Nowoczesny biurowiec ze schronem przeciwatomowym

W podziemiach odnowionego biurowca C200 Office po Stoczni Północnej w Gdańsku, historia zatrzymała się na latach 80 – 90. ubiegłego wieku

Podróż zabytkowym tramwajem do przeciwatomowego schronu

Tam, gdzie kiedyś była siedziba dyrekcji Stoczni Północnej w Gdańsku, a wcześniej produkowano tramwaje, wkrótce zacznie tętnic życiem jeden z najbezpieczniejszych w Polsce, biurowiec. Przestronny, siedmiokondygnacyjny, z sześcioma windami. Bardzo bezpieczny, bo posiada schrony. Przynajmniej jeden z nich jest schronem przeciwatomowym i gazoszczelnym, z pomieszczeniami dla dowództwa.

IMG_1104

Na zdjęciu: Tramwaj z 1927 roku. Wyprodukowano go w fabryce, istniejącej kiedyś na terenie, gdzie powstała Stocznia Północna. Fot. Kazimierz Netka.

Do wspomnianego, unikatowego biurowca w rejonie styku ul. Jana z Kolna z ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku, dojeżdżamy zabytkowym tramwajem, Bergmann z 1927 roku, który prowadzi Zbigniew Trafny, motorniczy w Zajezdni Tramwajowej we Wrzeszczu, Zakład Komunikacji Miejskiej Gdańsk. Ten wagon powstał w fabryce, która istniała tam, gdzie po II wojnie światowej rozwinęła się Stocznia Północna.

IMG_1127

Na zdjęciu: Wnętrze tramwaju z 1927 roku. Ogrzewane jest energią, wytwarzaną podczas… hamowania. Fot. Kazimierz Netka.

Biurowiec ten miał i ma symbol C200. I dwieście osób z terenu stoczni mogło się w schronie zmieścić, w razie ataku nuklearnego czy innego. Mieliśmy okazję zwiedzić ów unikatowy obiekt – biurowiec i znajdujący się w jego podziemiach schron. Biurowiec już jest wykorzystywany przez jednego najemcę, z Norwegii, a inni biznesmeni rezerwują sobie tam miejsca.

IMG_1181

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądał odnowiony gmach po Stoczni Północnej w Gdańsku. Zdjęcie zrobiono podczas po0kazu w trakcie konferencji prasowej. Fot. Kazimierz Netka.

Dlaczego schron w tym miejscu, dlaczego przeciwatomowy? Bo Stocznia Północna, dla której zbudowano ten obiekt, była w znacznym stopniu militarną. Budowała jednostki pływające dla Marynarki Wojennej. A w czasach, gdy ten schron powstawał – w 1984 roku – groźba atomowego konfliktu była bardziej realna niż teraz.

Informację historyczną przygotował dla nas, na życzenie Personal PR, prof. Andrzej Januszajtis, Honorowy Obywatel Gdańska, znawca dziejów tego miasta. O schronach opowiadał Michał Szafrański, prezes Stowarzyszenia Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, autor projektu edukacyjnego schrony.edu.pl .

IMG_1169

Na zdjęciu: Konferencja dotycząca rewitalizacji biurowca po Stoczni Gdańskiej. Od lewej: Adam Boryniec, Mikołaj Konopka, Magdalena Reńska, Mirosław Jaroszewicz. Fot. Kazimierz Netka.

Na miejscu witają nas twórcy biurowca i reprezentanci najemców: Mikołaj Konopka – wiceprezes zarządu Euro Styl Sp. z o.o. Sp. k., Adam Boryniec – dyrektor zarządzający Powel Sp. z o.o. – pierwszy najemca, Mirosław Jaroszewicz – kierownik budowy C200 Office, Magdalena Reńska – dyrektor Biura Jones Lang LaSalle w Gdańsku. Dowiadujemy się, że biurowiec C200 Office, będzie oddany do użytku w marcu 2016 roku. Znajdą się w nim nie tylko biura, ale też fitness, kantyna oraz centrum konferencyjne. Nie zabraknie też udogodnień dla przyszłych najemców, np. rowerowni przydatnej osobom, dla których możliwość dojazdu do pracy rowerem i skomunikowanie biurowca z miejską infrastrukturą są bardzo ważne.

IMG_1159

Na zdjęciu: O C200 Office mówi Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu EURO STYL. Fot. Kazimierz Netka.

– C200 Office to generalnie przebudowany obiekt, który przez lata służył Stoczni Północnej. Jego modernizacja wpisuje się w europejski trend zagospodarowania terenów poprzemysłowych, które często wyróżnia świetna lokalizacja w centrach miast – mówi Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu EURO STYL Sp. z o.o. sp. k.

Do dyspozycji najemców w C200 Office będzie 17 600 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Na pierwszym piętrze usytuowana jest największa dostępna w Trójmieście powierzchnia typu open space (5400 metrów kwadratowych). W całym C200 Office możliwa jest elastyczna i efektywna aranżacja przestrzeni. Wszystkie piętra mają zapewnione doskonałe doświetlenie światłem dziennym, ponadto wszystkie okna zamontowane w budynku są otwieralne. Na jednym z pięter, na którym kiedyś znajdowało się kino, zamontowano efektowne świetliki.

wizualizacja przekrojowa biura I p.

Wizualizacja jednego z odnowionych wnętrz biurowca C200 Office. Źródło ilustracji: Euro Styl.

– Po kinie co prawda nie ma już dawno śladu, ale konstrukcja budynku w tym miejscu pozwala na wyjątkowe doświetlenie wysokiej powierzchni na I piętrze oraz pozostawia wielkie możliwości aranżacyjne – dodaje Mikołaj Konopka. – Modernizując ten obiekt, staraliśmy się, aby był nie tylko nowoczesnym, ale także bardzo przyjaznym dla pracowników miejscem. Na terenie biurowca zaplanowaliśmy więc także kantynę i sklep oraz profesjonalny klub fitness, w którym będzie można skorzystać z usług trenera personalnego. Prowadzimy prace jak najintensywniej, chcemy jak najszybciej powitać w biurowcu najemców.

IMG_1184

Na zdjęciu: O przestrzeniach biurowych mówi Magdalena Reńska – dyrektor Biura Jones Lang LaSalle w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Budynek biurowy przy ulicy Marynarki Polskiej, zwany Pentagonem, powstał w latach 70. ubiegłego wieku i, jak na tamte czasy, spełniał wysokie standardy. W październiku 2014 roku spółka EURO STYL rozpoczęła przebudowę obiektu, który ma też swoje tajemnice – w jego podziemiach znajdują się przeciwatomowe schrony.

IMG_1304

Na zdjęciu: Wejście do schronu przeciwatomowego w byłym biurowcu Stoczni Północnej. Fot. Kazimierz Netka.

W podziemiach biurowca znajdują się dwa, zlokalizowane w podziemiach, schrony o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Sporą atrakcją jest wyposażenie, w większości fabrycznie nowe przedmioty, które pomimo upływu czasu są w bardzo dobrym stanie. Jest również, nigdy nieukończone, przejście podziemne, które miało prawdopodobnie łączyć biurowiec ze stacją SKM Nowe Szkoty – wynika z informacji, przygotowanej przez Karolinę Janik – prezes zarządu Personal PR.

IMG_1254

Na zdjęciu: O schronie opowiada Michał Szafrański, prezes Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej. Fot. Kazimierz Netka.

Schodzimy do podziemi. O schronach mówi Michał Szafrański, prezes Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej, autor projektu edukacyjnego schrony.edu.pl .

IMG_1285

Na zdjęciu: Tu oczyszczane jest powietrze, pompowane do schronu z zewnątrz. Gdy zabraknie energii do poruszania wentylatorów, wtedy trzeba filtrować powietrze ręcznie, kręcąc korbami. Fot. Kazimierz Netka.

– Biurowiec C200 został zbudowany w 1984 r. W tamtych czasach Stocznia Północna była zakładem o znaczeniu strategicznym, w którym produkowano m.in. okręty wojenne dla ZSRR – opowiada prezes Michał Szafrański. W podziemiach budynku znajdują się dwa duże schrony połączone tunelem. Są to obiekty o solidnej, żelbetowej konstrukcji. Przed ciśnieniem fali uderzeniowej zabezpieczały automatyczne zawory przeciwwybuchowe oraz podwójne śluzy, charakterystyczne dla schronów o dużej odporności. Jeden ze schronów został zbudowany jako stanowisko kierowania obrony cywilnej. Po przekroczeniu śluz trafiamy do miejsca, w którym czas zatrzymał dawno temu.

IMG_1231

Na zdjęciu: Sypialnia w schronie przeciwatomowym, w części dowódczej. To podziemny dom. Fot. Kazimierz Netka.

– Przez wiele lat o schronie wiedziało niewiele osób i nikt postronny nie miał tam wstępu – dodaje prezes Michał Szafrański. To nieczęsty przypadek obiektu tego typu, w którym zachowało się 100% oryginalnego wyposażenia. Praktycznie wszystkie urządzenia działają, większość jest fabrycznie nowa. Na biurku w kancelarii komendanta schronu leży „Wieczór Wybrzeża” z 1993 r. i otwarty notatnik z zakładką. Obok stoi kubek z łyżeczką. Zupełnie jakby komendant schronu wyszedł i miał za chwilę wrócić. W pomieszczeniu do spania czekają starannie zasłane łóżka piętrowe. Nigdzie nie ma przykrego zapachu wilgoci, bo schron był wyposażony w centralne ogrzewanie.

IMG_1172

Na zdjęciu: Slajd z informacją o schronie, pokazany podczas konferencji prasowej. Fot. Kazimierz Netka.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, uruchamiamy dodatkowe godziny zwiedzania schronu w ten weekend – informuje Karolina Janik prezes zarządu Personal PR.  W sobotę zwiedzanie będzie o godz. 12.00 i 12.30 (2 grupy). Zwiedzanie w niedzielę, godz.: 11.00, 11.30., 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 (8 grup). Zapisywać się można na stronie: www.eurostyl.com , zakładka C200.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *