Fot. Kazimierz Netka.
Nowe możliwości rozwoju polsko – izraelskiej współpracy gospodarczej.
Zacieśniają się kontakty naukowe i przemysłowe Polski z Izraelem. Nasze wspólne zainteresowania obejmują także przestrzeń międzyplanetarną. Szczegóły rozwoju współpracy w tej dziedzinie określa, podpisany w środę, List Intencyjny.
Dokument podpisali 20 czerwca 2018 r. w Wiedniu dr hab. Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Avi Blasberger – dyrektor generalny Izraelskiej Agencji Kosmicznej (ISA). Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych – wynika z komunikatu, który przysłała nam Urszula Szwed-Strych – główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej.
Celem podpisania listu intencyjnego jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie badań i technologii kosmicznych, wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz organizowania wydarzeń wspierających rozwój firm typu start-up zaangażowanych w działalność kosmiczną. Strony zobowiązały się również do przygotowania zarysu formalnej współpracy, który będzie zawierał m.in. opis finansowych mechanizmów współpracy polsko – izraelskiej i zaangażowanych w nią przedsiębiorstw.
Izraelska Agencja Kosmiczna powstała w 1983 r. Jako instytucja nadzorowana przez izraelskie Ministerstwo Nauki i Technologii koncentruje się na koordynacji i realizacji cywilnego programu kosmicznego. Izraelski program kosmiczny obejmuje też działania związane z bezpieczeństwem narodowym, nadzorowane przez Ministerstwo Obrony, w tym rozwój zminiaturyzowanej technologii obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości.
Polsko – izraelska współpraca w zakresie projektów kosmicznych była jednym z tematów omawianych podczas wizyty polskiej delegacji pod przewodnictwem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz w Izraelu w dniach 18 – 20 czerwca 2018 r. W misji wzięli udział przedstawiciele polskich firm oraz PAIH, BGK, PARP, ARP, Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej i Federacji Izraelskich Izb Gospodarczych. Program wizyty obejmował m.in. udział w Polsko-Izraelskim Forum Gospodarczym współorganizowanym przez stronę polską, którego celem było przekazanie przedsiębiorcom z obu krajów informacji na temat nowych możliwości rozwoju polsko – izraelskiej współpracy gospodarczej oraz wsparcie ich w nawiązaniu kontaktów biznesowych. Jedna z sesji tematycznych forum poświęcona była współpracy bilateralnej w obszarze nauki i nowych technologii. Zaprezentowany też został potencjał polskich i izraelskich firm działających m.in. w branży IT/ICT i kosmicznej.
– Izrael – to wartościowy partner: ma jedną z trzech najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie, jest liderem w dziedzinie miniaturyzacji technologii kosmicznych, od lat 80-tych z sukcesem buduje sprzyjające warunki do rozwoju start-upów. Mam nadzieję, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną z dobrych praktyk naszego partnera będą mogły również czerpać podmioty polskiego sektora kosmicznego – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Nasz rodzimy przemysł kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie, jego potencjał, osiągnięcia i udana współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną czynią nas ciekawym partnerem dla strony izraelskiej.
Szefowie PAK i ISA spotkali się w Wiedniu przy okazji 61. sesji Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.
List intencyjny podpisany z Izraelską Agencją Kosmiczną jest kolejnym aktem zacieśniającym współpracę PAK z narodowymi agencjami kosmicznymi. Dotychczas Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z 6. agencjami kosmicznymi: francuską (CNES), włoską (ASI), ukraińską (SSAU), brazylijską (AEB), chińską (CNSA) i meksykańską (AEM).
O PAK:
Polska Agencja Kosmiczna została powołana ustawą z dnia 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania w celu zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności.
Najważniejsze zadania Polskiej Agencji Kosmicznej:
wspieranie rozwoju oraz promocja dorobku i potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego,
koordynowanie aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym,
działanie na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej,
udział w projektach wzmacniających potencjał obronny kraju,
reprezentowanie Polski w kontaktach z międzynarodowymi organizacjami sektora kosmicznego.
Kluczowe działania Polskiej Agencji Kosmicznej:
– Opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego
Celem przygotowania i wdrożenia Krajowego Programu Kosmicznego jest budowa w Polsce kompetencji umożliwiających zabezpieczenie potrzeb kraju w zakresie technologii satelitarnych oraz rozwój potencjału podmiotów tworzących narodowy sektor kosmiczny i ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
– Wspieranie podmiotów krajowego sektora kosmicznego
PAK zrealizowała dotychczas 3 programy bezpłatnych konsultacji eksperckich dla polskich przedsiębiorców. Agencja organizuje też wiele wydarzeń służących promocji potencjału krajowego sektora kosmicznego zagranicą i ułatwianiu polskim podmiotom pozyskiwania zagranicznych partnerów do wspólnych przedsięwzięć (wyjazdy studyjne, dni współpracy bilateralnej, polskie stoiska na imprezach branżowych etc.).
– Przygotowanie wniosku aplikacyjnego do Komisji Europejskiej dotyczącego dołączenia Polski do europejskiego Konsorcjum SST
Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych) realizuje jedną z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej związanych z kosmosem. Udział w konsorcjum umożliwi Polsce wzmocnienie krajowych zdolności związanych z obserwacją i budowaniem świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej i może przyspieszyć rozwój kompetencji krajowego sektora kosmicznego.
– Szkolenia z zakresu wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną
PAK prowadzi prace związane z opracowaniem programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji publicznej w zakresie wykorzystywania zobrazowań i usług opartych na danych satelitarnych w realizacji zadań urzędów. Działania te związane są z członkostwem agencji w konsorcjum realizującym projekt Sat4Envi, którego celem jest stworzenie w kraju infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych satelitarnych dostępnych dla Polski w ramach m.in. programu Copernicus oraz powstałych na ich bazie produktów satelitarnych.
– Zlecenie opracowania studiów wykonalności dużych programów kosmicznych i rozwoju technologii
Agencja zleciał opracowanie studiów wykonalności Astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV, Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych, Architektury systemu świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu oraz Przyszłościowych technik i technologii kosmicznych. Przygotowanie studiów znacznie przyspieszy realizację tych projektów, jeżeli zapadnie decyzja o ich wdrożeniu.
– Rozwijanie współpracy międzynarodowej Polski w dziedzinie kosmosu
Działania te są realizowane w ramach kontaktów z ESA i EUMETSAT, współpracy z krajami europejskimi komplementarnej do projektów ESA, jak również dzięki umowom bilateralnym podpisanym z 7 narodowymi agencjami kosmicznymi: Francuską Agencją Kosmiczną, Włoską Agencją Kosmiczną, Ukraińską Agencją Kosmiczną, Brazylijską Agencją Kosmiczną, Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, Meksykańską Agencją Kosmiczną i Izraelską Agencją Kosmiczną.
– Wspieranie działań edukacyjnych dotyczących tematyki kosmicznej
PAK zaangażowała się w stworzenie nowych kierunków studiów związanych z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi, m.in. w Trójmieście, a jej przedstawiciele organizują dni informacyjne sektora kosmicznego na krajowych uczelniach. Agencja współorganizowała też Letni Kursu Prawa Kosmicznego Europejskiego Centrum Prawa Kosmicznego (ECSL) i jest sygnatariuszem oraz partnerem merytorycznym listu intencyjnego w sprawie powołania Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa.
– Promocja krajowego sektora kosmicznego
Agencja promuje potencjał i dorobek podmiotów polskiego sektora kosmicznego podczas najważniejszych imprez branżowych w kraju i zagranicą oraz obejmuje patronatem najciekawsze inicjatywy realizowane przez krajowe podmioty (kilkanaście wydarzeń branżowych i ponad 30 patronatów) – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Szwed-Strych – główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej.
(K.N.)