Nowoczesna, pomorska, turystyka kajakowa

Województwo pomorskie chce zbudować jeden z najlepszych w Europie system turystyki kajakowej

Oznakowane, obserwowane, obejmujące najatrakcyjniejsze miejsca w Pomorskiem – takie mają być trasy dla kajakarzy, od Borów Tucholskich po Debrzno, Miastko, Ziemię Słupską, Ustkę, Bałtyk, Powiśle, Żuławy, Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany włącznie.

Miłośnik wiosłowania po rzekach i jeziorach oraz wodach morskich, jeszcze przed wyruszeniem z domu, będzie mógł sprawdzić, jaka jest pogoda w wybranym na wiosłowanie, szlaku wodnym. Dowie się, co w pobliżu jest godnego uwagi, jakie mogą być zagrożenia. Takie staną się za kilka lat pomorskie szlaki kajakowe. Podsumowania dotychczasowych prac na stworzeniem takiego systemu, dokonano w środę, 25 listopada 2015 roku, podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

IMG_1044

Na zdjęciu: Nowy znak rozpoznawczy projektu: Pomorskie Szlaki Kajakowe, pokazany na konferencji 25 listopada. Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie Szlaki Kajakowe to jedno z trzech przedsięwzięć strategicznych w zakresie turystyki. Plany rozwoju tych projektów powstały jeszcze w poprzednim okresie unijnego finansowania, a opracowanie koncepcji zostało wsparte z unijnych pieniędzy, przewidzianych w RPO województwa pomorskiego na lata 2007 – 2013 – mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Teraz, projekty te mają być realizowane.

Kajakiem do dżungli...

Na zdjęciu: Szlak kajakowy na Raduni. Fot. Kazimierz Netka.

W 2014 roku samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję, by w ramach realizacji Regionalnego Programu Strategicznego „Pomorska Podróż”, przeznaczyć 250 milionów złotych z obecnej puli pieniędzy (RPO 2014 – 2020) na zadania związane z szeroko pojętą gospodarką turystyczną, kulturą, sportem, wypoczynkiem, spędzaniem czasu wolnego. W tym na budowę ścieżek rowerowych około 100 mln złotych, na trasy kajakowe 71 mln złotych i na II etap budowy Pętli Żuławskiej (m.in. na Zatoce Gdańskiej) około 80 mln złotych. Warto wiedzieć, że Regionalny Program Strategiczny (RPS) w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej „Pomorska Podróż” jest jednym z sześciu zasadniczych narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 (SRWP) uchwalonej przez Sejmik Województwa Pomorskiego 24 września 2012 r.

Kajakarze

Na zdjęciu: kajakarze na Motławie w centrum Gdańska. Fot. Kazimierz Netka.

Jeśli chodzi o przedsięwzięcie strategiczne „Kajakiem przez Pomorze – zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej” to wiosną 2015 roku rozpoczęto prace przygotowujące dokumentację dla całego zamierzenia. W środę, 25 listopada 2015 r., działania te podsumowano. Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki województwa pomorskiego – powiedział wicemarszałek Ryszard Świlski. Dlatego, każdy jej element ma być unikatowy.

Jak wielkie jest owo „kajakowe” przedsięwzięcie świadczy łączna długość szlaków przygotowywanych tras: około 1500 km. Na tych szlakach oraz przy szosach, ma być ustawionych około 1100 znaków informujących o kajakowych możliwościach w najbliższej okolicy – mówił Przemysław Brozdowski z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kajak w śluzie

Na zdjęciu: Kajakarze w rejonie stopnia wodnego Kamienna Grodza w Gdańsku. Te wrota (podwójne) samoczynnie się zamykają i dlatego są bardzo niebezpieczne dla kajakarzy. Fot. Kazimierz Netka.

– To przedsięwzięcie pionierskie, przygotowane do stworzenia warunków do uprawiania turystyki kajakowej w pełni kwalifikowanej – ocenił Hubert Gonera z firmy Landbrand, mówiąc o koncepcji oznakowania szlaków kajakowych w województwie pomorskim.

Od wiosny bieżącego roku, w przedsięwzięciu tym zaszła istotna zmiana. Mianowicie, zadecydowano, by projekt miał inny „szyld”. Jak już wspomnieliśmy, obecnie nazwa brzmi: „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.

IMG_1024

Ale, kajakiem przez Pomorze, można wpłynąć wprost do Bałtyku – co jest unikatową atrakcją. W województwie pomorskim przemysł kajakowy rozkwita. Jedna z wypożyczalni ma aż około pół tysiąca kajaków. To może być dodatkowa gałąź gospodarki na długie lata – ocenia Hubert Gonera. Potrzebna jest jednak promocja, by kajakarstwo napędzało pomorską gospodarkę. Ma zostać stworzonych 38 szlaków kajakowych o łącznej długości około 1500 km. Oczywiście, te szlaki muszą być odpowiednio przystosowane i oznakowane. Wzorem może być to, co zrobiła, pod dyrekcją Piotra Kończewskiego, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” – na rzece Wierzycy – podkreślił Hubert Gonera. Promocji może służyć hasło „!Pomorskie życia pełne”. Rzeki na Pomorzu charakteryzują się dużą różnorodnością, na przykład dla bardzo wprawnych jest tzw. rynna sulęczyńska na Słupi. Najbardziej wymagającą, niemal górską rzeką, o największym stopniu trudności, jest Łupawa.

Autorzy koncepcji Pomorskie Szlaki Kajakowe przeanalizowali rzeki, przepłynęli przyszłe trasy dla kajakarzy. Rozmawiali z różnymi instytucjami, zarządami. Nie skonfrontowali swych planów z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ), na co zwróciła uwagę Hanna Dzikowska, dyrektor tej instytucji. A przecież, pomorskie rzeki przepływają przez tereny bardzo cenne przyrodniczo, przez ostoje różnych stworzeń, miejsca wychowu młodych. Może się okazać, że przez jakiś czas zbyt intensywny ruch kajakarzy w niektórych miejscach nie będzie mógł się odbywać. To trzeba uzgodnić z RDOŚ.

Kajak w śluzie II

Na zdjęciu: Kajakarze wpływają, od strony Opływu Motławy, do śluzy Kamienna Grodza. Fot. Kazimierz Netka.

Jak zapewnił Rafał Wasil, kierownik Przedsięwzięcia Strategicznego, sprawy środowiskowe mają odpowiednią rangę w tym przedsięwzięciu. Zajmie się nimi między innymi Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Niezwykle interesująco przedstawia się koncepcja systemu informacji kajakowej (SIK). Na konferencji przedstawili go Marek Jędrzejczyk i Mariusz Maleszewski z NFC Vision. Ma ten system być w niektórych miejscach samowystarczalny pod względem zasiania energią elektryczną, a najważniejsze jednak, że będzie on gromadził wiadomości dotyczące bieżących warunków turystyki kajakowej w konkretnych miejscach, a także przekazywał te wiadomości zainteresowanym.

Projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe nie da się urzeczywistnić, jeśli nie powstaną powiązania partnerskie. Jakie one powinny być, jak wyłonić partnera wiodącego czyli lidera – mówiła Hanna Jetter z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Najważniejsze wiadomości dla zainteresowanych znajda się na stronie internetowej przedsięwzięcia strategicznego.

Jeśli chodzi o strategię promocji marki „Pomorskie Szlaki Kajakowe”, to, jak mówili Jan Wałaszek i Przemysław Musiński z firmy Ageron Polska, ma ona być skierowana do różnych grup odbiorców. Oto klienci tej oferty: odkrywca, opiekun, plażowicz, turysta, student, ekspert. Na odpowiednie rozpropagowanie pomorskich szlaków kajakowych mamy wiele lat. Budowa systemu potrwa do 2020 roku. Wtedy będzie pierwszy sezon kajakarski na nowych trasach.

Nabrzeże dla kajaków w Pruszczu Gdańskim

Na zdjęciu: Miejsce „wysiadki” z kajaków na Raduni w Pruszczu Gdańskim. W głębi zdjęcia widać elektrownię wodną. Fot. Kazimierz Netka.

Jaki jest szczegółowy harmonogram? Z informacji, które przedstawił Rafał Wasil, kierownik strategicznego przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, w lutym 2016 roku ma nastąpić podpisanie umowy partnerstwa, w marcu – uzyskanie prawa do dysponowania nieruchomościami na cele projektu, w czerwcu 2016 roku mają być znane wytyczne środowiskowe – co do poszanowania natury na kajakowych szlakach, grudzień 2016 – będzie dokumentacja projektowo – techniczna, styczeń 2017 – złożenie wniosku o dofinansowanie, luty 2017 – uzyskanie pozwoleń na budowę. Realizacja potrwa od kwietnia 2017 roku do czerwca 2020 roku. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie internetowej www.dtp.pomorskie.eu, w rubryce: „Działania strategiczne” – na stronie internetowej Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *