Około 300 zabytkowych przedmiotów będzie można oglądać w Forum Gdańsk. Powstaje tam multimedialna ścieżka edukacyjna – śladami historii miejsca.

Fot. Z Archiwum Multi Development.

Złoto i zabawki Gdańszczan z czasów średniowiecza zostaną pokazane w gablotach

Ponad 10 tysięcy eksponatów wydobyto podczas budowy Forum Gdańsk. Trzysta z nich zostanie wyeksponowanych w gablotach tworzących multimedialną ścieżkę edukacyjną umieszczoną wzdłuż Kanału Raduni. Ekspozycja przybliży gdańszczanom i turystom historię Targu Siennego. Znaleziska pochodzą z okresu XIV-XVIII wieku – poinformowali nas Alina Geniusz-Siuchnińska i Maciej Kużmicz z inn|tu – butik komunikacyjny.

Działka, na której powstaje Forum Gdańsk to teren o bogatej historii. Podczas realizacji inwestycji, zarówno na placu budowy, jak i przy okazji modernizacji układu drogowego wokół kompleksu, archeolodzy natrafiali na bardzo ciekawe, niejednokrotnie wartościowe znaleziska. Łącznie wydobyto ich aż 10 tys. Kilkaset z nich przygotowano do prezentacji dla szerszej publiczności. Wyłożone w 5 gablotach, przedstawione w multimedialnej opowieści o gdańszczanach będą stanowiły atrakcję dla mieszkańców i turystów.

 

Fot. Z Archiwum Multi Development.

Wśród eksponatów znajdują się między innymi złote i srebrne monety, żetony, biżuteria, plakietki pątnicze plomby towarowe oraz zabawki. Ponadto archeolodzy wydobyli elementy zabudowy – pozostałości domów murowanych i szkieletowych, a nawet latryn, drewnianych wodociągów, nawierzchni ulic brukowanych i pieców.

– Zabytki mają wyjątkowy charakter, są estetyczne i dobrze zachowane – mówi Robert Krzywdziński z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku. – Wsparcie udzielone przez Forum Gdańsk pozwoliło na ich konserwację i przygotowanie ciekawej ekspozycji.

Gabloty ekspozycyjne z multimedialną opowieścią

Eksponaty znajdą się w gablotach zawierających wbudowane ekrany dotykowe. Dzięki pokazywanym na nich prezentacjom użytkownik pozna rys historyczny okresu, z którego pochodzi dany przedmiot, oraz jego opis. Będzie też miał możliwość swobodnego wyboru tematu, który chce zgłębić. Informacje na ekranie uzupełniane będą zdjęciami.

 

Fot. Z Archiwum Multi Development.

Prezentowane przedmioty podzielone zostały tematycznie: biżuteria, handel, plakietki pątnicze, ślusarstwo i zabawki. Niektóre z nich są cenne – na przykład zabawki, które cieszyły małych gdańszczan, pochodzą z późnego średniowiecza. Biżuteria, którą podziwiać będą odwiedzający Forum Gdańsk zdobiła średniowieczne damy.

Nad treścią merytoryczną wystawy czuwa Robert Krzywdziński z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku, a ekspozycję przygotowuje znana m.in. z realizacji wystawy w Muzeum II wojny Światowej pracownia MAE (MAE Multimedia Art & Education). Całość ma nie tylko edukować, ale i inspirować do zgłębiania ciekawej przeszłości tego miejsca.

 

Fot. Z Archiwum Multi Development.

Odpoczynek przy zabytkowym kasztanowcu

Multimedialna ścieżka edukacyjna zostanie umieszczona wzdłuż Kanału Raduni. Tu także nie zabraknie historycznych odniesień. Bruk, którym zostanie wyłożony jeden z brzegów bulwaru, został pozyskany w wyniku prac archeologicznych prowadzonych na Targu Siennym. Nad zrewitalizowanym Kanałem Raduni ujrzymy m.in. mostek z 1807 r. U początku ścieżki rośnie stary kasztanowiec, w cieniu którego przygotowano kameralne miejsce relaksu.

Wyjątkowe miejsce

– Forum Gdańsk ma być miejscem, w którym ludzie czują się dobrze, chętnie spędzają czas. Jest wyjątkowe, ponieważ łączy wiele funkcji – miejskich, edukacyjnych, rozrywkowych, handlowych – mówi Magdalena Gibney. – Zadbaliśmy również o to, by osoby przebywające w Forum poznały historię tego miejsca. Stąd pomysł na stworzenie multimedialnej ścieżki edukacyjnej wzdłuż Kanału Raduni. Zachowaliśmy dziedzictwo miejsca pokazując eksponaty z minionych lat, opowiadając historie żyjących tu ludzi – dodaje Magdalena Gibney.

Ścieżka edukacyjna w liczbach

10 000 wydobytych eksponatów

300 prezentowanych w gablotach ekspozycyjnych

5 gablot ekspozycyjnych z multimedialną opowieścią.

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym. Partnerami są Miasto Gdańsk i międzynarodowy koncern Multi Development BV. Forum Gdańsk to miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie. Powstało m.in. dzięki przykryciu płytą torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi ok. 44 proc. tego miejskiego centrum.

Multi Development BV to jeden z największych deweloperów , właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami – czytamy w komunikacie, który przekazali nam Alina Geniusz-Siuchnińska i Maciej Kużmicz z inn|tu.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *