Polski przemysł produkcji samochodów elektrycznych może się szybko rozwinąć. Cel: 1 mln aut na prąd w 2025 roku na polskich szosach.

Na zdjęciu: Stacja ładowania prądem samochodów przez Urzędem Miejskim w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Prawie 200 firm chce zbudować prototyp polskiego auta elektrycznego.

Fot. PAP/R.Pietruszka
Fot. PAP/R.Pietruszka
Kilkanaście projektów e-samochodów wpłynęło do spółki ElectroMobility Poland, która planuje rozpocząć budowę prototypów – poinformowała EMP. Dodano, że konsorcja złożone łącznie z prawie 200 firm o różnych kompetencjach chcą uczestniczyć w budowie e-aut.
 
Dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland Piotr Zaremba, cytowany w środowym komunikacie prasowym, powiedział, że przedsiębiorcy „stworzyli konsorcja złożone łącznie z prawie dwustu podmiotów o różnych, uzupełniających się kompetencjach”. „Dzięki temu zmaksymalizowali swój potencjał, a do EMP trafiły wartościowe propozycje” – ocenił.
 
Konsorcja, które zgłosiły się do EMP, muszą wykazać się know-how z zakresu prototypowania e-samochodu oraz konkretną propozycją biznesowego rozwoju projektu.
 
Zaremba zaznaczył, że „poziom zgłoszeń, jest zróżnicowany, ale wiemy już, że zawierają one ciekawe rozwiązania, które będą mogły zostać przez nas praktycznie wykorzystane w pracach nad e-autem”.
 
Obecnie trwa etap wstępnej selekcji otrzymanej dokumentacji oraz jej oceny pod kątem potencjału biznesowego i zgodności z wymogami technicznymi. Zakończy się on wyborem projektów, które – w opinii ekspertów – stwarzają realną szansę na uruchomienie produkcji seryjnej polskiego samochodu elektrycznego.
 
W skład komisji, powołanej do oceny i selekcji najlepszych projektów, weszło 12 ekspertów z różnych dziedzin. W gronie tym znaleźli się przede wszystkim specjaliści z branży motoryzacyjnej, projektanci i konstruktorzy pojazdów, a także przedstawiciele branży badawczo-rozwojowej, naukowej i technicznej związanej z tematyką automotive. W składzie komisji zasiadają również osoby odpowiedzialne za ocenę potencjału rynkowego zaprezentowanych koncepcji, a także możliwości ich komercjalizacji.
 
Jak czytamy w komunikacie ElectroMobility Poland, już w pierwszym kwartale br. EMP rozpocznie zaawansowane prace nad wybranymi w toku postępowania prototypami. Prace potrwają kilkanaście miesięcy. Wiosną 2019 roku, spółka ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych.
 

Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *