PGE Energia Ciepła, OPEC i Miasto Gdynia współpracują na rzecz poprawy  jakości powietrza w Gdyni. Prawie 5 lat trójstronnego Porozumienia o Zrównoważonym Rozwoju

Źródło ilustracji: OPEC Gdynia

„Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych” – pod takim hasłem PGE Energia Ciepła, OPEC i Urząd Miasta Gdyni zachęcają mieszkańców do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej

Miejska sieć ciepłownicza w Gdyni należy do OPEC i zasilana jest ciepłem wytworzonym w procesie wysokosprawnej kogeneracji w gdyńskiej elektrociepłowni, należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE – poinformowała nas Katarzyna Dudzin – główny specjalista ds. komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.

Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Czujemy się współodpowiedzialni za rozwój sieci ciepłowniczej w Gdyni, dlatego też konsekwentnie razem z OPEC współpracujemy w tym celu z miastem Gdynia. Wspólnie działamy na tym polu już prawie 5 lat, kiedy to podpisaliśmy trójstronne Porozumienie o Zrównoważonym Rozwoju, w ramach którego prowadzimy szereg działań efektywnościowych i edukacyjnych pod nazwą „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych”. W ramach naszej współpracy udało nam się zlikwidować wiele pieców opalanych paliwami stałymi. Podpisaliśmy także kilka niezwykle ważnych umów, których głównym celem jest współpraca na rzecz likwidacji niskiej emisji – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Departamentu Handlu Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła S.A.

4 grudnia przedstawiciele PGE Energia Ciepła, OPEC i Miasta Gdyni przekazali radnym gdyńskich dzielnic Orłowo i Mały Kack informacje o planach związanych z rozwojem miejskiej sieci ciepłowniczej na tym obszarze. Prace w tych dzielnicach realizowane są w ramach programu unijnego dotyczącego uciepłownienia obszaru Gdyni Południe. Podłączenie obiektów mieszkalnych i usługowych realizowane jest w czterech etapach. Pierwszy z nich to prace od ul. Stryjskiej do ul. Wielkopolskiej wzdłuż Al. Zwycięstwa, które trwają od 2018 roku. Na lata 2020-2021 zaplanowane są prace w obrębie Placu Górnośląskiego, ul. Wielkopolskiej wzdłuż Al. Zwycięstwa (do Zespołu Szkół Administracyjno- Ekonomicznych, Al. Zwycięstwa 194).

W ramach Projektu nr 1 pn. Rozbudowa sieci ciepłowniczej z wysokosprawnej kogeneracji w Gdyni Południe – w obrębie dzielnic Orłowo i Mały Kack zostanie zbudowana sieć ciepłownicza o długości 2,83 km oraz węzły cieplne dla istniejących obiektów planowanych do podłączenia. Celem projektu jest włączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej obecnych odbiorców oraz nowych, którzy pojawią się na tym obszarze w miarę rozwoju budownictwa wielorodzinnego.

W ramach Projektu nr 2 – Ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację lokalnych źródeł ciepła i budowę wysokosprawnej sieci ciepłowniczej od ul. Stryjskiej w kierunku Placu Górnośląskiego w Gdyni – zostanie zbudowana sieć ciepłownicza o długości 2,65 km oraz węzły cieplne dla istniejących obiektów planowanych do podłączenia.

Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdyni zapewni mieszkańcom lepszy komfort życia, a także realnie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w gdyńskim Orłowie i Małym Kacku.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Gdyni, to firma ze 100 proc. kapitałem polskim, której właścicielami są Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Wejherowa i Gmina Miasta Rumi. OPEC w sposób nowoczesny, bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku zapewnia ciepło mieszkańcom Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60 proc. mieszkańców i pokrywając około 70 proc. lokalnego zapotrzebowania na energię cieplną. Spółka poza bieżącą działalnością związaną z produkcją, dystrybucją i dostawą ciepła do budynków, podejmuje także liczne działania na rzecz lokalnych społeczności.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Jest największą firmą na rynku ciepła w Polsce, posiadając ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji. Posiada 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km.

PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 12.100 TJ ciepła i 1.380 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi – poinformowały Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła oraz Iwona Kozłowska – rzecznik prasowy OPEC Sp. z o.o.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *