Młodzież pokazała, jaką chce mieć Unię Europejską. Z Wielką Brytanią; UE przyjazną, zwartą. Otwartą dla innych. Młodzi ludzie swe pragnienia wyrazili na ekspozycjach, na Targu Węglowym w Gdańsku, podczas 2. Gdańskiego Święta Europy.

Fot. Kazimierz Netka.

Zjednoczeni w różnorodności.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uczennice i uczniowie oraz ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele, urządzili Targ Węglowy tak, jak chcieliby, żeby wyglądała Unia Europejska. Mówili o tym przychodzącym na ów niezwykły plac w centrum starego, tysiącletniego Gdańska – miasta, który jest dziełem międzynarodowym. Gdańsk, tworzony przez architektów, z Europy zachodniej. Obroniony przed powodziami przez Olędrów, odbudowany po II wojnie światowej przez ekspatriantów z wschodnich województw II Rzeczypospolitej, czyli przez Kresowian, nadal jest symbolem europejskości.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na Targu Węglowym, w Gdańsku, 06 maja 2018 roku, Unie Europejska [przedstawiono w postaci miasta, z wielkim placem pośrodku. Wokół tego placu urządzono stoiska – państwa, w taki sposób, że można odnieść wrażenie że są to miejskie kamienice. W każdej zamieszkali ludzie sympatyczni, gościnni, życzliwi. Na placu – terytorium Unii Europejskiej, każde państwo miało swój podest.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na belgijskim podwyższeniu stanął model atomu żelaza – symbol Brukseli – stolicy Belgii oraz siedziby najważniejszych instytucji Unii Europejskiej – niezwykłego państwa, a właściwie organizacji międzynarodowej, mającej swój „rząd” – za który można uznać Komisję Europejską, „sejm” czyli Parlament Europejski.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nic więc dziwnego, że w niedziele, 6 maja 2018 roku na Targ Węglowy w Gdańsku chętnie przychodzili ludzie z różnych stron nie tylko Gdańska, ale też Pomorza, Polski, a nawet z zagranicy.

– Otarłam się o Jarka – powiedziała nam Pani Ela.

Chodziło o pana Jarosława, Europarlamentarzystę, jednego ze spodziewanych kandydatów w najbliższych wyborach na prezydenta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Polityki i chleba nie brakowało na 2. Gdańskim Święcie Europy. Trudno było się oprzeć wrażeniu,że niektórzy politycy wykorzystali to wydarzenie do prowadzenia kampanii politycznej – przedwyborczej. Przyszli na gotowe, na które oficjalnie zaprosił Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska – kandydat na prezydenta Gdańska na kolejna kadencję.

 

Fot. Kazimierz Netka

Szkoły, które przygotowały państwowej stoiska, też nie kryły swych sympatii. Twórcy ekspozycji pod szyldem: Francja, zadbała o to, by posiadać portret prezydenta tego państwa. Podobnie było na podeście Wielkiej Brytanii, gdzie można było zrobić sobie fotografię z twarzą królowej brytyjskiej, albo z własną twarz,a obok oblicza królowej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Bogate stoisko przygotował Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wyraźnie rzucało się w oczy ekspozycja z napisem: Erasmus+. Ten program jest bardzo ważny dla młodzieży. Najprawdopodobniej znajdzie on wyeksponowane miejsce w unijnym budżecie na lata 2021 – 2027. Gdańskie szkoły w obecnej edycji Erasmus+ odgrywają niebagatelne role międzynarodowe, na przykład II LO im. dr. Władysława Pniewskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

W sąsiedztwie znajdowały się stoiska informacyjne: Europe Direct; Eurodesk, Enterprise Europe Network, Gdańskiego Centrum Projektów Erasmus+, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Fundacji DKMS. Zadbano też o podniebienia odwiedzających miasteczko „Unia Europejska” na Targu Węglowym w Gdańsku. Można było sprawdzić, jak smakują przysmaki z różnych państw UE. Przygotowano zestaw najbardziej charakterystycznych europejskich potraw.

 

Fot. Kazimierz Netka

Oczywiście było też wiele dla ducha, a zwieńczeniem wydarzeń było wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej: „Ody do radości” (słowa: Fryderyk Schiller; tłumaczenie: Konstanty Ildefons Gałczyński), przy akompaniamencie Orkiestry Vita Activa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Organizatorzy 2 Gdańskiego Święta Europy (Fundacja Gdańska) zaproponowali tez interesującą grę, pt. „Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku”. Gra toczyła się w rejonie 20 kamienic, bram, mostów, targów, muzeów, instalacji artystycznych, a także zabytków i najbardziej rozpoznawalnych zakątków stolicy województwa pomorskiego. Najmłodsi bawili się z Syriuszem – oficjalnym symbolem Unii Europejskiej; układali z puzzli mapę Europy z puzzli. Były też quizy z nagrodami, rozpoznawanie flag, malowania twarzy, gra na dużym, ważącym ponad 200 kg kole fortuny. Pytania nie były łatwe. Bo kto wie, w ilu państwach waluta obowiązująco jest euro? Ile państw należy do Unii Europejskiej? Kiedy Bułgaria została przyjęta do UE? A kiedy Polska weszła do tej Wspólnoty?

 

Fot. Kazimierz Netka

Oto informacje, zawarte w broszurze pt. „Zjednoczeni w różnorodności”: Unia Europejska została utworzona w 1957 r. i skupia dziś 28 państw. Flaga europejska przedstawia 12 złotych gwiazdek na niebieskim tle. Hymnem europejskim jest „Oda do Radości” Ludwika van Beethovena. Euro jest wspólną walutą 19 krajów UE.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *