Pół wieku pomorskiego lotniska w Gdańsku Rębiechowie. Wielkie urodziny, z zagranicznymi gośćmi. Mówiono m.in. o tym, jak lotnisko wyszło z Zaspy, jak broniło się przed skutkami pandemii. Najwybitniejsi zostali uhonorowani statuetkami „Wolność”. Pomysł, by patronem lotniska został Lech Wałęsa, zrodził się na imieninach – przypomniano

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie Termopile

Fot. Kazimierz Netka.

Kilkadziesiąt milionów obsłużonych pasażerów, 300 zatrudnionych – takie są proporcje wielkości usług do liczby pracowników w Porcie Lotniczym Gdańsk imienia Lecha Wałęsy. 300 – tylu żołnierzy broniło wąwozu Termopile w starożytnej Grecji. Owo wydarzenie sprzed tysiącleci, czasami przypomina Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk imienia Lecha Wałęsy.

Fot. Kazimierz Netka.

Dlaczego gdańskie lotnisko i zatrudnione na nim osoby mogą być porównywane z tym, co wydarzyło się w wąwozie Termopile? Przecież żadnej wojny w ciągu s ostatnich lat w Polsce nie było, ale w Porcie Lotniczym Gdańsk przeprowadzono, dość specyficzną walkę o przetrwanie. Był to okres pandemii. 300 pracowników Portu Lotniczego Gdańsk nie tylko skutecznie broniło gdańskiego lotniska przed zagrożeniami, ale jeszcze zdecydowało się na rozbudowę tego Portu Lotniczego.

Fot. Kazimierz Netka.

To skrótowe przypomnienie niektórych wydarzeń z ostatnich lat, zasygnalizowano właśnie podczas obchodów 50-lecia powstania Portu Lotniczego Gdańsk w Rębiechowie i 30-lecia istnienia spółki, która teraz nim zarządza. Oczywiście na tej wspaniałej uroczystości, zorganizowanej w Międzynarodowych Targach Gdańskich – Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo – nie mogło zabraknąć gości zagranicznych (samoloty z Gdańska latają do wielu zagranicznych miast), a także osób krajowych, które przyczyniły się do sukcesu. Oczywiście, gościem honorowym był Lech Wałęsa – były prezydent RP, patron Portu Lotniczego Gdańsk. Uroczystość prowadził Rafał Ostrowski – aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Okno na świat Polski, w tym Pomorza

– Port Lotniczy Gdańsk jest ważny też dla gospodarki morskiej, ponieważ podróże biznesowe, rejsy biznesowe są możliwe do tego, żeby podejmować różne działania związane z produkcją i z inwestycjami – mówi prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Port Lotniczy Gdańsk istotnie wspiera rozwój przemysłów morskich i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gdyby nie było dobrego skomunikowania portu, a więc z około 80. lotniskami w świecie, bezpośrednimi, to na pewno nie byłoby takich inwestycji i takich działalności jaka jest obecnie w Pomorskiem, bo powiedzmy sobie szczerze, że te inwestycje, które są i to że firmy przenoszą swoje siedziby jak na przykład London Stock Exchange to jest 1000 osób, które pracują w Trójmieście – to jest jedna z poważniejszych giełd i firma, która zajmuje się informacjami ekonomicznymi więc Port Lotniczy jest tym magnesem, który przyciąga inwestorów i firmy, które tutaj lokują różnego typu usługi, a w przemysłach morskich mamy tutaj na przykład i Damen i Karstensen, i wiele innych przedsiębiorstw. DNV ma jedno z większych biur w Trójmieście tylko dzięki temu, że jest dobre skomunikowanie.

Drugi znaczący obszar to – tak jak kiedyś Gdynia była dla Polski oknem na świat – tak teraz Port Lotniczy Gdańsk jest oknem na świat, bo służy około 40 000 marynarzy, którzy pływają na statkach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że tradycyjnie zasadniczo marynarz przebywa na statku 2 miesiące, a więc odbywa co dwa miesiące podróż, czyli 6 razy 40 000 to jest konkretna liczba, to jest ponad 200 000 tylko samych marynarzy. Do tego możemy dołączyć około 200 000 pracowników różnych aktywności związanych z przemysłem stoczniowym i z przemysłem offshore, bo nasi ludzie pracują też w offshorze, związanym z wydobyciem ropy i gazu, a także z obsługą farm wiatrowych na Morzu Północnym, a więc przemysły morskie mają tutaj silne zaplecze i teraz Port Lotniczy Gdańsk stał się oknem na świat Pomorza i Polski – powiedział prof. Marek Grzybowski.

Statuetki Wolności

Wręczono certyfikaty przyznania statuetek „Wolność/Freedom” wykonanych z brązu, autorstwa rzeźbiarza Tomasza Radziewicza. W pierwszej części wyróżnieni zostali m.in.: Lech Wałęsa – były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska (nagrodę odebrał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji); Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni (nagrodę odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki); Magdalena Czarzyńska-Jachim – pełniąca obowiązki prezydenta Sopotu; Jacek Karnowski – poseł na Sejm RP, były prezydent Sopotu; Andrzej Illków – prezes zarządu spółki Polskie Porty Lotnicze S.A. Certyfikaty wręczali m.in. aktorzy Dorota Kolak, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl, Bernard Szyc, artysta muzyk Krzysztof Skiba, lekkoatletka Anna Rogowska – mistrzyni świata, medalistka olimpijska.

Kolejne wyróżnienia przekazywał Laureatom prezes zarządu portu lotniczego Gdańsk im Lecha Wałęsy pan Tomasz Kloskowski, podczas swego wystąpienia:

Fot. Kazimierz Netka.

– Witam was na urodzinach na Pomorzu. Tak świętujemy. Jesteście naszymi najlepszymi gośćmi. Witam całą lotniczą Polskę i całą lotniczą Europę i całe Pomorze. Pozwolicie, że dzisiaj tylko będę dziękował. 30 lat pracujemy na tym lotnisku, 50 lat tej lokalizacji więc chciałbym podziękować moim współpracownikom, chciałbym podziękować najpierw całej branży lotniskowej czyli naszym agentom handlingowym, naszym agentom cateringowym, naszym agentom paliwowym, naszym agentom hangarowym, naszym sklepom wolnocłowym, agentom parkingowym, agentom Taxi czyli wszystkim którzy zajmują się obsługą pasażerów na lotnisku. Dziękuję Straży Granicznej, dziękuję Krajowej Administracji Skarbowej. 

Każdy z was zostawił kawałek swojego serca na tym lotnisku

Najważniejsze co udało nam się w Gdańsku osiągnąć w tej grupie lotniskowej jest to, że my wiemy że nasze pensje płacą nam pasażerowi że my mamy im służyć, że oni są naszymi pracodawcami i żebyśmy zawsze pamiętali, że jak nie będzie – będziemy bezrobotni. Wszyscy o tym pamiętajcie – mówię o wszystkich pracujących na lotnisku w Gdańsku. Chciałem podziękować za 30 lat współpracy władzy lotniczej, Urzędowi Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwu Infrastruktury Departamentowi Lotnictwa i przy tej okazji chciałem powitać pierwszego lotnika Rzeczypospolitej pana ministra Macieja Laska. To jest pierwszy minister zajmujący się lotnictwem od 30 lat, któremu chce się pracować z branżą lotniczą. Życzę Panie ministrze, żeby pana DNA, to lotnicze, żeby tego entuzjazmu panu zostało na całą kadencję. 

Nie jestem w stanie wskazać wszystkich kontrahentów wszystkich jak tu siedzicie. Widzicie, jest nas tu ponad 1000 osób. Wszystkim wam bardzo serdecznie dziękuję bo każdy z was zostawił kawałek swojego serca na tym lotnisku, dał kawałek serca pasażerom i za to wam się należą, wam, przyjaciołom naszego lotniska największe brawa.

Chcę podziękować naszym parlamentarzystom za to, że jeżeli jest jakaś sprawa lotniskowa, która dotyczy lotniska bądź naszych pasażerów, to zawsze jesteście do naszej dyspozycji i dziękuję wszystkim posłom i senatorom wszystkich kadencji w ciągu tych 30 lat bo to nieważne że wielokrotnie nie jesteśmy w stanie czegoś przeforsować ale ważne, że wam się chce pracować na rzecz tego lotniska. Bardzo wam dziękuję!

Chce podziękować radom miast na ręce pani przewodniczącej Agnieszki Owczarczak: Radzie Miasta Gdańska też wszystkich kadencji za te 30 lat, Radzie Miasta Gdyni. Radzie Miasta Sopotu bo pamiętajmy – myśmy 30 lat temu obsługiwali 200 000 pasażerów; myśmy nie mieli pieniędzy, myśmy żebrali, chodzili po każdą złotówkę i wtedy właściciele poprzez Rady Miasta tam pomagali i zawsze lotnisko było ponad politycznymi podziałami, zawsze czuliśmy to że możemy liczyć że wszyscy wiedzą że lotnisko jest takim silnikiem regionu. Pani przewodnicząca, bardzo dziękuję dla wszystkich rad miasta.

Fot. Kazimierz Netka.

Drodzy przyjaciele! Jesteście dla nas mega ważni. Najważniejsi, ale każdy samolot ma swoje silniki i to te silniki decydują jak on szybko jedzie. Pozwólcie, że przedstawię wam najważniejsze silniki Portu Lotniczego.

Silnik numer 1 – pracownicy. Udało nam się to jest jestem z tego dumny, że są z nami trzej prezesi spółki w ciągu tych 30 lat: pan prezes Andrzej Ruciński, pan prezes Witold Górski, pan prezes Włodzimierz Machczyński. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami i w imieniu właścicieli i swoim własnym chciałem podziękować wam za to serce, które włożyliście w lotnisko. To ten sukces dzisiaj to jest również wasz wielki udział. Bardzo za to dziękuję! 

Jestem ogromnie szczęśliwy, że są też z nami nasi wiceprezesi. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami podczas tych urodzinowych uroczystości.

Kiedyś klepaliśmy biedę

No ale najważniejsi jesteście gdzieś tam na tej sali: moich 300, czyli moi współpracownicy. To że lotnisko jest silne dzisiaj, to jest przede wszystkim wasza zasługa. Obsługiwaliście 200 000 pasażerów, ale klepaliśmy biedę. Zamachy 2001 roku – kryzys. 2007 rok – kryzys finansowy, wybuch wulkanu i jeszcze covid – no jak to los chciał nas złamać. Wielu z nas odeszło, wielu nas psychicznie nie wytrzymało ale ci co zostali są najsilniejsi, najlepsi. Bardzo mam za to dziękuję, że jesteście tu z nami do dzisiaj, ale przede wszystkim dziękuję wam za prezent jaki mi sprawiliście na te urodziny. Ten prezent, to fakt, że po 30 latach uległ likwidacji związek zawodowy w naszym Porcie Lotniczym! Nie ma lepszego prezentu dla menedżera jakiejkolwiek firmy, który mogą mu dać współpracownicy, którzy mówią mu, że nie potrzebujemy pośredników w kontaktach między nami, że możemy wszystko pozałatwiać razem, bo jesteśmy w jednej rodzinie. Bardzo wam za ten prezent dziękuję!

W imieniu pracowników i moim własnym chciałbym żeby Jagoda Cymer, pracownica Służby Ochrony Lotniska odebrała Certyfikat tej rzeźby. Ona jest wielka sercem, zawsze uśmiechnięta i zawsze nosi przy sobie ostrą broń. Nazywam ja panią generał. Jagoda, zapraszam!

Kolejny silnik: Rada Nadzorcza. Mieliśmy w ciągu tych 30 lat wielu członków Rady Nadzorczej, mieliśmy takiego członka rady nadzorczej, którego nie miała żadna rada nadzorcza: Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta. Wprawdzie był krótko. Jak widzicie pan Jan Zarębski już wspomniany wcześniej, 15 lat był przewodniczącym Naszej Rady Nadzorczej. Radzie Nadzorczej bardzo dziękuję za to, że – my wielokrotnie podejmujemy nowe wyzwania, jesteśmy pionierami w pewnych rzeczach i że się na to godzicie, że macie odwagę, żeby nam w tym pomagać i że możemy również dzięki wam bardzo szybko podejmować decyzje. Zapraszam pana przewodniczącego Rady Nadzorczej Piotra Ciechowicza do odebrania nagrody. 

Port lotniczy jest silny wami, waszą siłą

Współpracowaliśmy z wieloma kancelariami prawniczymi, światowymi, ale od 26 lat współpracujemy z jedną szczególną kancelarią prawną. Chciałem podziękować całemu zespołowi Kancelarii bo port lotniczy jest silny wami, waszą siłą. Dziękuję bardzo wszystkim dziewczynom bo ta kancelaria pomyliła parytety i tam nie można znaleźć faceta. Dziękuję mecenasowi Andrzejowi Drania. Dziękuję mecenasowi Leszkowi Pachulskiemu, ale władzę przejęły teraz młode wilki, a raczej młode wilczyce. Zapraszam do odebrania nagrody panie Karolinę Kucel i Agnieszkę PachulskąWandzilak, Kancelaria Kucel, Pachulska-Wandzilak i Partnerzy.

Jak widzicie, współpracowaliśmy z wieloma największymi firmami budowlanymi ale jest tylko jedna firma budowlana w Polsce, w Europie i na świecie, która budowała wszystkie nasze terminale. W 1997 roku jako członek Gdańskiego Konsorcjum Budowlanego, później w 2012 w konsorcjum Budimexem, żeby w końcu w czasach pandemii samodzielnie wybudować pirs terminala. Powiem państwu, że jak patrzę na tę firmę budowlaną to tak trochę przypominam sobie nasz port lotniczy, bo oni też kiedyś byli mniejsi, rośli w miarę upływu lat i dzisiaj realizują największe, najtrudniejsze kontrakty budowlane o jakich można sobie pomyśleć. Zapraszam na scenę panią prezes Angelikę Cieślowską i pana właściciela Andrzeja Hassa – Doraco – Korporacja Budowlana Doraco.

Silnik Cargo. Współpracujemy od ponad 20 lat. 6 lat temu kazali nam wybudować centrum sortowniczo – dystrybucyjne. Powiedzieli, że będzie wielkie. Po sześciu latach przyszli i powiedzieli że są za mali: musimy się rozbudowywać. I tu mam prośbę do wszystkich pań, które znajdują się na tej sali. Nie rezygnujcie z zakupów online. Nie słuchajcie swoich mężów. Panowie, wspierajcie je w tym zakresie bo jak robicie te zakupy to wspierajcie Port Lotniczy, bo DHL Express rozwozi te wasze towary. A paniom, jeżeli już macie kryzys to kupcie iPhony bo jeżeli kupicie iPhony to oni też to rozwiązują i przyczynicie się do rozwoju Portu Lotniczego w Gdańsku. Zawsze za sukcesem takich firm stoją ludzie. Ikoną cargowskiego i logistycznego rynku lotniczego w Polsce pan prezes Tomasz Buraś! Zapraszam.

Tak się powinien zachować idealny bank

Współpracowaliśmy jak widzicie z największymi bankami, natomiast jest tylko ten jeden bank, Bank Pekao S.A., który finansuje rozwój naszej infrastruktury, który finansuje nasze marzenia, który nie boi się odważnych projektów takich jak Airport City ale przede wszystkim chciałem Bakowi Pekao S.A. podziękować za jedną rzecz: jak wybuchła pandemia, jak przestały lądować samoloty – pierwszy telefon otrzymałem od pani dyrektor Agnieszki Pietkun z pytaniem czy potrzebujemy pieniądze na przeżycie. Tak się powinien zachować idealny bank – pomagać nie jak jest dobrze ale również pomagać jak jest bieda. Bardzo dziękuję całemu zespołowi, który pracował pracuje z nami właściwie od lat i finansuje nasze wszystkie projekty i zapraszam na scenę panią dyrektor Agnieszkę Pietkun i pana prezesa Jerzego Kwiecińskiego! 

Są w kilkunastu krajach Europy. My mamy 6 milionów pasażerów oni mają 4 000 000 miejsc parkingowych. Są na kilkudziesięciu lotniskach w Europie. To oni odpowiadają za nasze parkingi, a najbardziej cenię w sobie w nich to, że są tak samo odważni jak my, że szpadel i kiedy wszyscy myśleli że kończą się nasze biznesy, że umieramy – oni się rozbudowywali, oni nowe parkingi dla naszych pasażerów. Znowu za każdym takim sukcesem stoją ludzie. Wieloletni prezes tej firmy ma tylko jedną wadę: on kolekcjonuje stare samochody a przecież mógłby kolekcjonować stare samoloty. Zapraszam na scenę: Roland Cracco!

To jest firma belgijska. Jesteśmy w Belgii, to lećmy do Francji.

Nasz agent wolnocłowy – co o nich można powiedzieć? W ilu krajach są i na ilu lotniskach to już są kilkadziesiąt, kilkaset na całym świecie. Ale dzięki nim jedyny sklep Victoria’s Secret w Trójmieście jest na lotnisku! 

Dzięki nim jak idziecie sklepem wolnocłowym to jakbyście szli ulicą Mariacką a na półkach stoją nasze regionalne produkty i to jest to, co cenię w nich najbardziej – że nie zamykają się na regionalizmy, nie zamykają się na Pomorze, a jednocześnie cały czas poszukują, cały czas zmieniają swoją ofertę, cały czas próbują zadowolić naszych pasażerów. Francuska firma więc pewnie rządzi nimi Napoleon ale jak oglądaliśmy ostatnio film Ridleya Scotta to chyba Francuzi nie byli z niego mocno zadowoleni, więc pozwólcie, że zaproszę na scenę trzech muszkieterów: Dag Rasmussen, Frédéric Chevalier i Andrzej Kacperski z Lagardère Travel Retail!

Człowiek z czarną teczką

Kochamy wszystkich przewoźników jacy latają z Gdańska. Kochamy Polskie Linie Lotnicze LOT i dziękuję bardzo panu prezesowi Michałowi Fijołowi, że jest tutaj z nami i całemu jego zespołowi. Dziękuję bardzo, że jest nami prezes Michał Kaczmarzyk z Ryanaira. Bardzo dziękuję, Andrzej Kobielski z Enter Air, bardzo dziękuję! Frantisek Siling z KLM – thank you very much!

Fot. Kazimierz Netka.

Ale najbardziej kochamy Wizzaira. 60 milionów pasażerów przewiezione przez ostatnie 30 lat, 50% tych pasażerów przewiózł Wizzair. Dzisiaj ma ponad 50-procentowy udział w rynku, ale jak mówimy o Wizzair, to musimy wrócić do roku 2003 kiedy przyszedł do nas człowiek z czarną teczką i zaczął opowiadać bajki i rysować na tabliczce olbrzymią siatkę połączeń. Nie miał wtedy nic. miał tylko tę teczkę i wspaniały pomysł. Powiem szczerze, że gdyby namalował mniej tych połączeń, to byłby bardziej wiarygodny. Pomyśleliśmy: marzyciel fantasta. Miał wtedy podpisany kontrakt z lotniskiem w Katowicach i prosił nas o zawarcie tego kontaktu. Podjęliśmy to wtedy – tak nam się wydawało – ryzyko. On pojechał do londyńskiego City, zdobył pieniądze, kupił samoloty, zatrudnił personel. To bym prezes József Váradi – tak zbudował swoją linię lotniczą, która ma 20 lat i jest dzisiaj w wielu krajach.

Nie ukrywam, że jest to dla mnie mentor biznesu lotniczego, ale jesteś moim synem, bo lotnisko ma 50 lat, spółka tylko 20. Chodź synku, József Váradi!

Nasza firma miała wielkie szczęście do właścicieli

Byli i są mega odważni. No bo kto w pandemii prowadzi rozbudowę? Byli i są wizjonerami – no bo jakie lotnisko tej wielkości buduje Airport City?Poznajcie proszę tych wyjątkowych ludzi. Gdańsk – 30 lat temu zakładał spółkę pan prezydent Franciszek Jamroż. Później był z nami pan prezydent Tomasz Posadzki, którego witam serdecznie. Nie byłoby oczywiście tej gali, gdyby na niej nie był nasz ukochany prezydent Paweł Adamowicz.

Pan prezydent Adamowicz oddał temu Lotnisku 21 lat swojego życia i on dzisiaj jest z nami tylko może troszeczkę wyżej. Wszyscy którzy mieli cokolwiek do czynienia z tym lotniskiem wiedzą, że ten dzisiejszy sukces to jest również jego wielka olbrzymia zasługa.

Województwo pomorskie. Marszałkowie – bardzo dziękuję, że wszyscy marszałkowie są super. Pan marszałek Jan Kozłowski, pan marszałek Jan Zarębski, pan marszałek Mieczysław Struk Pragnę zwrócić uwagę na jedną rzecz: w Gdańsku na 30 lat czterech prezydentów. Województwo pomorskie na te prawie 30 lat  trzech. Idźmy dalej: Gdynia – pani prezydent Franciszka Cegielska i pan prezydent Wojciech Szczurek. Pan prezydent Wojciech Szczurek – 26 lat. Dwóch. Idźmy do Sopotu: pan prezydent Jan Kozłowski, pan prezydent Jacek Karnowski i pani prezydent  Magdalena Czarzyńska-Jachim – trzy osoby.

Ciągłość właścicielska jest kluczem do sukcesu

Pójdźmy do PPL – naszego wspólnika z Warszawy. Chcieliśmy dać wszystkich właścicieli, dyrektorów, prezesów ale okienek nam zabrakło (na ekranie) i to pokazuje różnicę bo u nas na Pomorzu mamy średnią 10 – 15 lat, średnią właścicielską. W Warszawie, niestety mamy średnią 2 lat i wydaje mi się, że sukces naszego portu lotniczego jest właśnie z tym związany: z ciągłością władzy na Pomorzu bo w spółkach takich jak tak infrastrukturalnych, gdzie każda najmniejsza inwestycja od pomysłu do realizacji to nie ma szans, żeby była szybciej niż w ciągu pięciu lat. Ta ciągłość właścicielska jest kluczem do sukcesu. My mamy bardzo wyjątkowych właścicieli. 

Pozwolę sobie teraz na osobistą refleksję no i będę stąpał jak zwykle po lodzie. 

Nie będę ukrywał, że właściciele których pokazałem, regionalni właściciele i którzy są moimi mentorami. Jak przychodziłem do tej firmy po studiach byłem tym, który nic nie umiał i patrzyłem na tych wielkich ludzi i przy nich się uczyłem. Natomiast jest jedna rzecz za którą cenię ich najbardziej, która powoduje że mam do nich największy szacunek jako do ludzi. Przez te 30 lat żaden z nich nie wpływał na możliwość doboru przeze mnie współpracowników. 

Miałem pełną samodzielność stworzenia zespołu. I za to chciałem panom marszałkom, panom prezydentom, paniom prezydentkom specjalnie podziękować bo uważam, że również jest klucz do sukcesu w tej firmie Bardzo wam dziękuję!

Chwilo trwaj!

Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Władysław Reymont, Lech Wałęsa  – co ich łączy? Znane wielkie postacie. Możecie o nich przeczytać książka do historii i są patronami lotnisk w Polsce. Zawsze nasuwa się pytanie: które lotnisko ma najlepszego patrona? Ja wam w tym trochę pomogę. Po pierwsze: z którym patronem możecie być na urodzinach? Z którym patronem możecie przybić sobie piątkę, z którym patronem możecie zrobić selfie? Panie prezydencie, bardzo dziękuję w imieniu właścicieli, swoim własnym, że zgodził się pan zostać naszym patronem, nie ma opcji żeby ktokolwiek miał innego lepszego patrona niż pana. Bardzo panu dziękujemy.

Kończąc, zreasumujmy: mamy was najlepszych przyjaciół lotniska. Masa was: ponad 1000 osób.

Mamy najlepszych pracowników, którzy niosą tę firmę na plecach, mamy wyjątkowych właścicieli. No i jak sami żeście przed chwilą stwierdzili – najlepszego patrona wśród lotnisk. Chwilo trwaj! – powiedział na zakończenie Tomasz Kloskowski – prezes zarządu spółki Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

O szczegółach poinformowała nas także Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk:

50-lecie gdańskiego lotniska. Gala urodzinowa

5 kwietnia 2024 w AmberExpo odbyła się uroczysta gala z okazji 50 rocznicy powstawania lotniska w obecnej lokalizacji w Gdańsku i 30-lecia powołania spółki Port Lotniczy. Na zaproszenie zarządu i właścicieli portu w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych z Polski i zagranicy, branży transportowej i turystycznej, lotniskowi kontrahenci, współpracownicy i przyjaciele. Wśród gości byli politycy, dyplomaci, urzędnicy, ludzie biznesu i mediów.

Galę uświetniły znane postacie pomorskiej kultury i sportu: aktorzy Dorota Kolak, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl i Bernard Szyc, muzyk i rockman Krzysztof Skiba i lekkoatletka Anna Rogowska.

Fot. Kazimierz Netka.

W trakcie gali uhonorowane zostały osoby, które wywarły duży wpływ na rozwój lotniska w Gdańsku: Lech Wałęsa – były Prezydent Rzeczypospolitej; Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska ( nagrodę odebrał Piotr Grzelak Zastępca Prezydenta Gdańska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Inwestycji); Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni (nagrodę odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki); Magdalena Czarzyńska-Jachim – p.o. Prezydenta Sopotu; Jacek Karnowski – Poseł RP, były Prezydent Sopotu; Andrzej Illków – Prezes Zarządu spółki Polskie Porty Lotnicze; József Váradi – Prezes Wizz Air; Dag Rasmussen – Prezes i Dyrektor Generalny Lagardère Travel Retail; Frédéric Chevalier – Regionalny Dyrektor Operacyjny EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i Dyrektor ds. transformacji Lagardère Travel Retail; Andrzej Kacperski – Prezes Zarządu Lagardère Travel Retail w Polsce; Tomasz Buraś – Dyrektor Zarządzający DHL Express Polska; Roland Cracco – Prezes Zarządu Interparking SA; Agnieszka Pietkun – Dyrektor Zarządzający, Departament Sektora Publicznego, Bank Pekao S.A.; Jerzy Kwieciński – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.; Karolina Kucel – Kancelaria Kucel, Pachulska-Wandzilak i Partnerzy; Agnieszka Pachulska-Wandzilak – Kancelaria Kucel, Pachulska-Wandzilak i Partnerzy; Andrzej Hass – właściciel DORACO; Angelika Cieślowska – Prezes Zarządu DORACO; Piotr Ciechowicz – Przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk; Jagoda Cymer – Pracownica Portu Lotniczego Gdańsk, Służba Ochrony Lotniska.

Wyróżnieni otrzymali certyfikaty i statuetki, które powstały specjalnie z okazji gali urodzinowej. Wykonane zostały z brązu przez artystę rzeźbiarza Tomasza Radziewicza. Tytuł rzeźby to Wolność/Freedom. Jak twierdzi autor: „Inspiracją do jej stworzenia było logo lotniska i idea wolności, z którą wiąże się wszystko, co stanowi o współczesnym człowieku. Wolność jako wolność słowa, wolność ducha, myśli czy wolność w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata” (w praktyce statuetki z powodu ich wielkości i wagi dotrą do uhonorowanych w późniejszym terminie).

W trakcie gali urodzinowej wystąpili artyści, w tym popularna piosenkarka Reni Jusis, soliści i balet Teatru Muzycznego z Gdyni, Capella Gedanensis, zespół Bubliczki z Kaszub, pianiści i jazzmani z Pomorza. Za produkcję gali odpowiedzialni byli NoMoreMedia i Instytut Edmunda – poinformowała Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka.

Skąd się wziął pomysł nadania gdańskiemu lotnisku imienia Lecha Wałęsy? Przypomniał to poseł Jacek Karnowski, były prezydent Sopotu. Powiedział, że propozycja taka zrodziła się przy udziale byłego europosła i marszałka województwa, Jana Kozłowskiego, podczas imienin byłego prezydenta RP.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *