Fot. Kazimierz Netka.
Praktyka czyni mistrza. Seminarium „Pomorski Broker Eksportowy – nowe perspektywy”.
Z udziałem prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza – Sławomira Halbryta oraz dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa pomorskiego – Adama Mikołajczyka, zainaugurowano 30 stycznia 2019 roku realizację kolejnego etapu programu: Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Ten program, stworzony przez kilka podmiotów, pod egidą zarządu województwa, ma pomagać mikro, małym i średnim firmom w handlu zagranicznym, a konkretnie w zdobywaniu rynków zbytu w innych państwach. Pomorski Broker ma solidnego sojusznika, którym jest Polska Izba Inwestycji i Handlu, wspierająca polskich eksporterów w ich działalności poza granicami własnego kraju.
Fot. Kazimierz Netka
Coraz więcej przedsiębiorców widzi opłacalność w sprzedaży swych wyrobów i usług za granicą – powiedział prezes Sławomir Halbryt. Dodał, że przy globalizacji gospodarki, jest to wręcz niezbędne. Stać nas na współpracę z przedsiębiorcami z całego świata. A Chiny i Bliski Wschód, to kuszące dla nas rynki zbytu.
Prezes Sławomir Halbryt podkreślił znaczenie mediacji w działalności gospodarczej. Zwrócił uwagę, że jest ona ważna także dla firm eksportujących swe produkty. Poinformował o ofercie Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza: „grupy interesów”, a chodzi w tej ofercie o skupianie się przedsiębiorców wokół rozwiązywania jakiegoś problemu – na przykład przygotowywania ofert. Taka grupą interesu może być Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych.
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza jest jednym z twórców unikatowego na skalę kraju, projektu: Pomorski Broker Eksportowy, wspierającego aktywność eksportową firm z pomorskiego regionu. Powstał z inicjatywy pomorskich Instytucji Otoczenia Biznesu, jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza – lidera projektu. Oprócz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, partnerami w tym projekcie są: Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość/O. terenowy Gdańsk, Inkubator STARTER, INVESTGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny – wynika z informacji, które przedstawił Paweł Mieczan – broker eksportowy z ramienia Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Każda z instytucji odpowiada za realizację konkretnych działań.
Fot. Kazimierz Netka
Projekt Pomorski Broker Eksportowy rozpoczął się w lipcu 2016 roku, a jego zakończenie zaplanowano na czerwiec 2023. Przedsięwzięcie ma wartość ok 84,08 mln zł. Ponad 64 mln zł stanowi dotacja ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Planowane efekty: 1800 wspartych przedsiębiorstw, 15 misji gospodarczych, 48 wydarzeń gospodarczych, 36 imprez targowych, konferencje eksportowe, 70 Seminariów z cyklu „Eksportowy prolog” oraz „Eksportowy epilog”, 12 Seminariów z cyklu „Export professionals” oraz „USA&China Gate”, 18 spotkań Klubu Biznesu, 2160 badań potencjału eksportowego firm, 4 konkursy grantowe dla MSP, promocja gospodarcza regionu – napisano na stronie internetowej http://www.brokereksportowy.pl/pl/projekt/72-informacje.html .
Obecnie projekt jest na półmetku jego realizacji. Do tej pory z tej oferty skorzystało około 800 firm – powiedział Paweł Mieczan.
Fot. Kazimierz Netka
Aleksandra Harasiuk – broker eksportowy z ramienia Agencji Rozwoju Pomorza poinformowała o nowościach na bieżący rok. Zmieniła się strona internetowa projektu. Zawiera ona dane o eksporcie.. Ogłoszony zostanie konkurs grantowy. Warto skorzystać z usługi o nazwie: broker zagraniczny. W listopadzie bieżącego roku zostanie zorganizowana konferencja pt. „Sztuka eksportu”.
Fot. Kazimierz Netka
Pomorskie ma bogate oferty dla przedsiębiorców rozwijających eksport i innowacje: finansowanie firm poprzez pożyczki i dotacje. Mówił o tym Adam Mikołajczyk – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Departament Rozwoju Gospodarczego nie przyznaje pieniędzy. Zajmuje się programowaniem, tworzeniem narzędzi.
Fot. Kazimierz Netka
Dotacje na badania i rozwój dla przedsiębiorstw są dostępne w ramach działania 1.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. To jeden z ostatnich dostępnych obszarów finansowania dotacyjnego – powiedział dyrektor Adam Mikołajczyk. Zostanie ogłoszony jeszcze jeden konkurs, w 2020 roku. Potem przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dość szerokiej palety finansowania pożyczkowego. Unia Europejska traktuje projekty badawczo – rozwojowe jak oczko w głowie i niechętnie patrzy na dotowanie przedsiębiorstw. Dlatego, uruchomiona zostaje w Pomorskiem pożyczka na innowacje. Dzięki temu szybciej będzie można sięgnąć po pieniądze. Rozpatrywanie wniosku o dotacje trwa co najmniej pół roku, Pożyczkę można uzyskać w kilka tygodni od złożenia wniosku. Planowane jest ogłoszenie konkursu na wynajęcie instytucji: brokera biznesu – która świadczyłaby usługi specjalistyczne, na przykład proeksportowe – powiedział dyrektor Adam Mikołajczyk.
Sojuszniczką Pomorskiego Brokera Eksportowego jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH), posiadająca w innych państwach około 70 zagranicznych biur handlowych (ZBH). Mówiła o tym Elżbieta Krzyżanowska z Zespołu Projektów PAIiH, podczas wykładu pt. „Polskie mosty technologiczne najlepszą perspektywą strategii ekspansji. Przegląd informacji o zagranicznych biurach handlowych”. Mosty technologiczne to działania wspierające firmy w ich ekspansji zagranicznej, do 2023 roku. Wsparciem objęte są działania na terenie 20 krajów, ale lista tych państw jest aktualizowana, zależnie od sytuacji geopolitycznej na świecie. Tak więc, e tym procesie wspierania ekspansji, Pomorski Broker Eksportowy i Polska Agencja Inwestycji i Handlu, łączą swe siły.
Fot. Kazimierz Netka
W ramach polskich mostów technologicznych, firmy mogą uzyskać bezgotówkowe wsparcie na opracowanie strategii ekspansji. Ponadto, mogą otrzymać grant w wysokości do 120 tysięcy złotych do wykorzystania za granicą , ale na pokrycie kosztów kwalifikowanych. Koszty przelotów, zakwaterowania, – to przedsiębiorca musi pokryć z własnej kieszeni.
Przedsiębiorcy mają coraz więcej ofert pożyczkowych. Jak i gdzie po to wsparcie sięgać – mówiła Renata Taczalska z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego (PFP), w swym wystąpieniu pt. „Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw z sektora MŚP w formie pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020 oraz z programu finansowanego ze środków województwa pomorskiego. Pieniądze z tych źródeł są łatwiej dostępne niż pożyczki z banków komercyjnych.
Fot. Kazimierz Netka
PFP nie ma produktu finansowego dedykowanego bezpośredniego wspierania eksportu, , ale pożyczki dają przedsiębiorcom możliwość zakupu np. urządzeń ułatwiających działalność eksportową – mówiła Renata Taczalska. W pożyczce nie ma ukrytych kosztów. Nie odrzuca się wniosku ze względów formalnych, a przedsiębiorca otrzymuje pomoc przy prawidłowym opracowaniu wniosku – doradca powie mu jak błędy ma poprawić, Decyzja o przyznaniu pożyczki może zapaść już w 2 tygodnie od zaakceptowania wniosku. Pożyczkami z PFP nie można finansować wkładu własnego do dotacji z funduszy unijnych.
Oto niektóre rodzaje pożyczek: na zatrudnienie, Mała pożyczka, Pożyczka na OZE. Ta ostatnia jest najnowszą ofert,a,a szczegóły dotyczące jej przyznawania są precyzowane. Dotyczy wykorzystywania odnawianych źródeł energii i nie mogą z tego wsparcia korzystać osoby fizyczne.
Seminarium „Pomorski Broker Eksportowy – nowe perspektywy”, zorganizowane 30 stycznia 2019 roku zainaugurowało cykl spotkań, seminariów, konferencji w nowym roku. Następnego dnia: 31 stycznia, w Inkubatorze „Starter”, odbędzie się seminarium pt. „Praktyka czyni mistrza – szansa dla eksportujących do Izraela”.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl