Kto województwo pomorskie stworzył, dbał o jego rozwijanie, o przynależność do Rzeczypospolitej Polskiej? O tym rozmawiano w Gdańsku, w Ratuszu Staromiejskim, na przedświątecznym spotkaniu Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków.

Na zdjęciu: Uczestnicy przedświątecznego spotkania Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Na Kociewiu, ponad 5,5 wieku temu, zaczęło się budowanie województwa pomorskiego. Przypomniano to w sobotę, w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Kociewie i stolica województwa pomorskiego – razem niemal od zawsze.

Twórcom województwa pomorskiego poświęcono w znacznej części kolejne spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków im. Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku. Członkowie tego klubu, a także miłośnicy regionu, rozmawiali o tym w sobotę, 08 kwietnia 2017 roku, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku – będącego siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Fot. Kazimierz Netka.

Od czasów Ptolemeusza do dzisiaj – tyle pomorskiej historii obejmowała tematyka programu wspomnianego spotkania Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków im. Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku. Do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej w Gdańsku przybyli przedstawiciele zarówno młodego pokolenia jak i seniorów, reprezentanci rodów liczących wieleset lat historii. Wśród uczestników spotkania, które prowadził Przemysław Kilian – prezes zarządu Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków – był też senator RP Antoni Szymański.

Fot. Kazimierz Netka.

Kociewie i Gdańsk to obszary województwa pomorskiego niemal od zawsze będące razem. Pierwszy wojewoda pomorski: Jan z Jani – rycerz żyjący w XV wieku – miał swe włości na Kociewiu. Obelisk, upamiętniający tego reprezentanta króla polskiego na Pomorzu u schyłku średniowiecza, pokazał na fotografii Grzegorz Piotrowski – autor książek, m.in. publikacji pt. „Pięć dróg. Krajobraz kulturowy Skórcza i okolic”.

Fot. Kazimierz Netka.

To właśnie legendarne dzieje Skórcza sięgają czasów Ptolemeusza (miejscowość ta, wówczas pod nazwą: Scurgeon lub Scurgon zaznaczona została na mapie Ptolemeusza w pierwszych wiekach naszej ery).

Fot. Kazimierz Netka.

Średniowiecza, Krzyżaków, czasów pierwszego województwa pomorskiego sięga też historia, o których mówiły Kamila Thiel-Ornass i Danuta Thiel-Melerska – przedstawiając książkę pt. „ Rody pomorskie. Ornass i Thiel”. To właśnie reprezentanci tych rodów, wspólnie ze Stefanem Żeromskim i Janem Kasprowiczem, zabiegali po I wojnie światowej o Pomorze dla Polski.

Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle ważny fragment związków Kociewia z Trójmiastem przedstawił Jan Kulas, mówiąc o publikacji swego autorstwa pt. „Niezwykłe biografie harcerskie Tczewa i Pomorza”.

Fot. Kazimierz Netka.

Dr Michał Kargul przedstawił bardzo interesującą publikację z cyklu: „Teki Kociewskie” Ukazał się już 10 tom z tej serii. Dr Michał Kargul poinformował też o utworzeniu portalu internetowego http://skarbnicakociewska.pl .

Fot. Kazimierz Netka.

Podkurek fuńdnyli: Ryszard Morawski zes Malenina, Elżbieta Kilian zes Gdóńska.

Pierwsza siedziba władz województwa pomorskiego w XV wieku, znajdowała się na Zamku w mieście Gniew (u styku rzek Wierzyca i Wisła). Tam sprawował swój urząd pierwszy wojewoda pomorski, Jan z Jani. O upamiętnienie tych ważnych dla historii Pomorza wydarzeń, dbają m.in. Jarosław Struczyński – prezes zarządu Fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew oraz Bogdan Badziong – prezes zarządu stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *