Komisja Europejska ogłosiła Tydzień Mobilności

Potrzeba więcej troski o dobry klimat na Ziemi

Dojazdy do pracy a walka ze zmianą klimatu – UE zachęca: chociaż raz zrezygnuj z jazdy samochodem

W ponad 2000 miastach na naszym kontynencie 16 września zacznie się kolejny, Europejski Tydzień Mobilności. Obchodzony jest w 2015 roku w związku z zaplanowana na grudzień w Paryżu konferencją w sprawie zmiany klimatu (COP21). KE – Komisja Europejska, czyli „rząd” Unii Europejskiej – zachęca do stosowania innowacyjnych rozwiązań współczesnych problemów związanych z transportem w miastach, co może przyczynić się do realizacji celów UE w zakresie klimatu i obniżenia emisyjności.

Rower KE

Na zdjęciu: Rowery przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Ten niebieski to służbowy pojazd Komisji Europejskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Szczegółowe wiadomości na temat tej decyzji KE przekazała nam Zofia Gajos – z Press & Media Sector European Commission – Representation in Poland (z Wydziału Prasy Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce). Jak wynika z tej informacji, Violeta Bulc, komisarz UE do spraw transportu, która 16 września w Brukseli oficjalnie otworzy EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI, powiedziała: „EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI przypomina nam, że każdy gest ma znaczenie. Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze i korzystać z transportu publicznego lub łączyć te ekologiczne środki transportu, skorzysta na tym całe europejskie społeczeństwo. Nasze indywidualne decyzje mogą w sumie doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2, intensywności ruchu, hałasu, liczby wypadków i zanieczyszczenia powietrza oraz poprawić mobilność w miastach”. Samochód osobowy wytwarza około 150 gramów dwutlenku węgla (gazu tzw. cieplarnianego,  powodującego podwyższanie się temperatury na Ziemi) na kilometr jazdy.

Komisja Europjska IMG_3153

Na zdjęciu: Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka.

Jak podkreślił przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker w swoim orędziu o stanie Unii, miasta są głównym frontem walki ze zmianą klimatu. To właśnie w miastach mieszka 75 proc. Europejczyków i tam też w Europie zużywa się 80 procent energii. Tematem tegorocznego EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI będzie multimodalność, która polega na tym, że każdy może swobodnie wybierać, zmieniać i łączyć środki transportu. Komisarz Bulc nagrała film wideo przedstawiający jej stanowisko na temat multimodalności: http://ec.europa.eu/avservices/play.cfm?ref=I107431&videolang=EN%2FPL&devurl=http://ec.europa.eu/avservices/video/player/config.cfg .

Jachty z rowerami

Na zdjęciu: Przykład multimodalności: połączenie transportu wodnego z rowerowym. Fot. Kazimierz Netka.

Jednym z głównych wydarzeń EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI w 2015 r. będzie dzień bez samochodu, podczas którego miasta będą częściowo zamknięte dla ruchu pojazdów silnikowych. W takich zamkniętych strefach będą mogli się poruszać wyłącznie piesi, rowerzyści, środki transportu publicznego i czyste ekologicznie pojazdy (np. samochody elektryczne). Przykładowo stare miasto w Sztokholmie i znaczna część centrum miasta staną się strefą ruchu pieszego.

Inne wydarzenia w całej Europie będą służyły pokazywaniu inspirujących i innowacyjnych środków zachęcających do przemieszczania się pieszo, na rowerze czy transportem publicznym. Np. w Tallinnie będzie można bezpłatnie skorzystać z transportu publicznego, okazując prawo jazdy. W Aveiro w Portugalii stowarzyszenie Ciclaveiro organizuje wiele wydarzeń, takich jak wystawa, warsztaty i sprzedaż używanych rowerów, aby promować jazdę na rowerze.

Informacje na temat lokalnych programów tej kampanii można znaleźć na stronie: http://www.mobilityweek.eu/cities/

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI popularyzuje unijną politykę w dziedzinie transportu, zmiany klimatu, efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju miast. Jego przesłanie trafia do ok. 170 mln ludzi w Europie i poza nią.

IMG_3563

Na zdjęciu: „Magazyn” elektryczności stosowany w komunikacji trolejbusowej w Gdyni. Fot. Kazimierz Netka.

Początki EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Od tamtej pory wiele miast organizuje co roku dzień bez samochodu i zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu. Powodzenie tej inicjatywy we Francji doprowadziło do ustanowienia w 2002 r. EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI. W tym roku w EUROPEJSKIM TYGODNIU MOBILNOŚCI bierze udział ponad 1 500 miast, a w wyniku dotychczasowych edycji Tygodnia wprowadzono ponad osiem tysięcy stałych inicjatyw, głównie związanych z infrastrukturą dla ruchu rowerowego i pieszego, poprawą dostępności transportu i zwiększeniem świadomości na temat korzystania z transportu w sposób przyjazny dla środowiska.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI jest wspierany finansowo przez Dyrekcję Generalną Komisji ds. Mobilności i Transportu. Obywatele Unii Europejskiej mogą pytać o szczegóły w Serwisie Europe Direct, tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail – za pośrednictwem strony: http://europa.eu/europedirect/write_to_us/index_pl.htm – wynika z informacji, które przekazała nam Zofia Gajos z Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce, w Warszawie.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *