Nowy Oddział Kardiochirurgiczny dla dzieci w Gdańsku Zaspie

Najnowszy, najnowocześniejszy w Polsce

Za blisko 4 miliony złotych w Szpitalu Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie otwarty został jedyny w północnej Polsce Oddział Kardiochirurgiczny im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla dzieci z wadami wrodzonymi serca. Właśnie zakończyła się jego rozbudowa i remont po przeprowadzce ze szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku. Nowy oddział mieści się na VI piętrze szpitala przy al. Jana Pawła II 50 w Gdańsku Zaspie.

Fot. W+éodzimierz Amerski 049

W uroczystym otwarciu oddziału, które odbyło się we wtorek, 19 stycznia 2016 r., udział wzięli lekarze, marszałkowie pomorscy Mieczysław Struk i Hanna Zych-Cisoń oraz Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wyjątkowo licznych gości powitał Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki Copernicus, mówiąc, że ta uroczystość łączy wielkie serca i małe serca.

Te małe serca trafią do nas wkrótce i dr Ireneusz Haponiuk, kierujący tym oddziałem, po jego zarejestrowaniu i uzyskaniu pełnej funkcjonalności, niebawem będzie miał pełne ręce roboty. Oddział obejmuje opieką ok. 5 mln mieszkańców Polski Północnej. Leczy dzieci z chorobami układu sercowo-naczyniowego, kierowane z województw sąsiednich, głównie: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. W grupie pacjentów leczonych na oddziale operacyjnie należy wyróżnić dzieci z wadami układu sercowo-naczyniowego, diagnozowanymi przed urodzeniem, a także coraz liczniejszą grupę noworodków ze złożonymi wadami oraz dorastających pacjentów wymagających powtórnych operacji.
Fot. W+éodzimierz Amerski 017

– To dzięki usilnym staraniom profesora Ireneusza Haponiuka otwieramy w szpitalu na Zaspie ten nowy oddział medyczny, powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Na Nowych Ogrodach mieliśmy ten oddział zlokalizowany w fatalnych warunkach. A swego czasu, nie tylko wobec małych pacjentów, ale również wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, złożyliśmy takie zobowiązanie, że jak otrzymamy odpowiedni sprzęt, to w Gdańsku uruchomimy oddział kardiochirurgii z prawdziwego zdarzenia. Słowo stało się ciałem i dziś oddajemy ten oddział jako zupełnie nowy.

Fot. W+éodzimierz Amerski 082

Jednym słowem dotrzymaliśmy słowa. Możemy w szpitalu św. Wojciecha świadczyć opiekę zdrowotną dla małych pacjentów na najwyższym poziomie. Jest to też okazja, aby podziękować wszystkim tym osobom, które nas wspierały w tym przedsięwzięciu. Zwłaszcza prezesowi Jerzemu Owsiakowi, który po kilkunastu dniach od 23-edycji WOŚP, mimo że przez dwa tygodnie od niemal bezustannego mówienia leczy swoje gardło, może pan teraz z nami świętować. Siłami wielu osób, fundacji TV Polsat, lekarzy i naszej skromnej pomocy województwa, możemy oddać do użytku ten piękny oddział. Na jego wielu urządzeniach jest doczepione małe czerwone serduszko.

Fot. W+éodzimierz Amerski 041

Za przekazanie sporych funduszy na wyposażenie Oddziału Kardiochirurgicznego Szpitala na Zaspie, Jerzy Owsiak otrzymał z rąk marszałka Mieczysława Struka list dziękczynny oraz symboliczny upominek, wysokiej klasy… kaszubską tabakierkę. Ona symbolizuje budowanie wspólnoty, zapewnił Struk.

Jerzy Owsiak: – Czuję się tutaj jak w studiu telewizyjnym, bo jest nas bardzo dużo. Mówimy o rzeczach pięknych, dobrych, wspaniałych. Miałem przyjechać tutaj z żoną, bo ona zajmuje się sprawami medycznymi, ale niestety musiała dzisiaj zostać w Warszawie. Ale bardzo się cieszę, że w moim mieście rodzinnym, ten oddział tak wspaniale się rozwija. Kiedy rozmawialiśmy na kolegium o Gdańsku i o pierwszym sprzęcie, wyglądało to optymistycznie. Teraz po paru latach przenosicie się w nowe miejsce, a to pokazuje że ciągle coś się rozwija. My owszem kupujemy sprzęt, ale muszą się znaleźć ludzie, którzy złożą się na jego zakup. Muszą być warunki, kontrakty, ale na końcu, to dziecko jest zdrowe i obywatelem tego kraju, który będzie na ten kraj pracował. Im wcześniej to możemy uczynić, tym lepiej. Za dwa miesiące trafi do tego szpitala prezent, kolejne urządzenie – najnowszej generacji echokardiograf. Aparat, którego cena wyjściowa wynosiła 700 tys. zł, ale nam udało się go kupić za 400 tys . zł, bo kupujemy go na zasadzie konkursu ofert. To wasz gdański lekarz dziecięcy Maciej Chojnicki był naszym konsultantem przy zakupie sprzętu, bo jak wiecie dokładnie rozliczamy każdą wydaną złotówkę. No i w tym roku graliśmy dla seniorów i będziemy chyba dla nich grali do końca świata. Bo my Polacy musimy zrozumieć, że seniorzy są bardzo ważną częścią naszego narodu. I musimy o nich dbać, bo tym samym dbamy o nas samych. Dziękujemy, że Gdańsk i cała Polska doskonale zagrała w tym roku w Wielkiej Orkiestrze.

Fot. W+éodzimierz Amerski 024

Wicemarszałek Hannę Zych -Cisoń bardzo cieszy uruchomienie w szpitalu na Zaspie doskonale wyposażonego Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej.

– Oddajemy najnowszy, najnowocześniejszy taki oddział w Polsce, jedyny zlokalizowany w obszarze Polski północnej – powiedział dr Ireneusz Haponiuk, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w szpitalu na Zaspie. – Lekarz posiadając najlepszą wiedzę i chęci bez sprzętu nie jest w stanie pomóc ciężko choremu pacjentowi. Dzięki temu, że mamy od Orkiestry sprzęt na naprawdę światowym poziomie, stajemy się jednym z najnowocześniejszych oddziałów w Polsce.

Fot. W+éodzimierz Amerski 104

Jerzy Owsiak chętnie pozując do zdjęć z gdańską załogą Oddziału Kardiochirurgicznego im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dowiedział się, że łączna wartość projektu, to blisko 3,84 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego przekazał na ten cel 1,79 mln zł, budżet państwa – 1,78 mln zł, a pozostałą kwotę 250 tysięcy złotych szpital z własnych środków. Oddział wyposażony jest w specjalistyczną aparaturę medyczną przekazaną m.in. przez WOŚP, m.in. kardiomonitory, respiratory, łóżka szpitalne, ultrasonograf czy okulary chirurgiczne.

Fot. W+éodzimierz Amerski 087

Na 16-łóżkowym oddziale mieszą się: 4 sale chorych 2-łóżkowe (2 – niemowlęce, 2 – dla starszych dzieci) oraz 2 izolatki, sala intensywnej terapii (6 łóżek) dostępna przez śluzę umywalkowo – fartuchową, a także gabinet diagnostyczno – zabiegowy, gabinet diagnostyczny, dyżurki lekarskie, pokoje pielęgniarskie, pokój socjalny i pokój rodziców.

Fot. W+éodzimierz Amerski 060
Arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski poświęcił nowy oddział kardiochirurgii i powiedział, że Jerzy Owsiak stał się symbolem łaski dla człowieka. Ale nie tylko dla dzieci, ale i dla osób starszych. Jeśli uda nam się zakorzenić głęboki humanizm i naszą polską tożsamość, to takie inicjatywy stają się okazją aby ten humanizm stale krzewić. Cieszyć się życiem. Hasło nadrzędne to esto homo – bądź człowiekiem. Każdy szpital to wielkie cierpienie. Lekarze wychodzą mu naprzeciw.
Fot. W+éodzimierz Amerski 033
Pierwsze operacje serca u dzieci rozpoczęły się w Gdańsku w 2008 roku, kiedy to w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży powstał pododdział tej specjalności kierowany przez dr. Ireneusza Haponiuka- wychowanka prof. Zbigniewa Religi. Dzięki pozyskaniu medycznego sprzętu nadano mu imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prof. Bohdan Maruszewski, światowej sławy kardiochirurg z Centrum Zdrowia Dziecka objął nowy ośrodek w Gdańsku swoim nadzorem. W pierwszym roku działalności wykonano w nim sto operacji.

– Sprzęt jest bardzo ważny, ale to ludzie najpierw zbierają pieniądze. Orkiestra za nie kupuje najnowocześniejszy sprzęt. My osiem lat temu zaczynaliśmy tutaj operacje na sercu. Doskonale rozwija się zespół lekarzy kardiochirurgów. Teraz dzięki temu oddziałowi, dzieci z wadami serca nie będą musiały jeździć po całej Polsce, bo mają tutaj na północy doskonały oddział. A najbliższe takie oddziały, to Warszawa i Łódź.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

3 Comments

  1. Oddział im. WOŚP ufundowany ze środków budżet centralnych i regionalnych? Nawet nie wiadomo, które z elementów wyposażenia przekazała WOŚP – może materace? To jakaś kpina.

  2. Ile wynosi wartość sprzętu przekazanych przez WOŚP? Jeśli wymieniacie łóżka szpitalne to musi to być kwota porażająca…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *