Mieszko z Dobrawą na banknocie z okazji rocznicy chrztu Polski

NBP wyemituje banknot na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Będą na nim Mieszko z Dobrawą

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z portretem Mieszka I i Dobrawy wyemituje NBP w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Jak poinformował NBP nakład banknotu wydanego specjalnie z okazji 1050 rocznicy chrztu polski wyniesie 35 tys. sztuk. W centralnej części strony przedniej banknotu znajdą się stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy; a na odwrocie przedstawiono wizerunek katedry gnieźnieńskiej.

html[1]

Projektantem banknotu jest Krystian Michalczuk, który wspólnie z Przemysławem Krajewskim jest też autorem rytów.

Banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one emitowane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.
Od banknotów obiegowych różnią się bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

„Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce” – przypomina bank centralny. Jednakże osiągają one na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Na zlecenie NBP banknoty kolekcjonerskie produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
amk/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *