytypować publiczność. W tym celu, na stronie internetowej konkursu możliwe jest otwarte głosowanie. Każdy, kto docenia walory odnowionego Kanału Elbląskiego, może wejść na www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/80-elblag.html i uczestniczyć w plebiscycie, poprzez głosowanie.

kanała otwarcie 19Fot. Z Archiwum RZGW w Gdańsku.

– Kto chce bliżej poznać tę unikatową lądowo – wodną drogę dla statków, niech odwiedzi Izbę Historii Kanału Elbląskiego, znajdującą się przy pochylni w Buczyńcu – zachęca Bogusław Pinkiewicz – rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Tam  zostanie otwarta wystawa poświęcona twórcy Kanału: Georgowi Jacobowi Steenke. Uroczysty wernisaż zaplanowano na 30 czerwca, o godz. 13.00, w 215 rocznicę urodzin tego znakomitego inżyniera. Dla gości pierwszego dnia przygotowano specjalne niespodzianki, dzięki którym twórcy wystawy chcą przybliżyć zwiedzającym postać budowniczego Kanału. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego i Żegluga Ostródzko-Elbląska.

Kanał Elbląski.pomnik

Na zdjęciu: Obelisk upamiętniający twórcę Kanału Elbląskiego. Fot. Kazimierz Netka.

G.J. Steenke (ur.  1801, zm. 1884) był inspektorem grobli i wałów, na Żuławach Wiślanych. Opracował projekt połączenia jezior Pojezierza Iławskiego i budowy Kanału Elbląskiego. Zaprojektował system pochylni z tzw. suchym grzbietem, dzięki którym statki mogą pokonać blisko 100-metrową różnicę poziomów wody – czytamy na stronie internetowej rzgw.gda.pl/ . Statki wciągane są na wzniesienia bez używania silników spalinowych; wykorzystywana jest tu siła (a właściwie ciężar) wody.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *