Kotka arabska – nowa mieszkanka gdańskiego zoo. Kocica, która  nie boi się gorących piasków pustynnych. Mieszka w norach. Nadmiar pożywienia magazynuje na „czarną” godzinę

Fot. z Archiwum Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pierwsza w historii ogrodu samica kota arabskiego!

W gdańskim zoo, po raz pierwszy w historii ogrodu, zamieszkała samica kota arabskiego o imieniu Maolie. Samiczka ma 16 miesięcy. Przyjechała do Gdańska z francuskiego ogrodu zoologicznego Parc des Felins, z tego samego z którego pochodzą trzy gdańskie lwice – Tschibinda, Tola i Berghi, a kilka miesięcy temu do tego właśnie zoo wyjechały dwa nasze patasy – poinformowała nas Malwina Spandowska – specjalista ds. marketingu w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Kot arabski to gatunek ssaka z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są piaszczyste tereny Afryki i południowo-zachodniej Azji – mówi Anna Gembiak, opiekunka Maolie i pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego zoo. To co wyróżnia ten gatunek to przystosowanie do ekstremalnych warunków pustynnych, w tym imponujących różnic temperatur – dodaje Anna Gembiak.

Fot. z Archiwum Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Kot arabski ze zdumiewającą szybkością potrafi kopać nory w piasku, służące jako schronienie w upalne dni lub zimne noce, a przede wszystkim daje szansę upolowania gryzoni w podziemnych korytarzach.

– Ten gatunek kota posiada między palcami u stóp długie włoski, które tworzą poduszeczkę, zapobiegającą zapadaniu się w piaszczyste podłoże oraz izolującą od gorącej powierzchni – tłumaczy Kamil Dolecki, opiekun kotów arabskich, pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych.

Fot. z Archiwum Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Duże uszy pomagają zwierzęciu wychwytywać najmniejszy szelest pochodzący od ukrywającej się zdobyczy. Poluje przede wszystkim na drobne gryzonie, węże oraz stawonogi. Nie zjedzony pokarm ukrywa pod piaskiem, odkładając na następny posiłek.

– Maolie jest bardzo zrównoważona i spokojna – mówi Kamil Dolecki. Jej towarzyszem jest samiec Abu. Mamy wielką nadzieję, że przypadną sobie do gustu i w niedalekiej przyszłości doczekają się potomstwa – dodaje opiekun.

W gdańskim zoo koty arabskie mają pomieszczenie ekspozycyjne w pawilonie lwów. Obecnie można je obserwować wyłącznie wtedy, gdy przebywają w wolierze zewnętrznej.

Fot. z Archiwum Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Gdańskie koty arabskie wspierane są przez dzieci i nauczycieli z Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku – wynika z informacji, które przekazała nam Malwina Spandowska – specjalista ds. marketingu w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *