Fot. Kazimierz Netka.
Przez sztukę do chęci rezygnacji z tego, co nam szkodzi, albo co najmniej nie sprzyja
Fot. Kazimierz Netka.
Artyści z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ukazali swe spojrzenia na kolej jako środek dojazdu do pracy, nauki ale i do wypoczynku. Przedstawili też relacje: pociąg – samochód, autobus. Elektryczne pojazdy poruszające się po szynach konkurują z wehikułami spalinowymi. Różne punkty widzenia w tym zakresie artyści – studenci ASP – przedstawili na plakatach, które pokazano w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W czwartek, 23 czerwca 2022 roku odbył się pierwszy taki wernisaż ekspozycji obrazów, ukazujących jeden z najważniejszych problemów świata, jakim jest emisja gazów cieplarnianych przez pojazdy z silnikami spalinowymi i znacznie mniejsza ta emisja przez transport szynowy, napędzany elektrycznie.
Fot. Kazimierz Netka.
– Kolej na ekologię! – to tytuł projektu realizowanego wspólnie przez dwie gdańskie instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Akademię Sztuk Pięknych. Przedsięwzięcie wpisuje się w kampanię ekoTransport, prowadzoną przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku. W pierwszym roku jej trwania promowana jest podróż koleją. Taki transport ma bowiem mnóstwo zalet. Pociąg to najbardziej przyjazny środowisku środek lokomocji. Poza tym, jest szybki, wygodny i bezpieczny. A jak poprzez artystyczną twórczość przekonać mieszkańców do wyboru kolei? Dokonali tego studenci Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Powstały prace, które w oryginalny sposób do tego namawiają! Zapraszamy na otwarcie wystawy! – zachęca Urszula Pakulska – Główny Specjalista, Dział Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wernisaż „Kolej na ekologię!” odbył się w czwartek, 23 czerwca 2022, o godz. 10:00 w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Prace artystyczne, które mamy przyjemność oglądać, powstały w ramach projektu Kolej na ekologię – wyjaśnił prowadzący wernisaż Karol Czuba – specjalista w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to przedsięwzięcie współrealizowane przez Akademię Sztuk Pięknych i naszą instytucję. Jego ideą jest promocja kolei jako środka transportu najbardziej ekologicznego.
Inicjatywa ASP wpisuje się idealnie w projekt, który my, jako Fundusz, w tym roku realizujemy i mam na myśli naszą kampanię społeczną Eko Transport. W ramach tej kampanii podejmujemy wiele działań. Nawiązaliśmy współpracę z uczelniami, z Komendą Wojewódzką Policji, z Nadleśnictwami. Realizujemy kampanię internetową; powstają prace graficzne i spoty radiowe. Jesteśmy obecni też na festynach blisko ludzi, ponieważ ochrona środowiska i ekologia to tematy, które muszą być obecne w wielu przestrzeniach.
Prace, które dzisiaj oglądamy zostały wykonane przez studentów Pracowni Plakatu i Form Reklamowych, pod kierownictwem profesora Sławomira Witkowskiego oraz doktora Adama Świerżewskiego – prorektora do spraw współpracy i promocji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – powiedział Karol Czuba.
– Bardzo dziękuję, witam wszystkich – powiedział dr Adam Świerżewski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest też dla nas nowa sytuacja, bo jeszcze nigdy nie byliśmy na otwarciu wystawy, która zaczyna się o 10 rano, dla nas jest to też jakieś novum, nowe doświadczenie, ale myślę, że na równi pozytywne jak takie typowe doświadczenia, które mamy z każdym otwarciem związanym z naszymi aktywnościami. Bardzo dziękuję, że jesteśmy tutaj. Myślę, ze prace naszych studentów same się bronią. Mamy niezwykle kreatywnych, zaangażowanych studentów. Jak państwo pewnie jesteście w stanie zauważyć, nasi studenci nie tylko są świetnymi projektantami, ale też mądrymi ludźmi, którzy dbają o środowisko. Bardzo dziękuję, że jesteśmy tutaj i mam nadzieję, że to nie jest ostatnia inicjatywa, którą razem jesteśmy w stanie zrealizować.
– Myślę, że też wszyscy też mamy taką nadzieję. Cieszę się, że pora wystawy, tak wczesna, również wpisuje się w historyczność tego wydarzenia – dodał Karol Czuba.
– Szanowny panie rektorze, szanowni państwo, drodzy przyjaciele! Muszę powiedzieć, że niezwykle cieszy mnie to, że państwo tu jesteście z nami – powiedział Szymon Gajda – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jestem zwolennikiem sztuki zaangażowanej; mogę powiedzieć wprost. Miałem fajnego sąsiada, który był profesorem ASP. On zawsze uważał, że sztuka jest dla sztuki, a nie dla jakichś celów poza nią. Otóż, ja uważałem zawsze inaczej, przez co nie do końca żeśmy się lubili. Ja całe szczęście nie muszę siedzieć w żadnej komisji konkursowej, bo nie mógłbym wybrać najlepszego utworu. To są naprawdę wspaniałe dzieła. Myślę, że one przemawiają, mówią dużo lepiej niż słowa, dlatego nie będę dzisiaj za dużo lał tych słów, bo to nie ma sensu. Lepiej żebyście państwo to zobaczyli.
Fot. Kazimierz Netka.
Korzystając z okazji, chciałem powiedzieć trochę o naszym zaangażowaniu. Bo my, jako Fundusz, staramy się żyć tym, co robimy. Między innymi w tym celu w zeszłym roku ogłosiliśmy konkurs Eko Mobilni. To był pewien projekt – prototyp, który wymagał dopracowania. To zrobiliśmy, uprościliśmy go i mam przyjemność ogłosić kolejną edycję. Szczegóły znajdziecie państwo na swoich skrzynkach mailowych. Zapraszam wszystkich do udziału. Zeszłoroczna gwiazda, nie wiem, czy dzisiaj jest: pan Arkadiusz Krygier, czy go nie ma. Popisał się niesamowitymi osiągnięciami, jeśli chodzi o rower. W tym roku rower i komunikacja miejska, to są dwa przewodnie tematy. Zapraszam wszystkich do udziału. Też zapraszam dlatego, że szanowni państwo, warto jest żyć tym, co się robi. Jeszcze raz dziękuję szanownym gościom za przybycie i dziękuję za podjęcie tej wspaniałej współpracy, bo to nie jest absolutnie koniec, to dopiero początek; więcej przed nami, niż za nami – powiedział prezes Szymon Gajda.
– Chciałbym jeszcze dodać, że prace, które dzisiaj podziwiamy w budynku Funduszu, są już dostępne w city lightach na terenie miasta – poinformował Karol Czuba z WFOŚiGW w Gdańsku. Wszyscy turyści i mieszkańcy odwiedzający Park Oliwski w lipcu bieżącego roku, będą mogli podziwiać te prace na płocie Parku Oliwskiego, do czego też państwa wszystkich koleżanki i kolegów, zachęcam – dodał.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl