Medal dla Gdyńskiego Chóru Kameralnego

Na I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantat viWAT, który odbył się w dniach 16 – 17 kwietnia 2016 r. w Warszawie, brązowy dyplom otrzymał Gdyński Chór Kameralny, w kategorii kameralnych chórów mieszanych. Organizatorką festiwalu była Wojskowa Akademia Techniczna, a wzięło w nim udział 16 chórów, z utworami o tematyce patriotyczno – wojskowej.

FOT. 1

Należy docenić tę nagrodę jak i udział gdyńskiego chóru w tym festiwalu, gdyż chór ten powstał dopiero w lutym 2015 roku z inicjatywy Piotra Klemenskiego, gdyńskiego muzyka, dyrygenta i organisty – absolwenta klasy organów w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jego muzyczny życiorys i edukację uzupełnia stypendium w Papieskim Instytucie Muzyki Kościelnej w Rzymie oraz kilka lat prowadzenia chórów i zespołów kameralnych.

Fot. 2

Prowadzony przez Piotra Klemenskiego zespół śpiewa muzykę bardzo różnorodną, świecką i religijną, od renesansowej po współczesną. Wykonuje utwory o charakterze patriotycznym oraz rozrywkowym.  Intencją, jaka przyświecała twórcy zespołu, było nie tylko stworzenie nowego, prężnego i dobrze śpiewającego chóru miejskiego, ale również propagowanie wszelkich opartych na muzyce form obcowania z szeroko pojętą kulturą. Dlatego wszystkie próby zespołu są nadal otwarte dla gdynian i dla turystów.
Zespół wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych na oficjalnych uroczystościach obchodów Święta Niepodległości w Gdyni, a w styczniu 2016 wyjechał na Litwę z programem kolęd polskich.

Fot. 3

Podczas koncertu galowego, jaki odbył się 17 kwietnia 2016 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, przy ul. Długiej w Warszawie, siedemnastoosobowy Gdyński Chór Kameralny wykonał  pieśń „O, Ziemio polska” Juliusza Łuciuka. W ramach koncertów festiwalowych zespół w niedzielne przedpołudnie wystąpił też w Parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Fot. 4

Spośród chórów jednorodnych medal za I miejsce i srebrny dyplom zdobył Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa (na zdjęciu powyżej). Zespół ten działa nieprzerwanie – co jest godne odnotowania – od 1906 roku, jako samodzielne stowarzyszenie. Założony przez warszawskich uczniów, studentów i rzemieślników – entuzjastów śpiewu chóralnego.

Fot. 5

Zespół od października 2015 r. prowadzi dyrygent Paweł Choina, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po jego kierunkiem zespół wykonał utwór pt. „Deszcz jesienny” w opracowaniu Wacława Lachmana.
Jak nam powiedział dyrygent, festiwal stał na bardzo wysokim poziomie. Jury wyjątkowo wnikliwie i obiektywnie oceniło wykonanie utworów przez 16 zespołów.

Fot. 6

Nagrodę Grand Prix Festiwalu, złoty dyplom w kategorii chórów akademickich, a także nagrodę specjalną za wykonanie utworu o charakterze patriotyczno – wojskowym zdobył Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej (na zdjęciu powyżej).

Fot. 7

Dyrygent zespołu z Rzeszowa pani Justyna Szela-Adamska miała duże powody do radości z otrzymania aż tylu nagród. Podczas gali, 40-osobowy chór wykonał utwór pt. „Szturm” Andrzeja Mozgali.

Fot. 8

Zespoły oceniało czteroosobowe jury składające się z autorytetów muzycznych, pod przewodnictwem prof. Ryszarda Zimaka (pierwszy z lewej na zdjęciu powyżej), rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Fot. 9

Dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Korczago i dyrektor organizacyjny Krzysztof Cichański planują organizowanie imprezy cyklicznie co dwa lata.

Fot. 10

Organizatorem festiwalu była Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, która w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia, przypadające w  1050-lecie Chrztu Polski.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *