W przyszłym tygodniu Wisła spotka się z Loarą
Takiej niezwykłej promocji naszego kraju jeszcze chyba nie było. Niewykluczone, że efekt tego będzie niewiele mniejszy od pożytków z udziału Polski w trwającej od kilku miesięcy, Światowej Wystawie Expo '2015 w Mediolanie, we Włoszech.
Teraz, za granicą, we Francji, będzie nas reprezentować… Wisła! Królowa naszych rzek. Przez kilka dni, ale spodziewać się można, że naszą ekspozycję zobaczykilkaset tysięcy osób! Na Festiwalu Loary, w Orleanie! To święto najdłuższej francuskiej rzeki, potrwa od 23 do 27 września 2015 roku; a odbywa się co dwa lata. Za dwa lata, my w Polsce, też będziemy obchodzić podobne święto: Rok Wisły! I Francuzów, ze swoją Loarą do Polski już zapraszamy – mówi Robert Jankowski – sekretarz generalny Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku, prezes zarządu Fundacji Rok Rzeki Wisły, główny organizator udziału Wisły w Festiwalu Loary
Na zdjęciu: Wisła niedaleko Wawelu. Stąd wypłynęła do Orleanu, na Festiwal, jedna z łodzi. Fot. Kazimierz Netka.
Tak więc, najdłuższa polska rzeka wyjeżdża za granicę. Właściwie należałoby powiedzieć, że wypływa (bo rzeka ma to do siebie, że nie jeździ, lecz płynie). Zagraniczny wypływ królowej naszych rzek symbolizują rejsy kilku śródlądowych rzecznych wodnych „pojazdów” i kilku zrekonstruowanych, historycznych, niezwykłych pływających warsztatów – wiślanych zakładów rzemieślniczych, które też pojawią się na Loarze!
O udziale Wisły w tak wielkim wydarzeniu, jakim jest Festiwal Loary, zadecydowała Rada Miasta Orleanu. Następstwem tego było pismo, które m.in. do nadwiślańskich organizacji pozarządowych wystosował zastępca mera Orleanu, Martine Grivot. Pismo pana mera zostało opublikowane na stronie internetowej www.rokwisly.pl .
„ Od 2003 roku, co dwa lata, przez 5 dni, Merostwo Orleanu gości ponad 200 tradycyjnych statków oraz 650 000 miłośników marynistyki, aby w czasie Festiwalu Loary oddać hołd tej królewskiej rzece – napisał wicemer Martine Grivot do Polaków. Kierowany aspiracjami historycznymi, kulturalnymi oraz tymi związanymi z dziedzictwem, Mer Orleanu pragnie dać możliwość odkrywania innych kultur, które również są historycznie związane z rzekami. Co więcej, każda edycja festiwalu gości rzekę lub kraj, charakteryzujący się silną symboliką związaną z żeglugą. W 2013 roku, to Włochy urozmaicały orleańskie nabrzeża kolorami i łodziami, a także prezentacją swojego dziedzictwa. Chcielibyśmy kontynuować tę tradycję, która cieszyła się wielkim uznaniem publiczności, dlatego też wybraliśmy Polskę, a dokładniej tradycyjne statki Wisły, na gościa Festiwalu Loary w 2015 roku. Aby poznać jak najlepiej Państwa kulturę, chcielibyśmy nawiązać z Państwem współpracę w ramach tego wydarzenia. ”.
Staraniem polskich żeglarzy oraz francuskiego Stowarzyszenia Loara-Wisła, Wisła uzyskała zaszczyt gościa honorowego. To historyczne osiągnięcie. Gość honorowy otrzymuje wyróżnioną pozycję na Festiwalu, ma prawo do rozszerzonej oferty kulturalnej i promocyjnej, znajduje się w centrum uwagi, przy mocnym wsparciu medialnym, otrzymuje wsparcie organizacyjne. Uczestnictwo honorowe wiąże się z przywilejem przygotowania oferty kulturalnej obejmującej zarówno prezentację tradycji i kultury rzecznej, jak i programu artystycznego – wynika z informacji, które przekazał nam Robert Jankowski – prezes zarządu Fundacji Rok Rzeki Wisły.
Stoisko polskie na Festiwalu Loary jest inspirowane Szkutą Czerską – największym polskim odkryciem w dziedzinie archeologii rzecznej. Szkuta została zrekonstruowana przy wsparciu marszałka województwa mazowieckiego. Zbudowano ją w tartaku niedaleko Czerska. Jednak, na stoisku nad Loarą zostanie przedstawiona cała Wisła.
Na ilustracji: Szlaki rejsów polskich jednostek pływających z naszego kraju do Francji – wodnymi szlakami śródlądowymi. Źródło ilustracji: Fundacja Rok Rzeki Wisły.
– Chcemy zaprosić uczestników festiwalu, w tym Francuzów, do Polski – informuje prezes Robert Jankowski. – W 5 dni festiwalowych, na ekspozycji spodziewamy się pół miliona gości. Zaprezentujemy im Wisłę, tę historyczną i tę współczesną – za pomocą wystaw, warsztatów i zabaw interaktywnych. Podczas poprzedniego święta francuskiej rzeki, w Orleanie pojawił się na Loarze, pływający młyn Bździel z województwa świętokrzyskiego. Zdobył Nagrodę Publiczności.
– Zrewanżowaliśmy się zaproszeniem Francuzów na Rok Wisły, który będzie obchodzony w 2017 roku – dodaje prezes Robert Jankowski. – Rzuciliśmy im wyzwanie, pokonując rzekami i kanałami dystans między Polską i Francją. Jedna z naszych jednostek jest już około 40 kilometrów przed Orleanem. Najdłuższy dystans pokona wodą PaniKa, która wyruszyła od kilometra zerowego „0” Wisły, czyli od początku jej żeglowności, od rejonu ujścia Przemszy do Wisły. Chcemy Francuzom pokazać, jak potężne jednostki pływały po Wiśle, na przykład szkuty, o ładowności nawet 100 ton. Z rejestrów, jakie prowadzono w Gdańsku, wynika, że do tego portu przybywało Wisłą nawet 1000 jednostek pływających rocznie.
Jedna z łodzi rozpocznie swój rejs na Odrze. Pokażemy też pływająca kuźnię, z województwa świętokrzyskiego. Będziemy promować Muzeum Wisły z Tczewa, projekty wikliniarskie i szkolnictwo wikliniarskie znad Wisły. Francuzów będziemy częstować polskimi jabłkami. Wsparcie otrzymaliśmy między innymi z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej we Francji i z Ambasady Republiki Francji w Polsce. W sobotę 26 września, na Festiwalu Loary w Orleanie będzie Dzień Polski, Wtedy przyjedzie tam Tomasz Jędrzejczak, wiceminister sportu i turystyki – mówi prezes Robert Jankowski.
Festiwal Loary jest największym w Europie zlotem flisackim, prezentującym różnorodność europejskiej tradycji i kultury rzecznej – czytamy na stronie www.rokwisly.pl . 5-dniowe festiwale odbywające się co dwa lata, zdobyły ogromną popularność – ostatnią edycję odwiedziło ponad 650 tys. gości z całej Europy. Wydarzenia odbywające się podczas festiwalu transmitowane przez francuskie media, relacjonowane w Europie.
Tegoroczna edycja Festiwalu Loary w Orleanie jest wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim Francuzi w tym roku będą przyglądać się tradycjom rzecznym Wisły, która będzie tematem festiwalu. Dodatkowo artyści związani z Gdańskiem uświetnią wydarzenie dużą wystawą w posakralnej przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier – informuje Michał Piotrowski – inspektor w Referacie Prasowym Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To niezwykle ważne zaproszenie dla Polski i Gdańska, dzięki któremu będziemy mogli zaprezentować się na najważniejszym europejskim spotkaniu związanym z żeglugą śródlądową, podczas którego będzie można zobaczyć sponad 200 tradycyjnych statków. Uczestnictwo w festiwalu, który promuje kulturę flisacką, będzie świetną lekcją przed planowanymi na 2017 r. obchodami Roku Wisły. Jest to inicjatywa Fundacji Rok Rzeki Wisły, która przygotowuje dla Polski interesujący program prezentujący nasze tradycje flisackie – relacjonuje inspektor Michał Piotrowski.
Wystawa gdańskich artystów: prof. Janiny Rudnickiej, prof. Romana Gajewskiego, prof. Rafała Borkowskiego, dr. hab. Krzysztofa Polkowskiego, dr. Przemysława Łopacińskiego, dr Adriany Majdzińskiej, dr Julii Kurek, Czesława Podleśnego, Iwony Jurkiewicz oraz Mariusza Otty, prezentowana jest już od 1 września i będzie dostępna dla zwiedzających do końca trwania festiwalu – wynika z informacji, które opracowała Anna Laska z Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Dzieła można oglądać w przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier – w XII-wiecznej kolegiacie, najstarszym kościele Orleanu, zdesakralizowanym w 1958 r., pełni od tego czasu funkcję centrum sztuki. Uczestnictwo artystów w wystawie było możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Wspólnota Gdańska i Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska „Fundusz Mobilności” – czytamy na stronie http://www.gdansk.pl/kultura,598,39585.html .
Kazimierz Netka