Polska na EXPO w Dubaju. “Creative by nature” – prezentacja innowacyjnych produktów polskiego przemysłu i rzemiosła. Wirtualne ekspozycje m.in. lokomotywy wodorowej firmy PESA, jachtów i katamaranów firmy Sunreef Yachts Eco, drona do badań na dużych głębokościach Noa Marine

Źródło ilustracji: Urząd Patentowy RP.

Twórcy, dzięki swej intuicji, widzą więcej i wiele rzeczy dostrzegają wcześniej

Podczas tegorocznego EXPO 2020 w Dubaju, w Pawilonie Polski w przestrzeni wystaw czasowych odbędzie się wystawa pod tytułem “Creative by nature”, której organizatorem jest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dyrektorem Artystycznym wystawy jest polska projektantka, kurator wielu wystaw Dorota Koziara.

Wystawa “Creative by nature”, promująca polskie innowacje, design i sztukę wpisuje się w tematykę ogólną EXPO 2020 oraz w główne hasło Pawilonu Polski, które brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature”. Za organizację udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu – wynika z informacji, które przekazał nam Adam Taukert – Rzecznik Prasowy, Departament Innowacyjności i Komunikacji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej:

Problemy naszej planety może rozwiązać wyłącznie wspólne działanie wszystkich narodów. Przenikanie się różnych kultur i współpracę pomiędzy narodami łączy przede wszystkim nasz potencjał kreatywny. Twórcy zawsze widzieli więcej i wcześniej dzięki intuicji. Kreatywność jest więc naszym bogactwem. Wszyscy jesteśmy też odpowiedzialni za Naturę. W obecnych, dynamicznych czasach musimy zjednoczyć siły, by na poziomie globalnym szanować Naturę i o nią dbać. Musimy ją chronić, żeby żyć i tworzyć mądrze nasze środowisko. Te argumenty są głównym tematem Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Natura jest nieskończonym, doskonałym źródłem inspiracji dla wielu artystów, architektów, projektantów, naukowców czy technologów. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, próbujemy przez stulecia dążyć do odzwierciedlenia jej doskonałości. Od początku życia na Ziemi człowiek obserwuje Naturę, czerpie z jej mądrych mechanizmów, zjawisk i inspiruje się jej pięknem. Dlatego też to człowiek jest w pełni odpowiedzialny za otaczającą go Naturę, i nie sposób nie zgodzić się ze słowami słynnego polskiego pisarza, filozofa i futurologa Stanisława Lema:

Musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o ratowanie natury, przyrody, to jest to przecież ratowanie nas samych. Jeżeli wycinamy lasy, to niszczymy coś, bez czego nie możemy żyć. Ale przecież to są rzeczy, o których powinno się uczyć w szkole! Powinno się uczyć, że nie możemy się temu biernie przyglądać. Jest to jakaś kwestia wręcz uczuciowa. Jeżeli betonujemy rzeki, regulujemy ich koryta, to uniemożliwiamy naturalne wylewy i mamy powodzie. Żeby przeciwstawiać się negatywnym wpływom technologii na świat przyrody trzeba mieć po pierwsze pieniądze, ale po drugie chęci. Chęci, żeby pieniądze skierować we właściwą stronę.

oraz:

Nie można równocześnie dokonywać odkryć i wymawiać się od ponoszenia odpowiedzialności za ich konsekwencje.

Wystawa “Creative by nature” jest prezentacją wybranych, najciekawszych, innowacyjnych produktów polskiego przemysłu i rzemiosła. Twórcy wielu z nich inspirowali się właśnie pięknem Natury. Niektóre projekty są współczesną interpretacją tradycyjnych technik rzemieślniczych z użyciem materiałów naturalnych. Wszystkie są produkowane przy użyciu ekologicznych technologii, z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wystawa prezentuje innowacyjne urządzenia z dziedziny medycyny, najnowsze osiągnięcia techniki, transportu, urządzenia wspomagające badania naukowe, prace związane z oczyszczaniem wód morskich, produkty wykorzystywane w urządzaniu wnętrz czy te najmniejsze, związane ze stołem – w globalnym świecie miejscem spotkań różnych kultur.

Stanisław Lem w swojej twórczości znakomicie oddawał stosunek człowieka do Natury, uczulając nas na to, że wiele rozwiązań leży w nas samych i w szacunku każdej pojedynczej osoby do Uniwersum.

W ramach wystawy pokazywana jest sztuka współczesna, design oraz innowacyjne produkty z różnych dziedzin życia.

Źródło ilustracji: Urząd Patentowy RP.

Ze świata sztuki przedstawiane są w sposób wirtualny prace artysty fotografa Macieja Mańkowskiego. Jego zainteresowania artystyczne od lat krążą wokół człowieka i natury. Autor wielu wystaw polskich i zagranicznych na ekspozycji w Dubaju prezentuje szczególny projekt zainspirowany pięknem natury, w tym przypadku Orchidei. Kolejny znany polski artysta Paweł Totoro Adamiec, autor cyklu “Królowie Nadbuańscy” w Dubaju zaprezentuje serię prac w których główną rolę odgrywają twarze polskich dzieci.

Prace obu artystów zostaną zaprezentowane na dużych innowacyjnych ekranach ledowych dzięki współpracy z partnerem wystawy, firmą LedLIVE producentem ekranów ledowych ze Stalowej Woli.

Ekrany pełne oraz lekkie transparentne będą nośnikiem dla wirtualnych prezentacji marek takich jak projekt lokomotywy wodorowej produkcji polskiej firmy PESA, czy jachtów i katamaranów firmy Sunreef Yachts Eco. Przez całość założenia aranżacji wystawy projektu Doroty Koziara Studio we współpracy z Tomkiem Grdeniem i Francesco Cascella przewijać się będą prezentacje wszystkich firm biorących udział w wystawie. Głównym wykonawcą całości wydarzenia oraz aranżacji wystawy jest firma Ejsak Group producent multimedialnych urządzeń inteligentnych. Marka Ejsak zrealizowała także w ramach Expo 2020 w Dubaju instalację interaktywną Polski Stół.

Autorami znaku graficznego towarzyszącemu wystawie, którego myślą przewodnią jest połączenie wszystkich umysłów w celu rozwiązywania problemów na poziomie globalnym są Justyna Kruger i Jerzy Sadowski, przy czym Justyna Kruger zaprojektowała grafikę wszystkich materiałów towarzyszących wystawie.

Wspaniale w tematy Expo w Dubaju, którego myślą przewodnią jest Natura oraz połączenie wszystkich umysłów w celu ochrony naszej planety, wpisuje się innowacyjne urządzenie, dron do badań na dużych głębokościach Noa Marine w produkcji krakowskiej marki Noa Sp. z.o.o. Urządzenie o unikatowym kształcie, zostało stworzone między innymi do badania czystości wód w morzach i oceanach. Ambitny projekt, który w najbliższych planach firmy ma spowodować powstanie stacji badawczych napędzanych energią słoneczną, zaczynając od Morza Bałtyckiego.

W ramach wystawy główny jej organizator przedstawi innowacyjne urządzenia z dziedziny medycyny. Wśród nich StethoMe – domowy stetoskop medyczny marki StethoMe, który wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym dziecka. Kolejnym urządzeniem jest Pregnabit Pro marki Nestmedic, technologia do zdalnego badania KTG. Mobilne urządzenie KTG oraz usługa Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT), w którym wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje napływające zapisy KTG. Pregnabit jest urządzeniem zapewniającym pełną usługę medyczną, z którego pacjentka może korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Produkt jest przeznaczony dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Zaprezentowane zostanie również urządzenie AioCare firmy HealthUp pozwalające na monitorowanie zachorowań astmatycznych i wykonanie spirometri.

Z dziedziny materiałów wykończeniowych oraz najnowszych technologi związanych ze światem architektury na wystawie zobaczyć będzie można najnowsze osiągnięcia polskiego producenta fotowoltaiki ML System. Jedna z największych i najnowocześniejszych polskich marek produkujących wielkoformatowe płyty ceramiczne i inne materiały wykończeniowe, zarówno do wnętrz prywatnych jak i publicznych. Marka Tubądzin w Dubaju zaprezentuje kolekcję Cielo e Terra, barwionych w masie, elewacyjnych płyt ceramicznych inspirowanych kolorystyką polskiego pejzażu autorstwa Doroty Koziara oraz najnowsze kolekcje z serii Monolit.

Polska należy do grona największych producentów mebli. W tej dziedzinie posiada wielowiekowe tradycje. Na wystawie w Dubaju zostaną zaprezentowane wybrane marki, które od początku swojego istnienia stawiają na rozwój poprzez unikatowy design i wysokiej jakości produkt. Będą to takie marki jak: Comforty z kolekcją mebli Ume autorstwa Mari Ganszyniec czy fotel Nome marki Noti autorstwa Tomasza Augustyniaka. Innowacyjne fotele autorstwa Przemysława Mac Stopy dla marki TMK Projekt oraz wykonany według technologii 3D z przetwarzanych tworzyw sztucznych z recyklingu fotel tego samego autora we współpracy z Wolf Group. Współczesna często otwarta przestrzeń biurowa w ostatnich latach bardzo zmieniła swoje oblicze. Na potrzebę wygospodarowywania w łatwy i komfortowy sposób wyciszonych i bardziej intymnych miejsc do rozmów odpowiada swoimi produktami polska marka Hushoffice. Na wystawie będzie można obejrzeć jej fotel A11 autorstwa Przemysława Mac Stopy.

Z dziedziny architektury wnętrz nie mogło zabraknąć w ramach wystawy „Creative by Nature” oświetlenia. W Dubaju jeden z największych polskich producentów oświetlenia marka Lenalighting S.A., pokazuje wybrane przykłady swoich najnowszych kolekcji do wnętrz. Wśród nich są takie modele lamp jak: Solanto Due, Sizzano, Baris i inne. Marka ta produkuje jednocześnie zewnętrzne oświetleniedla przestrzeni publicznej. Ma duże osiągnięcia w produkcji lamp ulicznych z wykorzystaniem technologii Led. Do katalogu produktów tej samej marki należą również lampy wirusobójcze Sterilon, które też można obejrzeć w ramach wystawy. Produkt ten jest odpowiedzią na potrzeby ostatnich dwóch lat związanych z pandemią COVID19

Swoje najnowsze innowacyjne osiągnięcia w tej dziedzinie prezentuje również partner wystawy marka LedLIVE. Lampy, które ze szczególnym oprogramowaniem w owalnej lub okrągłej formie tworzyć mogą efektowny element wnętrza. Wśród lamp na wystawie zobaczyć można również lampę Allow w technologii PVC autorstwa Alicji Nawracaj-Szramowiat marki An Idea.

Creative by Nature” to wystawa opowiadająca o Naturze, o jej pięknie, o tym jak powinniśmy ją chronić, ale też o tym, że dla wielu projektantów, inżynierów, konstruktorów jest ona od zarania dziejów nieskończonym źródłem inspiracji.

Do jej piękna odnoszą się prezentowane na wystawie produkty związane ze stołem. Producent polskiej porcelany stołowej firma Lubiana pokazuje kolekcję porcelany Stone Age Baltic inspirowaną Morzem Bałtyckim. Lubiana jest jedną z największych polskich fabryk porcelany wchodzącą w skład grupy Porcelana Ćmielów. Produkuje zarówno dla odbiorcy prywatnego jak i dla odbiorców związanych z rynkiem restauracji i hotelarskim.

Natomiast kolekcja Renesans nowej polskiej marki NeoRenesans, to nawiązanie do tradycyjnych technik słynnej i typowej dla Polski, w szczególności obszaru Dolnego Śląska, Ceramiki Bolesławieckiej, którą wyróżnia poza wysokiej klasy produktem, sam sposób zdobienia metodą stempla. Autorką kolekcji Renesans jest Dorota Koziara. Kolekcja produkowana jest we współpracy z Zakładami Ceramicznymi Bolesławiec. Idea kolekcji Renesans opiera się na harmonijnym połączeniu różnorodności wzorów. Marka NeoRenesans prezentuje również w ramach wystawy kolekcję szkieł formowanych ręcznie Wind of Salento według tradycyjnych metod nawiązujących do szkła z Murano.

Kolejną marką, której produkty są na wystawie w Dubaju jest historyczna, największa polska marka produkująca szkło użytkowe metodą zarówno automatycznego jak i ręcznego formowania szkła barwionego w masie. Krosno Glass to firma która w przyszłym roku będzie obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Na wystawie „Creative by Nature” pokazano wybrane produkty zarówno z najnowszych kolekcji marki jak też wyselekcjonowane produkty pochodzące z bogatego liczącego około 15 000 egzemplarzy archiwum firmy. Wśród wybranych obiektów są szkła autorstwa Magdaleny Wójcik i Mariana Fugiela przez lata związanych z fabryką projektantów, czy współcześnie działających Anny Grabowskiej Szczur, Beaty Szajny i Joanny Lorens.

Nie zabrakło również marek modowych opowiadających o inspiracjach polską kulturą i tradycją ludową w projektowaniu odzieży. Na wystawie zaprezentowano markę Tatuum z kolekcją NeoFolk, której autorką tkanin inspirowanych polskim folklorem jest Dorota Koziara, a autorem ubrań związany od samego początku istnienia marki – Rafał Gmerek. Przedstawicielki Urzędu Patentowego RP podczas trwania wystawy będą również ambasadorkami tej marki nosząc ubiory z kolekcji NeoFolk.

Podczas wystawy w dniach od 18 do 25 listopada wystawę uświetni swoimi koncertami duet muzyczny DUO Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki – wynika z informacji, które przekazał nam Adam TaukertRzecznik Prasowy, Departament Innowacyjności i Komunikacji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Expo 2020 – cały świat w jednym miejscu

Expo 2020 to najważniejsze gospodarcze wydarzenie na świecie porównywalne pod względem rozmachu do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej czy największych festiwali kulturalnych. Polska, chcąc wykorzystać tę skalę, wypromuje gospodarcze walory naszego kraju i wzmocni siłę polskiej przedsiębiorczości na rynkach zagranicznych. Polska Agencja Inwestycji i Handlu – we współpracy z ponad 40 instytucjami i resortami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z kilkunastu narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020.

Areną polskiej prezentacji jest Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Spektakularnym elementem ekspozycji jest artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów.

Polska przedstawia kreatywność jako cechę narodową, będącą źródłem naszego sukcesu gospodarczego, naukowego, kulturalnego i społecznego. Na narrację Pawilonu Polski składa się pięć rozdziałów, które łączy hasło „Poland. Creativity inspired by nature”.

Przez sześć miesięcy Polska zorganizuje blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, które zostały zaplanowane na 6 i 7 grudnia.

Słowo wstępne do katalogu wystawy

Prezes Urzędu Patentowego RP – Edyty Demby Siwek

Szanowni Państwo,

mówiąc o kreatywności Polaków i ich często zaskakujących nowatorskich pomysłach nie sposób nie pokusić się o zdanie wytłumaczenia, dlaczego nasz naród jest tak twórczy. Polacy wielokrotnie w swoich dziejach musieli radzić sobie w bardzo trudnych warunkach, czy to w czasach, gdy Polska zniknęła na 123 lata z mapy Europy, czy podczas tragicznej, także dla ludności cywilnej, II wojny światowej albo dalej – w czasach reżimu komunistycznego. Poszukiwanie niekonwencjonalnych rozwiązań, które miały ułatwić codzienność, było w tamtych latach orężem Polaków na tyle silnym, że stało się ono elementem naszej kultury i naszego narodowego charakteru. Współczesną kreatywność młodzi twórcy odziedziczyli więc w genach i z całą pewnością potencjał twórczy mają wpisany w swoją naturę. Dzisiaj, w niepodległej Polsce, w czasach pokoju i wolności rynkowej tę umiejętność odnajdywania się w każdej sytuacji, nieszablonowość myślenia i zaradność Polacy przekuwają w tworzenie nowatorskich na skalę światową marek, produktów i usług, o czym przekonacie się Państwo oglądając tę wystawę.

Ekspozycja, której kuratorem jest polska projektantka – Dorota Koziara, zapozna Państwa z różnymi wytworami pracy twórczej najbardziej innowacyjnych i kreatywnych polskich wynalazców, projektantów i przedsiębiorców. Przedstawiamy niespotykane rozwiązania, z których każde, choć każde na swój sposób, nawiązuje do natury. W pigułce, będącej zaledwie wycinkiem współczesnej, lecz mocno wybiegającej w przyszłość, własności intelektualnej Polaków, głównie z zakresu wynalazczości i wzornictwa przemysłowego, prezentujemy, m.in.: podwodne bezzałogowe drony, których ruch został zainspirowany ruchem kałamarnicy, elektryczne katamarany oraz lokomotywę napędzaną wodorem, transparentne fotowoltaiczne szyby, nowoczesny sprzęt telemedyczny, który dzięki wysokiej funkcjonalności wspiera fizyczną kondycję człowieka, ergonomiczne meble o zoomorficznych kształtach i inspirowanych roślinnością kolorach i deseniach, ceramikę, szkło i tkaniny w kolorach polskiej natury, a także innowacyjne lampy i ekrany ledowe, na których zaprezentowane zostaną obrazy przybliżające polski krajobraz oraz elementy polskiej kultury.

Oprócz tych innowacyjnych na skalę światową rozwiązań technicznych i wzorniczych chciałabym zwrócić Państwa uwagę na wkomponowane w przestrzeń wystawy niezwykle uniwersalne i ponadczasowe przesłania polskiego pisarza gatunku science fiction oraz myśliciela – Stanisława Lema, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Lem w swoich dziełach odwoływał się do przyszłości, nauki oraz rozwoju technologii, przewidując kilkadziesiąt lat temu powstanie wielu współczesnych wynalazków. Wskazywał miejsce człowieka we Wszechświecie, wielokrotnie stawiając też na piedestale świat przyrody i podkreślając konieczność dbania o niego.

Mam nadzieję, że wszystkie przykłady polskiej kreatywności inspirowanej naturą, które mogą Państwo obejrzeć na wystawie, zorganizowanej przez Urząd Patentowy RP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przyciągną Państwa uwagę i pozostawią w pamięci wiele pozytywnych emocji oraz obraz Polaków jako Narodu pomysłowego, otwartego, twórczego… i kreatywnego w swojej naturze.

Edyta Demby-Siwek

Prezes Urzędu Patentowego RP

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju rozpoczęła się 1 października 2021 roku. Potrwa do 31 marca 2021 roku. Miała zostać zainaugurowana w zeszłym roku 20 października 2020 roku i trwać do 10 kwietnia 2021 r. Dlatego w jej nazwie jeste “2020”. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. „EXPO 2020” w Dubaju to pierwsza światowa wystawa w regionie MENA (Middle East and North Africa – Środkowy Wschód i Północna Afryka). Temat przewodni brzmi: „Łączymy umysły, aby tworzyć przyszłość”.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *