LOTOS Aerobaltic Airshow 2019 LOTOS w Gdyni. Samoloty Arabii Saudyjskiej nad Polską. Trwają  przygotowania do unikatowej imprezy lotniczej. To największe widowisko lotnicze w Polsce, a zacznie się w piątek – na lotnisku, które nie może rozwinąć skrzydeł, wskutek decyzji Komisji Europejskiej…

Fot. Kazimierz Netka.

Pokazy z udziałem kilkudziesięciu statków powietrznych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo, który nie może rozpocząć systematycznej działalności typowo lotniczej, jednak tętni życiem. Niedawno odbył się tam Open’er Festival. Teraz, przez najbliższy weekend, od piątku do niedzieli, będzie w Gdyni wspaniały, międzynarodowy festiwal lotniczy LOTOS Aerobaltic Airshow 2019 – na Lotnisku-Gdynia-Kosakowo, nad Gdynią, a także na plaży w śródmieściu Gdyni. Mistrzów podniebnych akrobacji już dzisiaj obejrzeli mieszkańcy Warszawy. Nad stolicą naszego kraju przeleciała eskadra odrzutowców bojowych z Arabii Saudyjskiej „Saudi Hawks”.

 

Fot. Kazimierz Netka

„Saudyjskie Jastrzębie” stacjonują w Porcie Lotniczym Gdynia-Kosakowo. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się tym maszynom, a także porozmawiać z dowództwem eskadry Saudi Hawks. Było to możliwe podczas konferencji prasowej, na którą zaprosiła Grupa LOTOS.

Zapraszamy na KONFERENCJĘ PRASOWĄ, która odbędzie się 14.08.2019 r. o godzinie 10.00 na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane szczegóły organizacyjne związane z LOTOS Gdynia Aerobaltic, plany dotyczące aktywności grupy Saudi Hawks podczas pokazów, współpracy Gdyni i Grupy LOTOS przy organizacji air show – napisał do nas Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A, informując jednocześnie, że wśród największych gwiazd LOTOS Gdynia Aerobaltic są ukraiński Su-27, szwedzki Viggen i występująca po raz pierwszy w Polsce grupa z Arabii Saudyjskiej – Saudi Hawks. Na widzów czeka sporo atrakcji, z rozbudowaną strefą dla całych rodzin – Aerolandią, food-truckami i dużą wystawą statyczną. Impreza w ubiegłym roku zgromadziła ponad 300 tysięcy widzów.  Skorzystaliśmy z zaproszenia.

 

Fot. Kazimierz Netka

Podczas konferencji, o LOTOS Gdynia Aerobaltic mówili m.in.; Piloci grupy Saudi Hawks: major Abdulraouf Talaq Al-Sulami – szef grupy Saudi Hawks; kapitan Zayed Omair al-Sufyani z grupy Saudi Hawks; Paweł Brutel – zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu; Izabela Brzeska – kierownik sprzedaży ds. General Aviation LOTOS Air-BP; Łukasz Franiak – szef biura sponsoringu Grupy LOTOS; Sebastian Golus – prezes spółki Aeropact; Hubert Topoliński – wiceprezes spółki Aeropact. Konferencję prowadził Maciej Stroiński – rzecznik LOTOS Aerobaltic Airshow 2019.

Oto komunikat, który przekazał nam Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A:

Trzy dni podniebnych atrakcji. LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow 2019

Największe w Polsce pokazy lotnicze – LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow – startują już w piątek 16 sierpnia. Gwiazdą imprezy będzie grupa Saudi Hawks, czyli sześć myśliwców BAE Hawk z elitą saudyjskich lotników za sterami.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przez cały weekend na niebie w Gdyni zobaczymy najpopularniejsze polskie grupy akrobacyjne z Żelaznymi, Firebirds i Orlikiem na czele. Swoje dziesięciolecie świętować będzie formacja 3AT3. Nie zawiedzie Artur Kielak, pokaz indywidualny dadzą Jurgis Kairys, a także Marysia Muś na swoim niesamowitym śmigłowcu – Bolkow Bo 105. Największy hałas zrobią szwedzki Viggen i ukraiński Su-27.Bez wątpienia główną gwiazdą pokazów będzie grupa Saudi Hawks. To lotnicy najlepsi z najlepszych, których szkoleniem od samego początku zajmują się emerytowani piloci legendarnej grupy Red Arrows.

 

Fot. Kazimierz Netka

„To nasze jedyne w tym roku pokazy w Europie. Zależy nam, by pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego postanowiliśmy przywitać się z Polską w specjalny sposób” – mówił podczas konferencji major Abdulraouf Talaq Al-Sulami – szef grupy Saudi Hawks.

Piloci zaraz po konferencji polecieli nad Warszawę i wykonali kilka niskich przelotów malując na niebie specjalnymi dymami biało-czerwoną flagę. „Nasz pokaz w Gdyni będzie równie spektakularny. Pokażemy wszystko, co mamy najlepsze. Nasze akrobacje będą trwały pół godziny” – dodał kapitan Zayed Omair al-Sufyani.

To pierwsza wizyta w Polsce Saudi Hawks – znanej na całym świecie grupy z Arabii Saudyjskiej.

Impreza w Gdyni wymyka się już z prostej definicji opisującej pokazy lotnicze. „LOTOS Gdynia Aerobaltic to już nie tylko pokazy lotnicze. Rozwijamy się bardzo szybko i dostrzegamy potrzebę dostarczania rozrywki na wielu płaszczyznach” – mówił podczas konferencji prasowej Sebastian Golus – prezes spółki Aeropact, która jest organizatorem gdyńskiego air show.

 

Na zdjęciu, przy stole siedzą, od lewej: Piloci grupy Saudi Hawks, Paweł Brutel – zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, Izabela Brzeska – kierownik sprzedaży ds. General Aviation LOTOS Air-BP, Łukasz Franiak – szef biura sponsoringu Grupy LOTOS, Sebastian Golus – prezes spółki Aeropact, Hubert Topoliński – wiceprezes spółki Aeropact. Stoi Maciej Stroiński – rzecznik LOTOS Aerobaltic Airshow 2019. Fot. Kazimierz Netka

Rzeczywiście, podczas pokazów zaplanowano atrakcje nie tylko na niebie. Organizatorzy stworzyli rozbudowaną strefę rozrywki dla całej rodziny – Aerolandię. To obszar na lotnisku Gdynia-Kosakowo, na którym czekają platformy do gier, gry edukacyjne, klocki i kolejna edycja Akademii Młodego Pilota. Tam też znajdzie się miejsce wypoczynku dla mam z najmniejszymi dziećmi. Podczas części wieczorno – nocnej odbędzie się wyjątkowy pokaz audiowizualny. A przed nim, crème de la crème gdyńskiego air show, pokazy na Plaży Miejskiej. To znacznie więcej niż zwykłe akrobacje.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tym, co przyciąga tysiące widzów, jest pirotechnika na skrzydłach samolotów wykonujących ewolucje już po zachodzie słońca. Dzięki niezwykłym umiejętnościom pilotów i racom sypiącym iskrami, każda figura akrobacyjna nabiera nowego wymiaru. W tym wypadku nie zobaczymy już sylwetek samolotów, a jedynie zapierające dech w piersiach efekty świetlne. Piątkowe i sobotnie pokazy wieczorno-nocne to obowiązkowy punkt gdyńskiej imprezy.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że te pokazy odbywają się także w centrum miasta. To fantastyczny magnes dla turystów, piękna wizytówka Gdyni w świecie lotniczym i nasz wspólny prezent dla mieszkańców. Ta część LOTOS Gdynia Aerobaltic nie jest biletowana” – podkreśla Rafał Klajnert – sekretarz miasta.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niesamowity rozmach, jaki mają gdyńskie pokazy, to zasługa sponsora tytularnego. Wiceprezes Grupy LOTOS Jarosław Wittstock twierdzi, że to doskonała inwestycja: „To czysta przyjemność obserwować akrobacje lotnicze na najwyższym poziomie, wykonywane przez najlepszych pilotów na świecie w samolotach, których silniki są zasilane paliwem dostarczonym przez LOTOS. Wspieramy sportowców, bo ich rywalizacja wzbudza pozytywne emocje. Wierzymy, że te same emocje odnajdziemy wspólnie podczas LOTOS Gdynia Aerobaltic”.

„Jest nam bardzo miło, że możemy być częścią tego wydarzenia. Dla Grupy LOTOS – dużego mecenasa polskiego sportu – to okazja do promowania naszej marki i produktów. Cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu w to wydarzenie mogliśmy przyczynić się do wsparcia lokalnego patriotyzmu” – mówił podczas konferencji Łukasz Franiak – szef biura sponsoringu Grupy LOTOS.

Potwierdza to Maciej Kowalski – prezes spółki LOTOS Air-BP, zajmującej się paliwami lotniczymi. „Jesteśmy obecni na pokazach w Gdyni od samego początku. To impreza organizowana na najwyższym światowym poziomie. Świadczą o tym liczne opinie zadowolonych widzów i pilotów, którzy odlatują stąd z naszym paliwem w zbiorniku” – dodaje.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dzięki współpracy z tegorocznym sponsorem tytularnym – Grupą LOTOS – odbędzie się również wyścig samochodu Lamborghini Huracan z samolotem odrzutowym TS-11 ISKRA. Będzie to wyjątkowe widowisko –  auto poprowadzi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy w barwach LOTOS Rally Team, natomiast pilotem będzie Tadeusz Zaworski z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Wyścig odbędzie się 17.08. o godzinie 12:30. Pomiędzy pokazami będzie można obejrzeć statyczną wystawę samolotów, a także porozmawiać z pilotami maszyn.

Tegoroczne pokazy to ogromne przedsięwzięcie. W powietrzu zobaczymy ponad sto samolotów. Na wystawie statycznej kolejnych kilkadziesiąt. Równolegle z pokazami będą odbywały się imprezy towarzyszące.

 

Fot. Kazimierz Netka

„Po raz pierwszy w Polsce uruchamiamy Aerocamp, czyli pole biwakowe na lotnisku, z którego będzie można oglądać pokazy. Zapowiada się tam także Zlot Motocykli. W kolejnych latach będziemy rozwijać ten lotniczy camp. Po raz drugi będą odbywały się targi lotnicze – Aeroexpo. W ten sposób pokazujemy, że nasz air show to rzeczywiście wydarzenie dla każdego” – zachęcał podczas konferencji Hubert Topoliński – wiceprezes spółki Aeropact.

W ubiegłym roku w Gdynia Aerobaltic Air Show uczestniczyło ponad 300 tysięcy osób. Impreza potrwa do niedzieli 18 sierpnia. Szczegóły i program można znaleźć na stronie www.aerobaltic.pl .

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej. – poinformował Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak widać, Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo ożywia się. Nic więc dziennego, ze podczas konferencji, Tomasz Siembida zadał pytanie, kiedy ten port lotniczy zostanie oddany do dyspozycji general aviation? Podczas oficjalnej części konferencji odpowiedzi nie udzielono.

General aviation – lotnictwo ogólne – to określenie ruchu lotniczego o bardzo szerokim znaczeniu, bo obejmuje np. loty np. prywatnych samolotów, paralotni, wynajmowanych samolotów odrzutowych. Nie dotyczy lotów wojskowych i rozkładowych.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *