Pomorskie jedzie na Expo Milano

Smakiem przedmiotów, luksusowymi jachtami, gościnnością chcemy zadziwić świat. Zabawa potrwa do późnej nocy, na bałtyckiej plaży we… Włoszech

Na Światowej Wystawie pokażemy naszą energię dla życia

Reprezentanci około 150 państw świata będą przez cały tydzień podziwiać województwo pomorskie na Światowej Wystawie Expo '2015 w Mediolanie, we Włoszech. (Expo Milano '2015). Ta międzynarodowa wystawa zaczęła się 1 maja 2015 roku i jest 71 w historii. Pomorskie wystąpi na niej, w polskim pawilonie narodowym, w dniach od 1 do 7 czerwca. Będzie pierwszym polskim regionem, który Włochom oraz innym narodom, pokaże na Expo Milano '2015 swe atrakcje: kulturowe, turystyczne, naukowe, biznesowe, kulinarne. Oczywiście pomorskie ekspozycje dopasowane są do hasła tegorocznego Expo: „Wyżywienie planety, energia dla życia”.

IMG_2248

Na zdjęciu: Konferencja prasowa na przystani Żabi Kruk w Gdańsku. Tu podano szczegóły dotyczące udziału Pomorskiego w Expo '2015. Od lewej: Małgorzata Pisarewicz – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Bojanowski – zastępca prezydenta Gdańska, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu.

„Z czym do ludu?” – chciałoby się zapytać. O szczegółach poinformowali, 28 maja, 2015 roku: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Andrzej Bojanowski – zastępca prezydenta Gdańska, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni oraz Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu – podczas spotkania przy Przystani Kajakowej Żabi Kruk w Gdańsku.

Niech pojawi się moda na Pomorskie…

– Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie to konkretna szansa dla naszych firm, przede wszystkim dla tych, które zajmują się nowymi technologiami, przemysłem morskim, budownictwem czy logistyką – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ale także dla turystyki. Pokażemy we Włoszech, dlaczego nasz region jest atrakcyjny dla biznesu i ciekawy dla turystów zagranicy. Chciałbym, żeby na świecie pojawiła się moda na Pomorskie. Mamy wszelkie atuty, żeby tak się stało: wspaniałą przyrodę, pełne życia miasta, bogatą ofertę kulturalną, dobre lokalne jedzenie i świetnych ludzi. Trzeba to wszystko pokazać na świecie. Właśnie dlatego jedziemy na najbardziej prestiżowe międzynarodowe targi. Jestem przekonany, że dzięki dobrze zorganizowanej promocji i współpracy wielu stron, w tym pomorskich miast i instytucji, możemy wkrótce przywitać na Pomorzu wielu Włochów, i nie tylko.

Pokażemy we Włoszech metropolię i województwo. Cudowna jakość życia u nas ma być magnesem zarówno dla biznesmenów jak i turystów. Przez pryzmat Gdyni pokażemy nowoczesność, w Sopocie – dobre samopoczucie ludzi mieszkających w kurorcie – wspaniałej przestrzeni do relaksu. Gdańsk będzie zachęcał historią i luksusem, zdrowiem. To wszystko razem ma wiązać się z innowacyjnością. Na wystawie z Gdańskiego Parku Naukowo-technologicznego pokażemy jak w technice 3D powstają różnego rodzaju produkty, w technologii wymyślonej przez polsko – włoską rodzinę. To nie przypadek, że wybraliśmy ten sposób promocji naszego bursztynu. Tak budując strategię przekazu informacji o metropolii, jesteśmy w stanie w Mediolanie – mieście związanym z luksusem, rozwojem wyrafinowanego smaku, przekonywać, że Pomorskie i metropolia to coś , czego jeszcze Włosi nie posmakowali. Celem do osiągnięcia jest budowanie stabilnego wizerunku nowoczesnego obszaru przyjaznego inwestorom i turystom.

IMG_2253

Na zdjęciu: elementy „Smaku Przedmiotu”, które zostaną pokazane w Mediolanie.

Wystawa Smak Przedmiotu z Gdyni, już odniosła w Mediolanie wielki sukces. Teraz, przedmiotom użytkowym, promującym i przedstawiającym nowoczesny design, przypisane będą w Mediolanie niezwykłe potrawy wykonane z zastosowaniem specyficznych technologii tworzenia żywności. Wystawę tę można poznawać wieloma zmysłami, w tym smaku. Liczymy, ze stanie się znakiem firmowym Gdyni, która od dawna przekonuje, że jest miastem designu.

W czasie seminarium Włosi oraz reprezentacji innych państw dowiedzą się, o nowoczesnych technologiach ICT w Gdyni, ale również w atuty logistyczne, które Gdynia będzie przedstawiać razem z Gdańskiem, wspólnymi siłami. Pokazane zostanie nowoczesne urządzenie służące ornitologom ale też kontrolerom ruchu lotniczego; nowoczesne metody wznoszenia energooszczędnych budynków.

Polski pawilon ma odwiedzić w ciągu Pomorskiego Tygodnia około 70 tysięcy osób. Zapraszani będą na sopocka plaże! Tak, we Włoszech powstanie plaża z piasku (około 4 tony), który leży nad Bałtykiem w Sopocie! Włosi takiego piasku nie mają i może taka ekspozycja wywołać ich zdziwienie. Takimi ekspozycjami wyróżnimy się spośród innych polskich regionów. Plaża będzie przed pawilonem, a na niej w dzień będzie rozbrzmiewać muzyka jazzowa swingująca, a od godziny 18 do być może nawet do północy – występować będą sopoccy artyści na polskiej plaży we Włoszech. Sopocka firma przygotuje strefę zabaw dla dzieci. Pokazana zostanie też Sopot jako miasto wysokiej kultury z zaakcentowaniem takich wydarzeń jak Sopot Classic czy Literacki Sopot – mówili uczestnicy konferencji na Żabim Kruku.

Szczegóły

IMG_2264

Na zdjęciu: Unikatowość pomorskiej prezentacji na Expo Milano 2015 została przygotowana m.in. przez Annę Golec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP), Martę Chełkowską – dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji UMWP, Annę Grapatyn-Korzeniowską – zarządzającą pomorską ekspozycją na Światowej Wystawie '2015 w Mediolanie.

Wiele dodatkowych szczegółów, dotyczących udziału Pomorskiego w Expo Milano '2015, zawiera notatka, którą sporządziła Paulina Wróbel z obsługi prasowej wydarzenia „Pomorskie na EXPO 2015 w Mediolanie”, 2mgroup s.c. i przekazała uczestnikom spotkania na przystani Żabi Kruk w Gdańsku. Przede wszystkim, w misji gospodarczej w Mediolanie wezmą udział przedstawiciele blisko 50 pomorskich firm, które zarejestrowały się na internetowej platformie www.b2match.eu/milanmatch. Spotkają się indywidualnie z potencjalnymi partnerami z Włoch, w dodatku z najbogatszego regionu tego kraju, Lombardii. Biznesowa giełda kooperacyjna wypełni niemal cały czwartek, 4 czerwca. Odbędzie się ona w Centrum Kongresowym Palazzo Turati w Mediolanie. Udział w niej jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszty podróży i zakwaterowania. Dzień wcześniej zaplanowano wyjazd studyjny do Como, na spotkania z przedstawicielami tamtejszych firm. Natomiast w piątek, 5 czerwca, Pomorskie podejmie gości w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, gdzie odbędzie się Pomorska Gala Biznesu. Spotkanie to uświetni pokaz bursztynowej mody, nad którym pracuje projektant Michał Starost, wraz z artystką rzeźbiarką, Aleksandrą Józefów.

IMG_2258

Na zdjęciu: pomorski potencjał innowacyjny: urządzenie dla ornitologów i kontrolerów lotów.

Pomorskie biznesowe sukcesy będą reprezentować w Mediolanie między innymi producent luksusowych jachtów firma Sunreef Yachts z Gdańska, a także innowacyjne firmy skupione wokół Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Swoje dokonania pokaże firma Bioseco, która stworzyła unikatowe na skalę światową urządzenie pomiarowe, rozpoznające i liczące ptaki, przeznaczone dla ornitologów, lotnisk i farm wiatrowych.
Na EXPO 2015 wystąpią też firma Andervision, która opracowuje innowacyjne patenty, takie jak świecący beton, wykorzystywane do budowy domów energooszczędnych, a także spółka technologiczna Trineo specjalizującą się w zastosowaniu nowoczesnych technologii radiowych w systemach alarmowych i systemach inteligentnego budynku.

Znaczenie dla gospodarki

Obecność biznesu na EXPO '2015 jest tym ważniejsza, że Mediolan to największy we Włoszech ośrodek przemysłowy, gospodarczo – finansowy i jedno z najbogatszych miast Europy. Mieszczą się w nim siedziby licznych banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz włoskiej giełdy. Lombardia jest we Włoszech wiodącym regionem pod względem liczby zagranicznych inwestycji, kooperując z 18 000 firm z całego świata.

IMG_2252

Na zdjęciu: innowacyjne patenty, takie jak świecący beton, wykorzystywane do budowy domów energooszczędnych – to nasze atuty.

Mediolan, jako ważny węzeł komunikacyjny tej części Europy, jest również znaczącym partnerem dla branży turystycznej. Dlatego ponad 50 włoskich touroperatorów, agencji podróży i dziennikarzy weźmie udział w seminarium turystycznym, które odbędzie się w polskim pawilonie w środę, 3 czerwca. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna pokaże wtedy największe atrakcje regionu – zarówno dla turystów, którzy poszukują nowych miejsc na wakacje rodzinne, jak i osób wybierających krótkie, weekendowe wypady do europejskich miast, na zakupy czy do SPA.

Pomorskie pokaże konkurencyjną cenowo ofertę, z której obcokrajowcy mogą korzystać przez cały rok, w tym propozycje kulturalne, rekreacyjne, przyrodnicze. Ponad 300 kilometrów nadmorskiej linii brzegowej, lasy i jeziora oraz Borów Tucholskich – również tym naturalnym bogactwem Pomorskie chce przyciągać turystów zza granicy.

Z myślą o uczestnikach seminarium turystycznego powstał film. Pokazuje on zarówno specyfikę Trójmiasta, jak i wyjątkowe miejsca położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od niego, takie jak ruchome wydmy w Łebie, Zamek w Malborku czy malownicze zakątki pojezierza. Sporo uwagi poświęcono pomorskiemu pasowi nadmorskiemu jako miejscu całorocznego wypoczynku. Widzowie filmu dowiedzą się też więcej o bogatej tradycji bursztynu i zobaczą, jak wszechstronną ofertę kulturalną i rozrywkową dla obcokrajowców ma Pomorskie.

Pomogą nam Włosi

Nie zabraknie również komentarzy Włochów, ambasadorów Pomorskiego, którzy od lat mieszkają w Polsce. Gospodarzem seminarium będzie zresztą Roberto Polce, podróżnik i włoski przewodnik po Trójmieście. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjął maestro Massimiliano Caldi – mediolańczyk, ale też dyrygent Filharmonii Bałtyckiej. Na zakończenie seminarium uczestnicy będą mogli spróbować pomorskich przysmaków, przygotowanych z regionalnych produktów.

IMG_2249

O wrażenia gości, którzy w pierwszym tygodniu czerwca odwiedzą polski pawilon na EXPO 2015, zadbają reprezentacje Gdańska, Gdyni i Sopotu. W Mediolanie odbędzie się premiera ekspozycji „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”, na której znajdą się najciekawsze projekty z bursztynu ostatniej dekady, w tym ekskluzywna biżuteria i przedmioty użytkowe. Centrum Designu Gdynia pokaże ponownie – po ubiegłorocznym sukcesie na Milan Design Week – wystawę „Smak Przedmiotu”, która w niecodzienny sposób prezentuje pomorski design.

Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiada Sopot, który zaprosi gości na sopocką ekskluzywną plażę. Od rana do wieczora zwiedzający będą mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku, posłuchać klubowej muzyki. Będzie strefa zabaw dla dzieci, a dla wszystkich zaplanowano też degustację pomorskich specjałów w nurcie slow food. O stronę muzyczną zadbają artyści z Sopotu, zespół Soundfire, a także Gdańsk Jazz Quintet, z Cezarym Paciorkiem i Maciejem Sikałą.

O Expo

Liderem projektu „Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W gronie partnerów wydarzenia są Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Agencja Rozwoju Pomorza, a także Invest in Pomerania, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość z ośrodkiem Europe Enterprise Network. Projekt jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013 – informuje Paulina Wróbel z 2mgroup s.c.

Warto wiedzieć, że pierwsza wystawa odbyła się w 1751 roku w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851 roku. Od tego czasu wystawa odbyła się 70 razy – czytamy na stronie internetowej http://www.expo.gov.pl .

Z okazji różnych EXPO powstało wiele budynków, które stały się symbolami miast. Organizatorzy wystaw chcieli pokazać najciekawsze osiągnięcia m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych. Specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 zbudowano Wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku, zbudowano Atomium – monumentalny model atomu (kryształu) żelaza, powiększony 165 miliardów razy, mający być symbolem ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”.

Głównym organizatorem udziału naszego kraju w EXPO 2015 w Mediolanie jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *