MCETS, czyli Turystyczna Szkoła – unikatowy pomysł Polskiej Organizacji Turystycznej. Przy pomocy ruchomej wystawy uczą dzieci bezpiecznego poznawania ziemskiego globu, podróżowania, zwiedzania, poszanowania natury i kultury. Pomaga „nauczyciel” specjalny: robot

Fot. Kazimierz Netka.

Krzewienie kultury turystycznej poprzez kształtowanie w dzieciach ciekawości świata

Fot. Kazimierz Netka.

Trwa realizacja projektu pt. Mobilne Centrum Edukacji „Turystyczna Szkoła” (MCETS), przeznaczonego dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, a pośrednio także rodziców. Ma na celu zachęcenie do podróżowania po Polsce i poznawania najróżniejszych zakątków kraju, na których zwiedzanie można przeznaczyć również środki z Polskiego Bonu Turystycznego. Specjalna ekspozycja zawierająca zestawy pomocy naukowych przedstawiana jest w szkołach podstawowych. W czwartek, 28 października 2021 roku, pokazano ją dorosłym i dzieciom w Szkole Podstawowej nr 8 im. Świętego Wojciecha w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strefy i szerszego zapoznania się z projektem – zachęcał Przemysław Marczewski – specjalista ds. komunikacji, Departament Marketingu Polskiej Organizacji Turystycznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Skorzystaliśmy z zaproszenia i obejrzeliśmy tę „żywą” wystawę. Żywą, gdyż pozwala na aktywne poznawanie atrakcji turystycznych i kulturowych naszego kraju, udział w rozwiązywaniu zagadek, testów. Można też wsiąść do kajaka, porozmawiać ze sztucznym ludzikiem – robotem. W skrócie nazwa tego przedsięwzięcia brzmi: Turystyczna szkoła – Mobilne Centrum Edukacji. Jest ono urzeczywistniane dzięki współpracy nawiązanej przez Polską Organizację Turystyczną z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Uczestniczą w tej akcji również lokalne i regionalne organizacje turystyczne.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, inauguracja krajowego przedsięwzięcia: Turystyczna szkoła – Mobilne Centrum Edukacji, odbyła się w pierwszej połowie września w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. Tam, dzieci i młodzież z miejscowych szkół miały okazję jako pierwsze przetestować Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła przygotowane dla nich przez Polską Organizację Turystyczną.

Fot. Kazimierz Netka.

W Polsce mamy wiele atrakcji turystycznych na wysokim poziomie. Często znajdują się one bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Projekt Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła jest kolejnym projektem, który podobnie jak Polski Bon Turystyczny ma na celu wspieranie i promowanie krajowej turystyki. W MCETS znajdzie się także specjalna przestrzeń dla promocji kształcenia w sektorze usług turystycznych, który jest dziś szczególnie ważnym obszarem dalszego rozwoju gospodarki turystycznej – mówił wówczas Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Fot. Kazimierz Netka.

Mobilne Centrum Edukacji to nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę. Atrakcje są dopasowane do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I – III oraz uczniów klas IV – VIII. Przestrzeń Mobilnego centrum Edukacji Turystycznej podzielono na kilka stref. Gości wita człekokształtny robot. Dzieci i młodzież odwiedzające MCETS mogą skorzystać m.in. z aplikacji wykorzystujących augmented reality, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań virtual reality pozwalających na wirtualne zwiedzanie. Są gry i zabawy. mające na celu naukę przygotowywania się do wycieczki: kompletowanie zawartości plecaka turystycznego, apteczki turystycznej, sprawdzanie sprzętu rekreacyjnego. Można tez nauczyć się posługiwania kompasem. Zapewniono „dostawę” wiedzy dla planujących wyprawy na południe Polski, przedstawiając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze (GOPR). Ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Chcemy docierać z opowieścią o polskich walorach turystycznych do szkół w całym kraju, a przy tym edukować dzieci i młodzież. Liczymy na to, że dzieci zachęcone tym co zobaczą, wrócą do domu i będą wiercić rodzicom przysłowiową dziurę w brzuchu, żeby je zabrali lub wysłali na wycieczkę. Jestem przekonany, że w ten sposób zaszczepimy bakcyla podróżowania w młodym pokoleniu – mówił na początku realizacji MCETS Rafał Szlachta – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie https://www.pot.gov.pl/pl/szukaj?searchword=MCETS

Fot. Kazimierz Netka.

W Tczewie swą interesującą ekspozycję przygotowała, pokazała i udostępniła w MCETS Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”. LOT Kociewie promowało walory regionu, położonego nad dolna Wisłą (Leniwka) zwaną też Wstęgą Kociewia, od okolic na południe od miasta Świecie nad Wisłą do rejonu gminy Pszczółki na północ od Tczewa oraz do Skarszew, Czerska, Tlenia na zachód od Wisły. Kociewie położone jest na pograniczu dwóch województw: pomorskiego oraz kujawsko – pomorskiego; obejmuje m.in. fragment Borów Tucholskich.

Po wizycie w Tczewie, „Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła”, pojedzie do Pucka. To dobry sposób kształcenia. Może warto podobne metody wdrażać przy nauczaniu innych przedmiotów w szkołach.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *